https://telegram.me/empireoflies

رشوه عربستان به یوتیوب

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: با آشکار شدن هرچه بیشتر ابعاد فاجعه منا هر روزه بر فشار افکار عمومی مسلمانان بر آل‏سعود برای پاسخگویی درباره این ‏فاجعه ‏افزایش می‏‌یابد. در چنین شرایطی ریاض دست به هر کاری می‌زند تا مبادا اطلاعات مربوط به این حادثه ‏مرگبار افشا ‏شود، حتی رشوه دادن به شبکه‌های اجتماعی برای سانسور اطلاعات مرتبط.‏

پایگاه خبری پانوراما الشرق الاوسط به نقل از یک منبع آگاه که ‏‏نخواست نامش فاش شود، نوشت: پایگاه ‏‏یوتیوب در پی فشار عربستان و پرداخت پول از سوی این کشور ‏ویدئوهای ‏جدیدی را که کاربران شبکه‌های اجتماعی از لحظه ‏‏وقوع فاجعه منا گرفته‌اند از دسترس خارج کرده ‏است. ‏ ‏‏بنابه گفته این منبع آگاه، یکی از فیلم‌های گرفته شده از سوی حجاج که یوتیوب آن را از دسترس خارج کرده ‏است، ‏لحظه ‏ازدحام ‏شدید حجاج پس از بازگشایی یکی از درها از سوی نیروهای امنیتی عربستان را نشان می‌‏دهد.
 ‏
‏پیشتر شاه سعودی دستور جمع‌آوری تمامی فیلم و عکس‌های فاجعه منا را صادر کرده بود. ‏
‏  
«قضا و قدر» نبود
سازمان بین‌المللی حقوق بشر با بیان اینکه فاجعه منا قضا‌و‌قدر نبود آن را جنایتی وحشتناک و عرق شرمی بر ‏پیشانی بشریت ‏دانست. ‏ به گزارش پایگاه اینترنتی النشره، دبیرخانه شورای بین‌المللی حقوق بشر در بیانیه‌ای در خصوص «فاجعه منا» ‏اعلام کرد که ‏فاجعه منا قضا و قدر نبوده است. ‏ پیشتر مفتی عربستان و برخی دیگر از مقامات این کشور در توجیه سهل‌انگاری ریاض در امر حج مدعی شدند ‏ فاجعه منا قضا ‏و قدر بوده است. ‏ این شورا در ادامه بیانیه خود فاجعه منا را جنایتی نفرت‌انگیز و هولناک و عرق شرمی بر پیشانی بشریت دانست ‏و اعلام کرد: ‏حادثه منا وحشیانه‌ترین جنایتی است که بشریت در عصر کنونی آن را شناخته است چراکه این ‏جنایت در بیت‌الله الحرام و در ماه ‏حرام علیه حجاج بی‌گناهی که از سراسر جهان برای زیارت خانه خدا و لبیک‌گویی به پیامبرش آمده بودند، صورت گرفت. ‏ در این بیانیه آمده است: صحبت از مفقود شدن برخی حجاج امری عجیب است چراکه ما درباره یک زلزله یا ‏مفقودان در زیر ‏آوار حرف نمی‌زنیم. ما با جدیت مسئله منا را بررسی می‌کنیم تا بدانیم این صدها حجاج در کجا ‏مخفی شده‌اند؟
 
تانزانیا و اندونزی هم تحقیق می‏خواهند

پایگاه تانزانیایی «آی‌پی‌پی» در یادداشتی با اشاره به فاجعه قربانی شدن حجاج کشورهای اسلامی در منا تصریح ‏‏کرد: مسلمانان ‏خواهان تشکیل تیم تحقیق بین‌المللی درباره علت این فاجعه هستند. ‏ پایگاه «آی‌پی‌پی» در گزارشی با عنوان «مسلمانان خواهان تحقیق درباره ازدحام حج هستند»، نوشت: ‏‏‏«دانشمندان مسلمان خواهان ‏تشکیل تیم تحقیق بین‌المللی درباره علت ازدحام هفته گذشته در حج شده‌اند و آنها نیز ‏‏به کسانی ملحق شده‌اند که مقامات سعودی را ‏به بی‌کفایتی در مدیریت بزرگ‌ترین تجمع مسلمانان جهان متهم ‏‏می‌کنند.» ‏ در این گزارش آمده است: دانشمندان و محققان مسلمان تانزانیایی تأکید دارند که دولت این کشور باید به تیم ‏‏کشورهای قربانی ‏فاجعه منا پیوسته و خواهان تحقیق درباره این فاجعه شود. ‏ در همین ارتباط «عبدالرحمان الماس» یک محقق و اندیشمند مسلمان شیعه و از نجات‌یافتگان فاجعه منا در این ‏‏باره گفته است: ‏‏‌«سوءمدیریت دلیل اصلی ازدحام ۲۴ سپتامبر بود.

دولت عربستان سعودی مستقیماً مسئول آنچه ‏‏اتفاق افتاده می‌باشد و خیلی زود ‏بود که زائران آفریقایی را مقصر قلمداد کرد.» ‏ ‏ «الحج عبدالکوای» یکی دیگر از نجات‌یافتگان فاجعه منا با بیان اینکه دلیل این فاجعه بسته شدن راه خروجی ‏‏موجود در منا بوده، ‏تصریح کرد: باید درباره این موضوع تحقیق و بررسی جدی شود. وی همچنین وجود افراد ‏‏بی‌تجربه و بی‌کفایت در مدیریت حج ‏را از دلایل این فاجعه خواند. ‏ ‏«قوث نیامبوآ» استاد دانشگاه بین‌المللی «المصطفی» هم با تأکید بر لزوم تحقیق درباره فاجعه منا تأکید دارد که ‏‏باید یک تیم تحقیق ‏بین‌‏‎المللی تشکیل و عربستان سعودی به خاطر این تراژدی مسئول شناخته شود. ‏

در چنین شرایطی اندونزی روز شنبه با اعلام اینکه تاکنون اجساد ۹۵ نفر از زائران جان‌باخته این کشور در فاجعه منا ‏‏شناسایی ‏شده‌اند، از اعزام تیم پزشکی به عربستان برای شناسایی هویت جان‌باختگان دیگر این فاجعه خبر داد. ‏ ‏ این تیم پزشکی پلیس ملی اندونزی که شامل ۹ نفر از جمله شش پزشک، ‏‏کارشناس دی.ان.ای و بررسی اثر انگشت جان‌باختگان ‏است، صبح شنبه جاکارتا را به مقصد عربستان ترک کرد تا شناسایی اتباع کشته شده و مفقود این ‏‏کشور را در فاجعه منا که براثر ‏سوءمدیریت عربستان به‌وجود آمد، آغاز کند.

انتهای پیام/۵۹۸

با آشکار شدن هرچه بیشتر ابعاد فاجعه منا هر روزه بر فشار افکار عمومی مسلمانان بر آل‏سعود برای پاسخگویی درباره این ‏فاجعه ‏افزایش می‏یابد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme