https://telegram.me/empireoflies

روزنامه لبنانی: غرب از قدرت منطقه‌ای ایران هراسان شده و موشک‌ بهانه است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغروزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قلم وفیق ابراهیم، به تشریح علل واقعی تشدید خصومت غرب و متحدان منطقه ای آن با ایران پرداخت و این عنوان را برای مطلب خود برگزید که «ایران جایزه‌ای برای به دست آمدن دل هزیمت دیده‌ها نیست».

در این یادداشت آمده است:  آمریکا به هجمه‌های خود علیه ایران شدت بخشیده و در این مسیر باندی سعودی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به خدمت گرفته که عجولانه حمله نظامی به ایران را خواستار و به اسرائیل درباره حمایت کشورهای اسلامی از نابودی ایران اطمینان خاطر داده است و در عین حال راه را به روی کشورهای اروپایی که عمدا پروژه‌های غیر هسته‌ای تهران را هدف قرار می‌دهند باز کرده است که بدین ترتیب آنها پول شیخ نشین‌ها و رضایت آمریکا را جلب کنند در عین حال که روابط خود را با جمهوری اسلامی با پیش‌بینی احتمال بروز تغییر اضطراری در برنامه‌ها قطع نمی‌کنند.

کل خاورمیانه به نظر می‌رسد بشکه باروتی است که دکمه انفجار آن در دست «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکاست، کسی که فضای جامعه بین المللی را به مرحله ماقبل از وقوع جنگ بزرگ مبدل کرده که از حالا بوی تعفن اجساد از آن بلند می‌شود، قبل اینکه حتی یک نفر هم زخمی شود.

چه اتفاقی جریان دارد آیا شواهد روشنی برای وقوع جنگ وجود دارد؟

پیش از سال ،۱۹۷۹ ایران دوره شاهنشاهی، متحد نزدیک غرب، اسرائیل، کشورهای سعودی حاشیه خلیج (فارس) و مصر دوره انور سادات و اردن خاندان هاشمی بود.

جایگاه و ظرفیت ایران در منطقه به آن قدرتی داده بود تا از طریق نفوذ آمریکا نقشی محوری در منطقه ایفا کرده و در نابودی جنبش‌های انقلابی در عمان و دیگر مناطق عربی هم سهیم باشد کما اینکه ایران از عربستان و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در ممانعت با ایجاد هر گونه جنبش‌های مردمی اساسی حمایت می‌کرد علاوه بر اینکه رژیم شاهنشاهی از لحاظ نظامی هم پشتوانه کامل شیخ نشین‌ها بود و متحد بزرگ اسرائیل و ترکیه هم محسوب می‌شد.

این وضعیت ائتلافی ایران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این کشور و فرار شاه کاملا فروپاشید و ایران به یک جمهوری اسلامی مبدل شد که ایدئولوژی آن مخالفت با نفوذ آمریکاست و برای آزادسازی کامل فلسطین اشغالی تلاش می‌کند.

ایران همچنین نمونه یک کشور اسلامی است که در آن ولایت فقیه با حق مردم در انتخاب نمایندگان خود برای ریاست جمهوری، مجلس نمایندگان و دولت جمع شده است و حتی ولی فقیه که از اختیارات مطلقی برخوردار است به طور غیر مستقیم، انتخاب ملت است.

این ایدئولوژی با سلطه آمریکا بر جهان اسلام مخالف است و توطئه عربستان را که می‌خواهد به مساله فلسطین ناعادلانه خاتمه بدهد نمی‌پذیرد چون عربستان به دنبال تصویب نقشه‌هایی است که تنها ۳۰ درصد از خاک فلسطین را بدون مسجد الاقصی که قبله نخست، دومین مسجد و سومین حرم مقدس مسلمانان است بازگرداند.

این در حالی است که عربستان مملکتی به اصطلاح اسلامی است که به نام دین اما به شکل دیکتاتوری بر مردم حکومت می‌کند و بر خلاف سفارش اسلام مخالف دادن حق انتخاب به ملتش است و مردم در آنجا باید بی چون و چرا تسلیم حاکمیت باشند به گونه‌ای که پادشاه دستور می‌دهد و مردم بی چون و چرا باید اطاعت کنند در غیر این صورت جلادان پادشاه آماده ادب کردن آنها و پایان دادن به حیاتشان هستند.

در اینجا باید به نکته‌ای درباره بیت المال حاصل از فروش نفت در کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) اشاره کرد، این پول در اختیار ولی امر آنهاست و او هر جور صلاح بداند طبق سلیقه خود و بی قانون هر جا بخواهد خرج می‌کند و از هر کسی بخواهد محروم می‌کند در حالی که در کشور ایران محصول ملی، پول ملت است و مدیریت آن در اختیار قدرتی است که همان مردم انتخابش کردند و در مسیر توسعه و پیشرفت کشور هزینه می‌شود، اگرچه اشتباهات و موارد فسادی هم در ایران مشابه حتی عالی‌ترین نظام‌های دموکراتیک در جهان رخ می‌دهد اما به شکل استثنایی و نه گسترده و فراگیر است.

شاید این مقدمه، علل خصومت آمریکا با ایران از زمان تبدیل آن به جمهوری اسلامی را روشن می‌کند چون غرب و عربستان با دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از صدام  رئیس جمهور معدوم عراق در سال ۱۹۸۰ در جنگی حمایت کردند که بی دلیل و با سوء استفاده از بی ثباتی نظام جدید در ایران علیه این کشور تحمیل شد، عراق تا یکصد کیلومتری عمق ایران نفوذ کرد اما نتوانست نظام آن را که هشت سال در برابر حملات عراقی‌ها مقاومت کرد از پای درآورد تا بالاخره عراقی‌ها را وادار به عقب نشینی به داخل خاک خود کرد.

در بعد سیاسی این جنگ تلاشی سعودی-اسرائیلی برای سرنگونی حکومت الهی با ریخته شدن خون عراقی‌هایی بود که صدام رئیس جمهورشان از آنچه تحریک شیعیان عراق علیه رژیم کشورشان توسط ایران می‌خواند، هراس داشت از همین رو دیکتاتور معدوم عراق درصدد بود قبل از انتقال تاثیر دینی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران به بغداد این نظام را سرنگون کند.

خصومت قوی با ایران برخاسته از آرمان‌های انقلاب اسلامی است

بنابراین از زمان تاسیس جمهوری اسلامی ایران با رویکردهای تازه آن خصومتی قوی علیه این کشور وجود داشت، یعنی زمانی که مساله مشهور هسته‌ای این کشور هم مطرح نبود و این قضیه منجر به شروع سفرهای دشوار ایران در مناطق اسلامی برای تضمین اهداف چندگانه‌ای شد که نخستین آن پایبندی به ابعاد اسلامی، مساله فلسطین و خصومت نسبت به غرب و ایدئولوژی آن و دفاع از نظام خود در برابر حملات مختلف منطقه‌ای و بین المللی بود از همین رو ایران تلاش‌های خود را روی ائتلاف با اهل تسنن در مصر، نهادهای فلسطینی و سودان متمرکز کرد، اما ترفند آمریکا در به کارگیری فتنه بین شیعیان و اهل تسنن، ایران را دچار نومیدی و چرخش به سمت اقلیت‌های شیعه در آسیای میانه، پاکستان و هند کرد و در این مسیر بر شیعیان عراق که اکثریت جمعیت این کشور را شامل می‌شوند و خاکشان به دست آمریکا اشغال شده است، متمرکز شد.

ایران همچنین با سوریه ائتلاف کرد و به طور کامل به حمایت از حزب الله که مبارز درجه یک اسرائیل محسوب می‌شود متعهد شد، ایران موفق شد نفوذ بسیار قوی از افغانستان تا لبنان داشته باشد و هیچ رقیبی جز نفوذ آمریکا روبروی خود نبیند.

در نهایت می توان تاکید کرد که افزایش نفوذ منطقه‌ای ایران موجب کاهش نفوذ آمریکا و عربستان شده و این موضوع در شکست همه تحریم‌های آمریکا و خصومت قوی عربستان علیه ایران آشکار است که همچنان برای تحریک اقلیت‌های ایرانی علیه نظام کشورشان از طریق حمایت مالی از آنها توطئه می‌کنند.

ایران بدون سلاح هسته ای از نفوذ منطقه‌ای بزرگی برخوردار است چون توانسته بخش اعظم نیازهای خود را بدون واردات تولید کند و همچنان پیشرفت‌های حیاتی در میادین علمی و صنعتی مسجل کند بنابراین چرا امنیت ملی خود را در مقابل در اختیار داشتن تسلیحات هسته ای که هرگز از آن استفاده نخواهد کرد با خطر مواجه کند؟

باید فاکتور دیگری را اضافه کرد، اینکه موفقیت ارتش سوریه با کمک ایران و روسیه در رسیدن به مرزهایش با عراق و موفقیت ارتش عراق در پاکسازی بخش اعظم خاک خود از تروریسم به معنای کاهش نفوذ آمریکا و عربستان در مشرق عربی و از دست رفتن گنج‌های منابع انرژی نفت و گاز و موقعیت راهبردی و تسلط بر ظرفیت‌های عراق است از همین رو واشنگتن تهران را دشمن حال حاضر ژئوپلیتیک آمریکا تلقی می‌کند با این توجه که تهران سه سال قبل از مداخله روسیه وارد بحران سوریه یعنی زمینه را برای بازگشت روسیه به خاورمیانه فراهم کرد و به شکل یک طرف محوری در بحران های افغانستان، پاکستان، یمن، بحرین، عراق، سوریه و لبنان ورود کرد علاوه بر اینکه هوای حزب الله را هم در نبردهایش با اسرائیل و تروریسم افراط گرایی دارد و با سازمان‌های فلسطینی نظیر حماس، جهاد اسلامی و غیره هم رابطه عمیقی دارد.

اینها علل واقعی تلاش‌های سرسخت واشنگتن، ریاض و تل آویو برای سرنگونی جمهوری اسلامی به بهانه‌های در اختیار داشتن موشک‌های بالستیکی است که چند برابر آن در اسرائیل، عربستان، امارات و غرب است و چه بسا موشک های آنها از فناوری بالاتری هم برخوردار است.

اما متهم کردن ایران به تروریسم موضوعی مسخره است ایران با تروریسم مبارزه می‌کند و از همه کسانی که در هر کجا با تروریسم مبارزه می‌کنند، حمایت می‌کند، الحوثی‌ها در یمن با القاعده وتروریسم سعودی مبارزه می‌کنند و متحدان آنها در الحشد الشعبی عراق با داعش می‌جنگند اما از حزب الله به عنوان بزرگ ترین متحد خود از سال ۱۹۸۲ در مقابله با اسرائیل و همه اشکال تروریسم به طور کامل حمایت می‌کند.

این ثابت می‌کند که بهانه‌های غربی‌ها برای توجیه اقدامات خصمانه غربی، سعودی-اسرائیلی علیه ایران مختلف است از همین رو این سوال مطرح می‌شود که تروریست کیست آیا تروریست، ایرانی است که از زمان فتوحات اسلامی به هیچ کشور همسایه اش تجاوز نکرده یا غربی است که کارنامه تاریخی آن مملو از ارتکاب صدها میلیون کشتار در گوشه و کنار جهان است؟

بنابراین آیا غربی‌ها در کنار عربستان خواهند توانست بر تهران غلبه کنند ایران از سال ۱۹۷۹ هدف آماج حملاتشان است و با وجود اینکه متحدانی نداشت توانست نجات یابد بنابراین وضعیت امروز او در کنار متحدانش در خاورمیانه و روسیه چگونه خواهد بود؟

موضوعی که روشن است این است که این تبانی غربی-سعودی علیه ایران تنها هیاهویی پوچ است تا ترامپ فرصت بیشتری برای باج گیری از حاکمان عربی پیدا کند که هزاران میلیارد برای حفظ تاج و تخت لرزان خود هزینه می‌کنند.

انتهای پیام/فارس

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

روزنامه لبنانی البناء با تاکید بر اینکه افزایش نفوذ منطقه ای ایران موجب شده که آمریکا تهران را دشمن ژئوپلیتیک حال حاضر خود تلقی کند، افزود: ترامپ با به راه انداختن هیاهوی پوچ علیه ایران به دنبال دوشیدن بیشتر حکام عرب است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme