https://telegram.me/empireoflies
اعلام رسمی جبهه نه به رفراندوم با دو درخواست همراه است: نخست اینکه رفراندوم باطل شود و دوم اینکه اگر احزاب اصرار به برگزاری رفراندوم در تاریخ تعیین‌شده داشتند ما از رأی‌دهندگان درخواست خواهیم کرد که با رأی «نخیر» از این رفراندوم استقبال کنند.

رفراندوم تأمین‌‌کننده منافع ملی کردها نیست

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغرفراندوم اقلیم کردستان عراق که از سوی شماری از احزاب با رهبری حزب دموکرات کردستان عراق هدایت می‌شود واکنش‌های متعددی را در پی داشته است. آنچه در این میان حائز اهمیت است صداهای مخالفی است که از داخل جامعه کردی علیه این رفراندوم به گوش می‌رسد. تجمیع این صداهای مخالف در جبهه نه به رفراندوم و اعلان رسمی آن در چند روز گذشته، سلیمانیه را به کانون فعالیت‌های آنان تبدیل کرده است، منطقه‌ای که به‌نسبت دیگر مناطق اقلیم کردستان از آزادی عمل بیشتری برای مخالفین و منتقدین برخوردار بوده اینک در برابر آزمونی سخت قرار گرفته است، آزمونی که در یک طرف آن احزاب سنتی کردی قرار داشته و معتقدند که برگزاری رفراندوم جدایی از عراق، آینده مردم کرد را دگرگون و تضمین خواهد کرد و در طرف دیگر آن مخالفین و منتقدینی قرار گرفته‌اند که به‌صراحت اعلام کرده‌اند برگزاری رفراندوم در راستای به حاشیه راندن افکار عمومی از بحران‌ها و انباشت مشکلات بی‌شمار اقلیم و تأمین‌کننده منافع حزبی است.

«رابون معروف» عضو پارلمان اقلیم کردستان عراق از فراکسیون جنبش تغییر و سخنگوی جبهه نه به رفراندوم به سؤالات خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان عراق پاسخ داده است که مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید:

دو خواست اصلی جبهه نه به رفراندوم

تسنیم: اهداف شما از حرکت اخیر نه به رفراندوم اقلیم کردستان عراق چیست؟

پس از نشست پیرمام و تصمیم به برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان در ۲۵ سپتامبر از سوی شماری از احزاب سیاسی اقلیم به‌ویژه احزاب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق که ۲۶ سال حکمران کردستان هستند و ثابت کرده‌اند که شایسته نمایندگی اهداف و آرمانهای ملت کرد نیستند، نظر به شرایط کنونی اقلیم کردستان و در مواجهه با واقعیات آن از جمله روابط با حکومت مرکزی، مواضع رسمی کشورهای همسایه و جامعه بین‌الملل که در تضاد با مسیر انتخاب‌شده از سوی آن احزاب در رابطه با رفراندوم است، شمار زیادی از ساکنین اقلیم کردستان مخالف برگزاری این رفراندوم بوده و از دید آنان فاقد مشروعیت است، زیرا در نهاد مشروعی همچون پارلمان اقلیم کردستان در خصوص آن تصمیم‌گیری نشده و در نقطه مقابل منافع عالی ملت کرد است. اعلام رسمی جبهه نه به رفراندوم با دو درخواست همراه است: نخست اینکه این رفراندوم باطل شود و دوم اینکه اگر احزاب فوق اصرار به برگزاری رفراندوم در تاریخ تعیین‌شده داشتند ما از رأی‌دهندگان درخواست خواهیم کرد که با رأی «نخیر» از این رفراندوم استقبال کنند تا رفراندوم با موفقیت همراه نشود، زیرا تجربه ۲۶ساله حکمرانی این احزاب ما را با مجموعه‌ای از مشکلات و بحران‌های متعدد مواجه ساخته‌اند و ما خواهان آن هستیم که از طریق این رفراندوم، آینده و سرنوشت ملت ما را هم تصاحب نکنند.

اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان به‌دنبال گشایش پارلمان تصاحب‌شده و دستبندزده‌ هستند

تسنیم: پارلمان اقلیم کردستان عراق دو سال است که با تصمیم یک حزب سیاسی تعطیل شده است و در حال حاضر بنا به آنچه در عرصه سیاسی اقلیم کردستان مشاهده می‌شود با تصمیم دو حزب سیاسی و در مدت کوتاهی که از عمر قانونی آن مانده است فعال می‌شود. شما به‌عنوان یک عضو پارلمان چه برداشتی از این نوع دموکراسی دارید؟ رأی مردم چه جایگاهی در این پروسه دارد؟

از دید ما پارلمان باید محلی برای دفاع از منافع ملت و تضمین حقوق قانونی آنها باشد اما اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق معتقد به دفاع از حقوق شهروندان و پارلمانی آزاد و صاحب‌نفوذ نیستند. همچنان که مستحضر هستید در دوم اکتبر سال ۲۰۱۵ و با نظر مساعد مسعود بارزانی و با به‌کارگیری نیروهای مسلح حزبی، پارلمان اقلیم کردستان تعطیل شده است. پس از آنکه شکوه و جایگاه قانونی پارلمان را از بین بردند در حال حاضر بر اساس یک توافق دوطرفه اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان عراق در پی آن هستند که پارلمان را به‌شیوه‌ای دوباره فعال کنند که فعالیت‌های پارلمان خارج از منافع و برنامه‌های این دو حزب نباشد، در چنین حالتی ما با پارلمان تصاحب‌شده و دستبندزده‌ای مواجه خواهیم بود.

بدترین نمونه حکمرانی در تاریخ بشریت در ۲۶ سال گذشته بر اقلیم کردستان اعمال شده است

تسنیم: به عمر ۲۶ساله حکومت محلی کردستان عراق اشاره داشتید. شما به‌عنوان یک عضو پارلمان، تجربه حکومت کردی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ حکومت اقلیم کردستان عراق چه دستاوردی برای مردم کرد داشته است؟

در ۲۶ سال گذشته احزاب حاکم اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان عراق نمونه حکومت شکست‌خورده‌ای را بر ملت ما تحمیل کرده‌اند که یکی از بدترین نمونه‌های حکمرانی در تاریخ بشریت محسوب می‌شود، چنین مدلی از حکومت با آثار و عواقب فراوان آن می‌طلبد که سال‌ها در مراکز آکادمیک پیرامون آن تحقیق و بررسی لازم صورت پذیرد تا مشخص شود اشکال کار در کجاست که مردم ما با چنین مدل شکست‌خورده‌ای از حکومت روبه‌رو شده‌اند.

مردم و سرزمین کردستان وسیله‌ای برای تحقق اهداف و امیال چند خانواده حاکم و منتخبی از نزدیکان آنها است

تسنیم: اقلیم کردستان عراق متشکل از چهار استان (البته با احتساب استان حلبچه که هنوز در حد نامگذاری باقی مانده است) تا سال ۲۰۱۴ از سهم ۱۷درصدی خود از بودجه عمومی عراق برخوردار بوده است، در عین حال در سال‌های اخیر نیز به‌صورت مستقیم نفت استخراج‌شده خود را در بازارهای جهانی به فروش رسانیده است، درآمدهای گمرکی و موارد دیگر هم جای خود دارد. با چنین درآمدهایی مردم اقلیم کردستان عراق مدام از نبود خدمات‌رسانی‌های عمومی به‌ویژه انرژی برق گله‌مند هستند. علت چنین وضعیتی چیست؟

در واقع، حکمرانان اقلیم کردستان که مردم و آینده این ملت در دید آنها فاقد هر گونه ارزشواعتبار است تصویری از حکومت بدون برنامه و دارای تجارب شکست‌خورده را به مردم نشان داده‌اند که در این مدل از حکومت، مردم و سرزمین کردستان وسیله‌ای برای تحقق اهداف و امیال چند خانواده حاکم و منتخبی از نزدیکان آنها است. مردم از دید این افراد، وسیله‌ای برای تصاحب سرمایه و منافع مادی آنان بوده که به‌شیوه گوناگون در کشورهای جهان سرمایه‌گذاری شخصی کرده‌اند. در سرزمینی با چنین هیئت حاکمه‌ای هرچند دارای بیشترین سرمایه و درآمد هم باشد انتظاری غیر از این وضعیت وجود ندارد.

رفراندوم بخشی از استراتژی ترکیه با هدف به‌هم‌ریختگی توازن سیاسی در سطح منطقه است

تسنیم: علی‌رغم مخالفت‌های جدی با برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان در سطح داخلی، دلیل اصرار به برگزاری آن از سوی احزاب حاکم چیست؟

همچنان که اشاره کردم آنانی که صدارت اقلیم کردستان را به‌عهده گرفته‌اند اهمیتی برای منافع ملی و حقوق عامه مردم قائل نیستند که بر اثر سیاست‌های اشتباه آنان، ملت ما ممکن است در آینده با تراژدی و بحران‌های دیگری روبه‌رو شود. اربیل در شرایط کنونی منطقه به‌ویژه در عراق و سوریه در خط منافع آنکارا بوده و در واقع عمق راهبردی ترکیه است. ترکیه در راستای منافع خود در پی آشوب منطقه‌ای است، رفراندوم اقلیم کردستان ــ حداقل از دید اینجانب ــ بخشی از استراتژی ترکیه با هدف به‌هم‌ریختگی توازن سیاسی در سطح منطقه است و رفراندوم اهداف ملت ما را محقق نخواهد کرد.

لشکری از کارمندان وابسته به هیئت حاکمه در شبکه‌های اجتماعی وظیفه اتهام‌زنی به مخالفان را دارند

تسنیم: در ارتباط با قضیه برگزاری رفراندوم صدای واحدی از اقلیم کردستان عراق به گوش نمی‌رسد. شما هم جبهه نه به رفراندوم را تشکیل داده‌ و اعلان رسمی کرده‌اید اما از سوی رسانه‌های حزبی به‌عناوین مختلف مورد اتهام واقع شده‌اید. چرا احزاب سیاسی کرد تحمل صدای مخالف را در اقلیم کردستان ندارند و به چنین رفتارهایی متوسل شده‌اند؟

ما در اقلیم کردستان دارای تجربه دموکراسی نیستیم. درست است که به‌اصطلاح از سیستم دموکراتیک سخن می‌گویند اما هیئت حاکمه و نزدیکان آنان چنان سرکوبی را به راه انداخته‌اند که کسی را یارای مخالفت و انتقاد از آنان نباشد. این احزاب با استفاده از درآمدهای نامشروع، لشکری از کارمندان وابسته به خود را در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه فیس‌بوک به‌کارگیری کرده‌اند، وظیفه این افراد اتهام‌زنی به کسانی است که به مخالفت با هیئت حاکمه اقلیم کردستان برخاسته‌اند. چنین فعالیت‌هایی از مراکز مرتبط با احزاب حاکم نشئت می‌گیرد، این فعالیت‌ها در ضدیت کامل با کسانی هستند که عکس منافع این احزاب می‌‌اندیشند.

با کشورهای مختلف در ارتباط خواهیم بود تا به‌صراحت اعلام کنیم که به چه دلایلی این رفراندوم در تضاد با منافع ملی ما است

تسنیم: برنامه‌ها و فعالیت جبهه نه به رفراندوم اقلیم کردستان در آینده چه خواهد بود؟

در صورتی‌ که این احزاب اصرار به برگزاری رفراندوم داشته باشند در مدت مانده به برگزاری آن در سه سطح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی فعالیت‌هایی خواهیم داشت. با کنسولگری‌های خارجی در اقلیم کردستان مذاکراتی خواهیم داشت و با کشورهای مختلف در ارتباط خواهیم بود تا به‌صراحت اعلام کنیم که به چه دلایلی این رفراندوم در تضاد با منافع ملی ما است. ما به اهمیت روابط با دول همسایه واقف هستیم، هرگونه تغییرات در نوع روابط ما با این کشورها تأمین‌کننده منافع ما نخواهد بود. منافع ملی ما در شرایطی به پیشرفت خواهد رسید که هیچ مشکلی با کشورهای همسایه و سایر دوستان ما در کشورهای دیگر جهان نداشته باشد، همچنین لازم است که در سطح داخلی هم به نوعی از حکومت دموکراتیک رسیده باشیم و حکمرانی کردی به عامل ثبات و آرامش منطقه‌ای، تأمین‌کننده روابط بهتر با کشورهای همسایه و بهره‌مندی مردم از خدمات شایسته تبدیل شود.

انتهای پیام/

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

اعلام رسمی جبهه نه به رفراندوم با دو درخواست همراه است: نخست اینکه رفراندوم باطل شود و دوم اینکه اگر احزاب اصرار به برگزاری رفراندوم در تاریخ تعیین‌شده داشتند ما از رأی‌دهندگان درخواست خواهیم کرد که با رأی «نخیر» از این رفراندوم استقبال کنند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme