https://telegram.me/empireoflies

رضا پهلوی به سینما رکس رفت؛ گوزن‌ها را ندید و اشی‌مشی را نشنید؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغرضا پهلوی، پسر محمدرضا شاه پهلوی، در سالروز کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که منجر به سرنگونی دولت دکتر محمد مصدق شد، بی آنکه سخنی از این کودتا بگوید، به ماجرای آتش سوزی سینما رکس آبادان در شامگاه ۲۸ مرداد ۱۳۵۷ پرداخت و در صفحه فیس بوک خود، یادداشتی درباره آن منتشر کرد.

او در این یادداشت، در حالی جمهوری اسلامی را به دست داشتن در آتش سوزی سینما رکس متهم کرد که بسیاری روایت ها، متهم اول این فاجعه تلخ را سازمان اطلاعات و امنیت کشور، ساواک، معرفی می کند.

یادداشت رضا پهلوی درباره سینما رکس سوالاتی را در پی دارد که امیدواریم او زودتر پاسخی به این سوال ها ارائه کند:

۱- چرا رضا پهلوی در سالروز کودتای ۲۸ مرداد، به این رخداد تاریخی نپرداخت و به جای آن، از واقعه تلخ سینما رکس آبادان سخن گفت؟ انتظاری که نه در روزهای قبل تر، بلکه در روزهای بعد سالروز کودتا نیز پاسخی نیافت. اقدامی که فرافکنی به نظر می رسد. آیا او در باره نقش حکومت پهلوی در سرنگونی دولت مصدق با کودتا هیچ سخنی ندارد؟

۲- در گزارش مجله امریکایی تایم درباره حادثه تلخ آتش‌سوزی سینما رکس که چهارم سپتامبر ۱۹۷۸، شانزده روز پس از آتش‌سوزی، انتشار یافت، به نقل از شاهدان عینی آمد که نخستین ماموران آتش‌نشانی با سپری شدن حدود ۳۰ دقیقه به سینما رکس رسیده‌اند. پس از این تاخیر زیاد، وقتی به محل آتش سوزی می‌رسند در می‌یابند که هیچ کدام از شیرهای آتش‌نشانی‌شان کار نمی‌کند. به علاوه، تانکرهای سیار آبی که با خودشان به صحنه آورده بودند پیش از مهار آتش خشک می‌شود. همچنین در گزارش این مجله به نقل از شاهدان ماجرا آمده که مرکز پلیسی که تنها یک کوچه با سینما رکس فاصله داشته – درحالی که حتی نعره افراد در حال مرگ در خیابان‌ها هم شنیده می‌شد – هیچ کوششی برای آزادی افرادی که در آتش گرفتار آمده بودند، نکرد. آیا این بی کفایتی ها و سهل انگاری ها، نشان دهنده عمدی بودن حادثه و طراحی آن از سوی ساواک نیست؟

۳- هنری پرکت، افسر مسئول امور سیاسی و نظامی سفارت امریکا در تهران در سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۵ و مسئول میز ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ در بخشی از گفتگوی تفصیلی خود با چارلز استوارت کندی، با اشاره به حادثه تلخ آتش سوزی در سینما رکس و قربانی شدن مردم، گفت: «فکر کنم ۷۰۰ نفر کشته شدند چون درها قفل شده بودند. فاجعهٔ هولناکی بود. آدم‌های شاه تقصیر را انداختند به گردن روحانیون. در جریان راهپیمایی‌های ماه قبلش، روحانی‌ها اغلب به تالارهای سینما حمله کرده بودند که فیلم‌های غربی گناه‌آلود نشان می‌دهند. این بود که ساواک در جامعه چو انداخت که این قضیه هم کار روحانی‌ها است. در ایران هیچ‌کس این ادعا را باور نکرد. همه اعتقاد داشتند حکومت این کار را کرده و تقصیرش را انداخته به گردن روحانی‌ها. همین سطح بی‌اعتمادی مردم به حکومت را نشان می‌داد. هیچ‌کس در هیچ زمینه‌ای حرف حکومت را باور نمی‌کرد. ما در آن برهه گزارش خیلی کوتاهی ــ در حد چند جمله ــ از سی‌آی‌ای گرفتیم که از قول یکی از رابط‌ های سی‌آی‌ای در ساواک می‌گفت ساواک مقصر است. کی می‌داند این ادعا درست بود یا نه؟» آیا رضا پهلوی سخنان امریکایی ها را هم می تواند رد کند؟

۴- چرا در جریان برگزاری دادگاه پرونده آتش سوزی سینما رکس، مسئولان ساواک و شخص پرویز ثابتی، رییس ساواک، به خوزستان رفتند تا عبدالرضا آشور، متهم اصلی پرونده در آن زمان، را مجبور به اعتراف به آتش زدن سینما رکس و فرار به عراق کنند؟ چرا ساواک از حسین تکبعلی‌زاده که در زندان بود و بعدتر به عنوان مجرم اصلی اعدام شد، حتی بازجویی نکرد؟ و دیگر اینکه چرا، غلامرضا ضرابی، دادستان وقت، نتوانست حرف ساواک را درباره مجرم بودن عبدالرضا آشور بپذیرد؟

۵- آیا رضا پهلوی برای یک بار هم که شده، فیلم «گوزن ها»، ساخته مسعود کیمیایی، را دیده است؟ فیلمی که در زمان آتش سوزی سینما رکس در حال پخش بود و قربانیان حادثه تلخ سینما رکس در حال مشاهده آن بودند. آیا او می داند این فیلم در اعتراض به چه وضعیتی در کشور ساخته شد و به چه چیز اشاره داشت؟ آیا رضا پهلوی حتی یک بار هم ترانه «گنجشکک اشی مشی» را که در این فیلم پخش می شود، شنیده است؟ آیا او می داند این ترانه چه چیز را بیان می کرد و به چه چیز معترض بود؟

انتهای پیام/رسانه ایران

رضا پهلوی در سالروز کودتای ۲۸ مرداد، به سینما رکس آبادان رفت؛ اما آیا او نه «گوزن ها» را دیده و نه «گنجشکک اشی مشی» را شنیده است؟

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme