https://telegram.me/empireoflies
تحول در زندگی اجتماعی در سایه اینترنت، شاید بهترین تعبیر برای آن فضایی باشد که این روزها در آن به سرم یبریم. اینترنت با آثار انکارناپذیر خود و با سرعت محیرالعقول در حال فراگیر شدن است.

رنسانس در جهان رسانه

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: تحول در زندگی اجتماعی در سایه اینترنت، شاید بهترین تعبیر برای آن فضایی باشد که این روزها در آن به سرم یبریم. اینترنت با آثار انکارناپذیر خود و با سرعت محیرالعقول در حال فراگیر شدن است. پدیده ای که همه ابعاد زندگی بشر امروز را در بر می گیرد.

هی چیک از مفاهیم اقتصاد، سیاست، اطلا عرسانی، فرهنگ عمومی، سبک زندگی، باورها و اعتقادات و… را نمی توان در جهان امروز بدون در نظر گرفتن تأثیر اینترنت ارزیابی دقیقی کرد. از ورود اینترنت به ایران کمتر از دو دهه م یگذرد، از رایانه های خانگی و اتصال با سیستم دیال اپ به شبکه جهانی اطلاعات تا امروز که با گذشت چند نسل از رایانه ها، اینترنت بر روی گوش یهای هوشمند تلفن همراه در دسترس همه قرار گرفته است. در این بازه زمانی ابتدا پایگاه های اینترنتی و سپس وبلاگهای شخصی پا به عرصه فضای مجازی گذاشتند تا امروز که شبکه های اجتماعی در حال همه گیر شدن هستند، تغییر و تحول کاملاً محسوس و روشن است و آ نقدر مسئله تأثیرگذار است که از آن م یتوان به منزله رنسانس در فضای رسان های تعبیر کرد.

درباره جامعه آماری فعال در اینترنت و به ویژه شبکه های اجتماعی نیز همین سیر تحول و گسترده شدن فعالان در این عرصه قابل مشاهده است؛ برای نمونه وقتی شبکه های اجتماعی چون فیس بوک و توئیتر ایجاد شدند، بیشتر جوانان و متولدان دهه های شصت و هفتاد و عموماً دانشجویان عضو این شبکه های اجتماعی شدند؛ اما امروز شاهد هستیم که با ورود شبکه های اجتماعی موبایل محور، افراد با سنین مختلف و با موقعیت های اجتماعی متفاوت در این شبکه ها عضو شده و فعالیت می کنند.

شرایطی که توجه ویژه محققان و کارشناسان به ویژه در حوزه جامعه شناسی را برانگیخت و تأکید ویژه به زیان های این شبکه ها در روابط اجتماعی، سبک زندگی، دور شدن اعضای خانواده ها از یکدیگر و رواج شایعات تأکید فراوانی شد، تا جایی که بسیاری از کارشناسان این حوزه، فیلتر شدن شبکه های اجتماعی و جلوگیری از شبکه اجتماعی را تنها راه حل ممکن در زمان کنونی دانستند، ولی گذر زمان نشان داد که شبکه های اجتماعی جنبه های سودمند فراوان دیگری نیز دارند که شاید در نگاه اولیه و در مقابل زیان های متعدد که برای آنها برشمرده میشود، دور بماند؛ اما انتخابات هفتم اسفند امسال به نوعی نمایش آثار مثبت شبکه اجتماعی بود و ثابت کرد این شبکه ها بسیار نیز می تواند برای انتقال مفاهیم، ایجاد حرکت های اجتماعی و تصمیم های جمعی تأثیر ویژه داشته باشد.

حدود ۲۰۰ میلیون پیام انتخاباتی در روزهای منتهی به هفتم اسفند، سهمی ۱۸ درصدی انتخابات در ترافیک مصرف شده در هفته آخر پیش از انتخابات، طراحی و در دسترس قرار گرفتن فهرست های هوشمند انتخاباتی از سوی جریان های سیاسی که در حوزه اخذ رأی به وفور به
چشم می آمد، این کارکرد مهم شبکه های اجتماعی را در ایران ظاهر کرد. شاید گزاف نباشد که بگوییم شبکه های اجتماعی در مشارکت ۶۲ درصدی مردم که به قوام بخشیدن به نظام، تقویت امنیت ملی کشور و تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب منجر شد، تأثیر بسزایی داشت.

به عبارت دقیقتر میتوان گفت، انتخابات هفتم اسفند نشان داد که باید به شبکه های اجتماعی نگاهی تازه داشت و با استفاده از ظرفیت های ویژه از این راه ارتباطی گسترده در مسائل اجتماعی، سیاسی و عمومی بهره لازم را برد. البته این به معنای این نیست که زیان های شبکه های اجتماعی را فراموش کنیم، بلکه باید همزمان با تلاش برای استفاده از ظرفیت این شبکه ها به آموزش نحوه استفاده و آگاه سازی به حداقل رساندن آسیب های ناشی از استفاده  از این راه ارتباطی را در دستور کار قرار دهیم.

انتهای پیام/صبح صادق

تحول در زندگی اجتماعی در سایه اینترنت، شاید بهترین تعبیر برای آن فضایی باشد که این روزها در آن به سرم یبریم. اینترنت با آثار انکارناپذیر خود و با سرعت محیرالعقول در حال فراگیر شدن است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme