https://telegram.me/empireoflies

روزهای پایانی VOA فرا رسیده؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغحکایت این روزهای صدای امریکا، شبیه وضعیت دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا است. این دو، روز به روز به هم شباهت بیشتری می یابند. شبکه ای که بودجه و سیاست رسانه ایش را از دولت امریکا دریافت می کند، رفته رفته، سرنوشتش را به سرنوشت رییس دولت ایالات متحده گره زده است.

VOA که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تلاش می کرد خود را به استانداردهای رسانه ای BBC نزدیک کند، ظرافت بیشتری به خرج دهد و وجهه ای مستقل و غیر وابسته به دولت دست و پا کند، اکنون، ناکام از رسیدن به آن آمال، تلاش می کند قدم به قدم جا پای دونالد ترامپ بگذارد.

VOA شبیه BBC نشد، اما دیگر VOA هم نیست.

رادیکالیسم دونالد ترامپ بیش از آنکه امریکا را به جایگاه نخست در جهان برساند، آنگونه که ادعایش را داشت، رفته رفته انزوای او و کشورش را سبب شده است. موضع گیری علیه مسلمانان و تصمیم برای اعمال محدودیت برای ورود شهروندان برخی کشورهای اسلامی از جمله ایران، فقط بخشی از ماجرا بود. او با خروج از توافق آب و هوایی پاریس، نشان داد که برای خواست دیگران تره هم خرد نمی کند. در اروپا، به ویژه آلمان و فرانسه، دیگر به امریکا به عنوان کشوری قابل اتکا نگاه نمی شود. همان چیزی که پس از برگزاری اجلاس اخیر گروه ۲۰ آشکار شد.

فرانسه حتی از سیاست قبلی خود در مورد سوریه کوتاه آمده. امانوئل ماکرون، رییس جمهور این کشور، در کنفرانس خبری مشتراک با دونالد ترامپ در پاریس، هم کنایه ای به خروج امریکا از توافق پاریس زد و هم از سیاست جدید فرانسه در برابر سوریه گفت و گفت که رویه فرانسه در قبال سوریه عوض شده و رفتن بشار اسد، دیگر پیش‌شرط پاریس نیست. دونالد ترامپ و وزرای دولت او علیه ایران سخن می گویند اما فرانسه با ایران معاهده فروش ایرباس می بندند، خودروسازهایش را به ایران می فرستد و پای شرکت نفتی توتال را به ایران باز می کند.

حتی انگلیس، نزدیک ترین شریک اروپایی امریکا، با دونالد ترامپ درباره برجام و ایران همراه نیست. همراه ترین حکومت ها با دونالد ترامپ، اتفاق رادیکال ترین آنها هم هستند. دوستداران جنگ؛ سعودی ها و رژیم اسرائیل. ترامپ و کابینه اش، شمشیر را از رو بسته اند.

ماجرا فقط انزوای امریکای ترامپ در میان متحدان سابق در اروپا نیست. آقای ترامپ در داخل امریکا هم وضعیت خوبی ندارد. اعتراض های پیاپی مردم ایالات متحده علیه او روزی نیست که خبرساز نشود. طرح استیضاح او نیز، هنوز نیامده، از سوی سناتورهای امریکایی مطرح شده است.

همه حرف این است که صدای امریکا نیز که تبدیل به صدای دونالد ترامپ شده، سرنوشت خویش را به او گره زده. یک بخش قضیه این است که کارمندان شبکه در محافظه کاری شدیدی برای حفظ موقعیت های شغلی خود هستند. بنابراین به بله قربان گوهای دولت تبدیل شده اند. بخش دیگر، شدت گرفتن رادیکالیسم در VOA است. آنها دیگر اتاق فکر و سیاستی برنامه ریزی شده در حوزه رسانه ندارند. از همین رو، مدام در رادیکالیسم می غلتند. تیترهای تند، تحلیل های شتاب زده و عصبی، کارشناسانی که برای حفظ شخصیت خود راضی نمی شوند در برابر دوربین های شبکه قرار بگیرند پس جای خود را به فرصت طلبان و تحلیلگرهای نازل داده اند.

دولت دونالد ترامپ دولت کاسب کاری است. کارمندان VOA نیز این روزها مشغول کاسبی اند، نه رسانه و ژورنالیسم.

انتهای پیام/رسانه ایران

VOA شبیه BBC نشد، اما دیگر VOA هم نیست.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme