https://telegram.me/empireoflies

روز آنلاین دیگر به روز نمی شود

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ:دیروز عصر در فضای مجازی اخباری مبنی بر تعطیلی سایت روز آنلاین منتشر شد. امروز نیز نوشابه امیری سردبیر این سایت در مطلبی اعلام کرده به دلیل عدم حمایت مالی از طرف اسپانسر ها، این سایت در شماره ۲۵۰۰ متوقف می شود.

سایت روز آنلاین از سال ۸۴ با حمایت مالی بنیاد هیفوس در هلند که حامی مالی بسیاری از پروژه های ضد امنیتی و رسانه ای بر علیه جمهوری اسلامی بوده تاسیس شد و در ابتدا با همکاری برخی از روزنامه نگاران فراری از کشور مثل مسعود بهنود ، حسین باستانی ،نوشابه امیری و هوشنگ اسدی به انتشار مطالب از داخل و خارج کشور علیه نظام اقدام کردند.

البته این وبسایت در ابتدا زیرمجموعه مطبوعات و رسانه‌های اصلاح‌طلب محسوب می‌شد و بسیاری از نویسندگان آن از داخل کشور برای آن مطلب می‌نوشتند. به تدریج زاویه این وبسایت با کشور و نظام بیشتر شد. اما پیوند با داخل کماکان حفظ شد و تأمین محتوای از داخل ادامه پیدا کرد.

نقطه اوج این ضدیت در سال ۸۸ بود که برای اولین بار شخص هوشنگ اسدی لفظ کودتای انتخاباتی را برای تخریب چهره جمهوری اسلامی به کار برد و روزآنلاین میزبان نوشته‌هایی شد که نویسندگانی با اسامی واقعی و مستعار، با مرثیه‌ سرایی درباره «تقلب انتخاباتی»، «جان باختگان جنبش سبز» و «راهپیمایی» و «نافرمانی مدنی» و امثال این‌ها، هیزم بر آتش فتنه می‌ریختند. مضاف بر این که، روزآنلاین از آن پس به پایگاهی برای برخی از روزنامه‌نگاران داخل کشور تبدیل شد که راه خود را از ملت و نظام جدا کردند و قصد جاگیر شدن در رسانه‌های فارسی زبان وابسته به بیگانه را داشتند.

لحن اسدی و همسرش کم کم از انتقاد نسبت به نظام، به سمت زیر سؤال بردن ارزش‌های دینی شیعیان حرکت کرد. او که زمانی خود را از ارادتمندان رهبر انقلاب می‌دانست (حتی پیش از رهبری ایشان) این اواخر به حدی از وقاحت رسیده بود که تقریبا در هر مقاله‌ای که در «روز» می‌نوشت، اتهامی به جایگاه رهبری نظام وارد می‌کرد. هم او و هم نوشابه امیری، استاد سبک «سیاه‌نویسی» درباره ایران هستند، و از کوچک‌ترین مسایل و مشکلات عادی کشور چنان مرثیه‌ای می‌سرایند که تو گویی ایران خرابه‌ای فرو رفته در فساد و جنایت و شقاوت است که از عقب‌مانده‌ترین کشورهای آفریقایی هم ویران‌تر است.

شاید در طول بیش از یک دهه فعالیت روزآنلاین، به تعداد انگشتان دست هم مطلبی با دید مثبت نسبت به رویدادهای ایران در این وبسایت منتشر نشده است و اصولا گویی سیاه‌نویسی درباره کشور از پیش شرط‌های ورود به هیات تحریریه روز بوده است . البته با توجه به بودجه مصوب پارلمان هلند و آن «اسپانسرهای فرانسوی و هلندی» مورد اشاره حسین باستانی، طبیعی است که داشتن دیدی منصفانه نسبت به ایران (فقط کمی منصفانه)، جایی در برنامه روز و گردانندگان اصلی آن نداشت، و رسالت منفی جلوه دادن هر چیز مرتبط با جمهوری اسلامی، و در نتیجه ایجاد روح ناامیدی و بیزاری نسبت به کشور و افزایش هر چه بیشتر بر شمار ناراضیان ( از طریق ایجاد تصویری نادرست و به شدت اغراق شده از اوضاع در ذهن جوانان طبقه متوسط) یکی از سرخط های کاری اسدی-امیری-بهنود-باستانی در مجموعه روز بود.

مثلا او در مقاله‌ای با عنوان «امام نقی و شاهین»، در کمال وقاحت به دفاع از خواننده مرتد هتاک و فراری پرداخت، و جمهوری اسلامی (یعنی تنها مدافع و حامی حریم اهل بیت در سرتاسر دنیا) را به توهین به جایگاه امام بزرگوار شیعیان متهم نمود! او در مقاله‌ای با عنوان «نگوییم ب، بگوییم بهایی»، با نسبت دادن انواع ناسزاها به کشور و نظام، به دفاع تمام قد از بهاییان پرداخت. درست در زمانی که حتی چهره‌های معروف ضدانقلاب، از طیف‌های مختلف، در نامه‌ای سرگشاده سفر «محسن مخملباف» به سرزمین‌های اشغالی، و گرفتن جایزه از اسراییلی‌های جنایتکار و کودک‌کش، را محکوم کردند، نوشابه امیری از معدود کسانی بود که در سرمقاله‌ای با عنوان «از آسمان پرواز ممنوع گذشتم»، به دفاع از این اقدام خائنانه مخملباف پرداخت.

البته به نظر می رسد تعطیلی این وب سایت تنها به دلیل عدم حمایت مالی بنیاد های غربی نباشد دلیل مهمتری که می تواند باعث این تعطیلی شده باشد دستگیری و لو رفتن سر شاخه های این سایت در داخل ایران است چرا که عمده مطالب منتشر شده در این سایت یا حداقل مطالب مفید و پر بارش در این سال ها از داخل ایران تامین می شد و با دستگیری افرادی مثل سحر خیز توسط دستگاه های امنیتی در چند ماه پیش به صورت آشکار مطالب این سایت دچار  افت شدیدی شده بود و از طرفی نیز رابط اصلی این سایت در داخل کشور دستگیر شده بود و امکان مبادله اخبار وجود نداشت البته باید نکته دیگری را مد نظر داشت و آن اینکه در ایام نزدیک انتخابات که دشمنان در پی فتنه ای دیگر هستند احتمال دارد به جهت اینکه عوامل دیگر این جریان در داخل سوخت نشود دست به تعطیلی این سایت زده اند تا از مسیری دیگر و این بار با پوشش سایت یا رسانه ای دیگر به ارتباط گیری با عوامل خود اقدام کنند .

انتهای پیام /

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme