https://telegram.me/empireoflies

روایت و تصویر BBC فارسی از دانشگاه‌های ایران

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اگر مجموعه هالیوود جزء مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین بخش سازمان رسانه‌ای آمریکایی‌ها باشد، «بی‌بی‌سی فارسی» مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین رسانه انگلستان محسوب می‌شود. بنگاه خبرپراکنی بی‌بی‌سی سال‌هاست به زبان‌های مختلف در جهان برای ملت‌های مختلف برنامه اجرا می‌کند. مدیر کل سرویس جهانی بی‌بی‌سی یکی از اعضای اصلی کمیسیون دیپلماسی عمومی وزارت خارجه انگلیس است.

پول سرویس جهانی نیز به طور مستقیم از وزارت خارجه تأمین می‌شود. سایت خبری «بی‌بی‌سی فارسی» به‌عنوان یکی از اجزای سرویس جهانی بی‌بی‌سی محسوب می‌شود. پس باید نتیجه گرفت آنچه به‌عنوان راهبردهای کلان و اصلی در این رسانه اعمال می‌شود، حتی انتساب به وزارت خارجه دولت انگلیس باعث نمی‌شود رفت‌وآمد دولت‌ها تغییری در تلاش بی‌بی‌سی برای حفظ و حراست از منافع انگلستان ایجاد نخواهد کرد. لذا کسانی که این مطلب را مطالعه می‌کنند، ابتدا باید تکلیف خود را از «نسبت جمهوری اسلامی با انگلیس و آمریکا» مشخص کرده باشد.

تضاد منافع انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی با دولت انگلیس مطلبی نیست که نیاز به استدلال‌های ساده یا پیچیده‌ای داشته باشد. سؤال اصلی این است که دشمنی خالصانه منتشره از رسانه وزارت خارجه انگلیس به چه کار می‌آید؟ یکی از مهم‌ترین نیازهای حیاتی دانشگاه و دانشگاهیان کشورمان جهت ایفای وظیفه فردی و جمعی و انجام رسالتی که جامعه و تاریخ بر دوش آنها گذاشته شده است، داشتن شناخت دقیق از نقشه مخالفان و دشمنان پیشرفت و موفقیت ملت ایران است.

در سال‌های اخیر نقش‌آفرینی فعال بی‌بی‌سی فارسی در فتنه ۸۸ و مقولات سیاسی مورد توجه و تمرکز مردم، رسانه‌ها و مسئولان قرار گرفته است. اما این رسانه فقط یک موضوع و یک عرصه را هدف قرار نداده است، بلکه حوزه و حیطه‌های مختلف به تولید اخبار و تحلیل‌های هدفمند می‌پردازند. یکی از حیطه‌های مهمی که بی‌بی‌سی فارسی توجه ویژه‌ای بدان دارد، مسئله علم، آموزش و دانشگاه در جمهوری اسلامی است. یازدهم تیرماه سال ۱۳۹۳، مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید دانشگاه، خطری را گوشزد کرده‌اند که باید بدان اشاره کرد: “غفلت از دشمن بیرونی خطای راهبردی عظیمی است که ما را دچار خسارت خواهد کرد. خب باید دشمن که شناخت، دید -حالا اینکه شما می‌گویید برخوردمان با دشمن این‌جور باشد، آن‌جور نباشد، بحث دیگری است- دشمنی او را باید فهمید، نقشه او را باید تشخصی داد. یکی از نقشه‌های مهم دشمن، متوقف‌کردن حرکت علمی در کشور است. خب، وقتی این را فهمیدیم، برمی‌گردیم به دانشگاه؛ اینجا آن مدیریت جهادی که ما عرض کردیم، معنا پیدا می‌کند. چون جهاد عبارت است از آن تلاشی که در برابر یک چالش خصمانه از سوی طرف مقابل صورت می‌گیرد؛ این جهاد است. آن وقت معنای مدیریت جهادی در اینجا این است که توجه بکنید که حرکت علمی کشور و پیشرفت علمی کشور مواجه است با یک چالش خصمانه، که در مقابل این چالش خصمانه شما که مدیرید، شما که استادید، شما که دانشجو هستید، باید بایستید …”

در پس تاکید رهبر حکیم انقلاب بر وجود برنامه جدی دشمنان در مسیر حرکت علم و دانشگاه در جمهوری اسلامی لازم است نگاه جدی‌تری به یکی از بهترین منابع و مداخل دشمنی با ملت ایران داشت. در صحنه سیاسی و مدیریتی کشور چندگونه مواجهه با عملیات روانی رسانه‌های دشمن صورت می‌گیرد. در یک نگاه جوسازی و بهانه‌جویی‌های دشمن را مانعی بر سر راه کشور می‌بیند و تلاش می‌کند به هر شکلی که شده ایرادهای وارد شده را حل کند و به زعم خود بهانه را از دست دشمن بگیرد. نگاه دیگر نگاهی است که تلاش زیادی می‌کند تا جزئی‌ترین و کوچک‌ترین رفتارهای رسانه‌ای دشمن را بشناسد. این رویکرد بهانه‌جویی دشمن را رفتار ثابت و همیشگی می‌داند، اما تلاش وافری دارد تا همه شبهات مطرح‌شده را پاسخ بدهد و نقاط مورد هدف را خنثی کند. در نگاه سوم ابعاد و زوایای رفتار دشمن را نقشه‌ای می‌داند که باید برای درک و طراحی حرکت اصلی در جبهه خودی به کار آید. شاخص‌های به‌دست آمده می‌تواند صحت و سقم رفتارهای راهبردی نظام اسلامی را معلوم کند. در جایی که خوشحالی، همراهی و تأیید دشمن ضریب پیدا می‌کند، باید در درستی عملکرد خود تردید کرد و در جایی که بزرگنمایی ایرادات جزئی یا نقد، طعن و تمسخر کلیت حرکت در دستور کار رسانه‌های دشمن قرار دارد، این معنا تقویت می‌شود که اقدامات به‌جا و مؤثری صورت گرفته است.

سایت «بی‌بی‌سی فارسی» علاوه بر اخباری که از علم، آموزش و دانشگاه در ایران منتشر می‌کند، در صفحه‌ای به‌نام «آموزش در ایران» تحلیل‌ها و گزارش‌های تحلیلی منتشر می‌کند که می‌توان با مرور آنها به نوعی دسته‌بندی و درک از خطوط رسانه‌ای این رسانه نسبت به امر دانشگاه پی برد.

نویسنده بیش از ۹۰ درصد یادداشت‌ها و گزارش‌های تحلیلی این سایت، ابراهیم خندان، روزنامه‌نگار است. مهم‌ترین سوژه‌هایی که در طول دو سال اخیر مورد توجه این رسانه بوده، تفکیک جنسیتی، امنیتی شدن و رشد علمی ایران در جهان است.

«تفکیک جنسیتی»؛ مسیری برای تقلیل اسلامی‌کردن دانشگاه‌ها و ترساندن مخاطبان از آن

جدا کردن محیط آموزش دانش‌آموزان دختر و پسر یکی از مقولاتی است که توسط مسئولان آموزش عالی کشور در سطوح مختلف در دست بررسی است. تعداد بسیار محدودی از دانشگاه‌ها با تفکیک روزهای تحصیلی حضور پسران و دختران و تعداد اندکی از دانشگاه‌ها با ارائه درس‌های اختصاصی به دانشجویان دختر و پسر، مهم‌ترین اقداماتی هستند که در این زمینه‌ها انجام شده‌اند. اما بی‌بی‌سی و رسانه‌های همسوی داخلی تحت‌الشعاع قرار دادن چه سیاستی بوده‌اند؟ بی‌بی‌سی در یادداشتی با عنوان «تفکیک جنسیتی و آرزوی دولت ایران برای دانشگاه اسلامی» در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۲ می‌نویسند: “… کارشناسان معتقدند که با توجه به نکات فوق، در کوتاه مدت و با امکانات موجود تنها راه باقی‌مانده برای اسلامی کردن فضای دانشگاه‌ها، ایجاد محدودیت برای ورود دختران به دانشگاه‌هاست تا به نوعی با کاهش تعداد دختران و حل نهایی مشکل در آینده، با همین سیاست‌ها و امکانات موجود مشکل را هر چند به‌طور موقت رفع کرد. به عقیده کارشناسان با اصراری که مقامات دولتی و روحانیون نشان می‌دهند، به‌نظر می‌رسد اجرای طرح تفکیک جنسیتی تنها با محدود کردن ورود دختران به دانشگاه‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.”

تصویر از سایت «بی‌بی‌سی فارسی»

تصویر از سایت «بی‌بی‌سی فارسی»

هرچند سیاست‌های اسلامی شدن دانشگاه در لایه‌های بنیادین اصلاح متون درسی، ارتقاء وضعیت بودجه و موضوعات پژوهشی در دانشگاه و مدیریت جذب دانشجویان و اعضای هیئت علمی متناسب با نیازهای جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی شده و به تدریج در حال برگزاری است، اما بی‌بی‌سی فارسی اصرار دارد که جمع‌بندی مطالبی را که در این زمینه می‌نویسند، بر همین قافیه بسراید. حتی پیش از آن که دولت یازدهم کار خود را به‌صورت رسمی آغاز کند، مدیریت کلان و بلند مدت جمهوری اسلامی در ذیل سیاست اسلامی شدن دانشگاه‌ها، تحریف کرده و آن را به تفکیک جنسیتی و ممانعت از ورود دختران به دانشگاه‌ها فروکاهد.

این رسانه در مطلب دیگری با عنوان «سایه روشن‌های دانشگاه اسلامی در دولت روحانی» در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ می‌نویسد: “درست است که آقای روحانی در دوران مبارزات انتخاباتی گفته‌اند که «در کجای قانون اساسی مجوز تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها صادر شده و از آن سخنی به میان آمده است؟» یا «طرح تفکیک جنسیتی نه دارای کار کارشناسی است و نه با خواست جامعه انطباق دارد». اما برخی معتقدند که این سیاست از راه‌های کمتر تنش‌زا و در سکوت دنبال خواهد شد، چون علاوه بر حساسیت‌های اخلاقی بخشی از حاکمیت مسئله حضور زنان در دانشگاه‌ها و به دنبال آن بازار کار از دید مسئولان جمهوری اسلامی سبب کاهش آمار ازدواج و زادآوری خانواده‌ها شده است. به عقیده این گروه از منتقدان، حکومت امیدوار است با ایجاد مانع در ورود دختران به دانشگاه‌ها و جداکردن آنها هم رقابت در بازار کار را برای مردان ساده‌تر کرده و هم با بازگشت به سنت‌ها جوانان را در این دوران مدرن وادار به ازدواج و زادآوری کند.”

قسمت دوم این گزارش به‌زودی منتشر می‌شود …

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

  1. بی بی سی فارسی چه ادعای خنده داری کرده

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme