https://telegram.me/empireoflies

پرداخت رشوه برای سرپوش گذاشتن بر سیاست‌های آل سعود

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رزاق الحیدری عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق اخیرا از رشوه آل سعود به برخی مسئولان وزارت خارجه عراق برای سکوت در برابر تخلفات و عملکرد منفی ثامر السبهان سفیر رژیم و ابقای وی خبر داده بود.

رشوه آل سعود برای باقی نگه داشتن سفیرشان در عراق

رزاق الحیدری عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق اخیرا از رشوه آل سعود به برخی مسئولان وزارت خارجه عراق برای سکوت در برابر تخلفات و عملکرد منفی ثامر السبهان سفیر رژیم و ابقای وی خبر داده بود.

الحیدری گفته بود ادامه سکوت دولت و وزارت خارجه در برابر تخلفات و یاوه‌گویی‌های سفیر سعودی و دخالت‌هایش در امور داخلی عراق،‌ شبهات و سئوالاتی را مطرح می‌کند.

وی افزود حکومت سعودی به برخی مسئولان وزارت خارجه برای باقی ماندن سفیرشان در عراق رشوه داده است.

الحیدری تاکید کرد برخی طرف‌ها در وزارت خارجه برای شکست هرگونه تلاش به منظور فراخوانده شدن یا اخراج سفیر سعودی از عراق یا تغییر وی فعالیت می‌کنند.

سفیر سعودی به سبب موضع‌گیری و اظهارنظرهای خصمانه و کینه‌توزانه علیه نیروهای بسیج مردمی(حشد شعبی) و نبرد مهم آزادسازی فلوجه و نیز اتهام زنی به جمهوری اسلامی ایران جنجال‌آفرین شده به طوری که محافل مردمی و مذهبی و برخی مسئولان خواستار اخراج وی از عراق شده‌اند.

اسناد درز کرده از وزارت خارجه سعودی و دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم که ویکی‌لیکس فاش کرده بود، از اقدام سعودی‌ها در برقراری ارتباط با برخی شیوخ و سیاستمداران و متهمان به خشونت و فتنه‌افکنی در عراق و مصر از جمله طارق الهاشمی پرده برداشته بود که در پی این افشاگری، ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق بر پیگیری جدی این مسئله از سوی بغداد تاکید کرده بود.

موفق الربیعی از اعضای ائتلاف ملی عراق تاکید کرده بود اسناد ویکی‌لیکس روابط مشکوک سعودی با برخی سیاستمداران عراقی را نشان می‌دهد.

رشوه عربستان به پاکستان برای آموزش تروریست‌ها

موضوع تطمیع کشورها و مقامات از سوی آل سعود، تازگی ندارد، در این زمینه منابعی از رشوه این رژیم به دولت پاکستان برای آموزش هزاران تروریست سوری در خاک خود پرده برداشته بودند، این تروریست‌ها قرار بود در چارچوب گروه موسوم به جیش الاسلام مشهور به ارتش عربستان در سوریه آموزش ببینند.

به گفته این منابع، دولت پاکستان با درخواست سعودی برای آموزش هزاران فرد مسلح و تجهیز آنها در برابر سرمایه‌گذاری چند میلیاردی سعودی در پاکستان و نیز فراهم کردن پناهگاه برای پرویز مشرف رئیس جمهور سابق موافقت کرده بود.

این منابع فاش کرده بودند که نواز شریف نخست وزیر فعلی پاکستان که سال‌های تبعید خود را در شهر جده عربستان سپری کرده بود، پس از بازگشت به پاکستان و تصدی نخست وزیری با توجه به روابط نزدیکش با وزیر خارجه و رئیس سازمان اطلاعات سعودی، از قرارداد آموزش گروه تروریستی جیش الاسلام حمایت کرده بود.

سعودی‌ها با پول بان‌کی‌مون را خریدند

اقدام تحقیرآمیز دبیرکل سازمان ملل در حذف نام ائتلاف جنگ‌افروزان سعودی و متحدانش موسوم به ائتلاف عربی از فهرست سیاه کشورها و سازمان‌هایی که کودکان را در نزاعات مسلحانه می‌کُشند، از رشوه آل سعود به بان کی مون پرده برداشته است.

اقدام بان کی مون در حذف نام متجاوزان سعودی از این فهرست با انتقادهای سازمان‌ دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین الملل روبرو شده و آنها تاکید کرده بودند که بان کی مون در برابر خواسته‌های ریاض تسلیم شده است.

یک مقام سازمان ملل به سی‌ان‌ان گفته بود که پادشاهی سعودی مبالغ هنگفتی را به دبیرکل سازمان ملل پرداخت کرده تا نامش را از فهرست سیاه حذف کرده و نام هر مسئول سعودی را در ارتباط با جنایاتی که در یمن مرتکب می‌شود، خط بزند.

به گفته منابع عربی، پادشاهی سعودی تهدید کرده بود در صورتی که نامش از این فهرست خط نخورد، تمام روابطش را با سازمان ملل قطع خواهد کرد که این تهدید، نگرانی‌ها درباره صدها میلیون دلاری را که سعودی به سازمان ملل اهدا می‌کند، سبب شده بود.

رشوه سعودی‌ها به ترکیه و پاکستان برای سکوت در قبال فاجعه منا

حاکمان حجاز که سوء‌مدیریت و بی‌کفایتی آنها در اداره امور حج سال‌هاست که بر مسلمانان جهان اثبات شده و فاجعه هولناک موسم حج ۹۴ که به جان باختن دست‌کم هفت هزار حاجی بیگناه از کشورهای مختلف در مشعر منا منجر شد، آن را اثبات کرد، به برخی کشورها رشوه دادند تا قصور و کوتاهی آل سعود را که منجر به بروز فجایع در موسم حج شده بود از جمله حادثه سقوط جرثقیل و فاجعه بزرگ منا محکوم نکنند.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌‌ای، سعودی‌ها پول‌های هنگفتی به پاکستان و ترکیه دادند تا در برابر جنایت فاجعه منا سکوت کنند. تنها کشوری که موضع‌گیری قاطعی در برابر سعودی‌ها داشت و به انتقاد شدید و محکومیت سوء‌مدیریت و بی‌کفایتی سعودی‌ها پرداخت، جمهوری اسلامی ایران بود.

رشوه آل سعود به فیس‌بوک

افشای پرداخت رشوه به مدیران شبکه ارتباط اجتماعی فیس‌بوک از نگرانی شدید حاکمان حجاز از آگاه شدن مردم عربستان از حقایق و واقعیت‌ ها و شعله‌ور شدن آتش انقلاب در شبه جزیره به سبب نقش آفرینی رسانه‌ها در آگاهی بخشی به ملت‌های عرب به ویژه پس از افزایش مخالفان و منتقدان آل سعود در عربستان حکایت می‌کند.

به گزارش تسنیم، منابع رسانه‌ای در پی سفر محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی به آمریکا از دیدار وی با مدیران فیس‌بوک پرده برداشته بودند. به گفته این منابع، هدیه مالی سعودی به فیس‌بوک یا همان رشوه رژیم با هدف فیلتر کردن صفحات مخالفان حکومت آل سعود و همچنین تجهیز سازمان اطلاعات سعودی به اطلاعات مخالفان و نیز فراهم شدن زمینه نظارت و جاسوسی آل سعود از طریق فیس‌بوک مطرح شده است.

این امر نشان دهنده وحشت جدی حکومت آل سعود از اجماع ملی برای مخالفت با سیاست‌های تجاوزکارانه آل سعود به ویژه تجاوز به یمن و دخالت‌های آشکار در عراق و سوریه و نیز تلاش برای عادی‌سازی روابط با اشغالگران قدس است به همین سبب این رژیم پول‌های زیادی برای همراه کردن رسانه‌های بین المللی و ساکت کردن آنها در قبال جنایات خود هزینه می‌کند.

رشوه ۲۰ میلیارد یورویی آل سعود به فرانسه

خوش‌خدمتی برخی کشورهای غربی به ویژه فرانسه به رژیم آل سعود بدون هزینه‌ کردن میلیاردها دلار نفتی امکان پذیر نبوده است، یکی از فعالان سعودی در توئیتر از مبالغ هنگفتی خبر داد که حکومت سعودی در مقابل همراهی فرانسه با سیاست‌های سعودی‌ها علیه ایران، سوریه و مناطق دیگر به پاریس اهدا می‌کنند.

وی از دستیابی حکومت سعودی و  دولت فرانسه به تفاهمی پرده برداشته بود که به پاس دنباله‌روی فرانسوی‌ها از سیاست‌های ماجراجویانه آل سعود، ۲۰ میلیارد یورو برای پاریس درآمد ایجاد خواهد کرد.

به گفته این فعال سعودی، این رشوه در قالب قراردادهای نظامی و شبه نظامی و طرح‌های اقتصادی بوده است.

اخیرا فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه سفری به عربستان انجام داد که طی آن چندین قرارداد در زمینه‌های مختلف نظامی و اقتصادی میان ریاض و پاریس امضا شد.

در این زمینه روزنامه القدس العربی در مقاله‌ای نوشته بود عربستان سعودی، با عقد قرارداد تسلیحاتی با فرانسه به ارزش ۲۰ میلیارد یورو، موضع فرانسه را با خود به ویژه در تحرکات ضد ایرانی‌اش همراه کرد.

این رسانه نوشته بود پادشاهی عربستان سعودی بر دیپلماسی قراردادهای تسلیحاتی با هدف جبران متضرر شدن نفوذش در نقشه ژئوسیاسی منطقه شرط بندی کرده است.

رژیمی که از ترس انقلاب مردم به مردم خود امتیازهای مالی داد

در پی سرنگونی دیکتاتورهای مورد حمایت آل سعود در مصر و تونس و نیز روشن شدن آتش انتفاضه مردم بحرین در حیات خلوت سعودی‌ها، عبدالله پادشاه وقت سعودی برای جلوگیری از انقلاب مردمی در شبه‌جزیره، بسته ویژه‌ چند میلیارد دلاری را در میان سعودی‌ها توزیع کرد که این اقدام از سوی رسانه‌های غربی و مخالف با عنوان رشوه حکومت سعودی به مردم عربستان برای سکوت و عدم اعتراض قلمداد شده بود، چرا که این رژیم هیچ اقدامی برای محقق شدن خواسته‌های مردم در زمینه حقوق اجتماعی و سیاسی‌شان انجام نداد.

در آن زمان،‌ملک عبدالله دستور ارائه امتیازهای اقتصادی گسترده در زمینه مسکن، شغل و دستمزدها به ارزش ۳۶ میلیارد دلار را صادر کرده بود که البته این رقم با توجه به درآمد هنگفت رژیم سعودی از محل فروش چند برابری ثروت ملی مردم عربستان، ناچیز به نظر می‌رسد، با این حال حاکمان حجاز که از شعله‌ور شدن آتش انقلاب مردمی در کشورشان وحشت‌زده بودند، دست به این اقدام زدند، هر چند این اقدام هم مانع خیزش مردمی در شرق عربستان نشد.

به گزارش تسنیم، روزنامه گاردین انگلیس در آن زمان نوشته بود که شماری از اندیشمندان و شخصیت‌های سعودی تاکید کرده بودند این اقدام ملک عبدالله جایگزین اصلاح سیاسی نیست.

شادی حمید از مدیران مرکز بروکینگ گفته بود ریاض از آنچه در مصر و تونس رخ داده بود(سرنگونی دیکتاتورهای مورد حمایت آل سعود) درس نگرفته است.

رشوه‌های مالی برای سرپوش گذاشتن بر سیاست‌های آل سعود

رژیم سعودی علاوه بر دادن رشوه به سازمان ملل، برای تاثیر‌گذاری و اعمال نفوذ بر دیگر نهادهای منطقه‌ای و بین المللی به ویژه اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی و شورای همکاری خلیج فارس از اهرم دلارهای نفتی استفاده می‌کند.

همراهی اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی با سیاست‌های ماجراجویانه و ویرانگر اخیر آل سعود در منطقه به ویژه موضع‌گیری خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و مقاومت مشروع بر ضد رژیم صهیونیستی از عمق نفوذ دلارهای سعودی در این نهادها حکایت می‌کند، نهادهایی که حاضر هستند در مقابل دریافت پترودلارهای سعودی، بر سیاست‌های جنایتکارانه سعودی‌ها در جهان اسلام سرپوش بگذارند.

وقتی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل از محکومیت رژیم سعودی با وجود  ارتکاب جنایات هولناک در یمن طفره می‌رود و نام ائتلاف جنگ افروزان سعودی و متحدانش را از فهرست سیاه سازمان ملل حذف می‌کند تا کارت رایگان به آل سعود برای کشتار کودکان یمنی هدیه کند، بهتر می‌توان به نقش دلارهای نفتی سعودی برای تطمیع و ساکت کردن نهادهای منطقه‌ای و بین المللی پی برد.

نشریه المنار فلسطین در این زمینه تاکید کرده است: رژیم وهابی سعودی از شیوه‌های رشوه مالی و فشارهای اقتصادی بر نهادها و موسسات عربی و بین المللی و مسئولان این نهادها برای پیشبرد سیاست‌های تروریستی خود و تحقق منافع از طریق تجاوزگری و ارتکاب جنایات علیه ملت‌ها استفاده می‌کند که سکوت و همراهی این نهادها با آل سعود، این رژیم وهابی تکفیری را برای ادامه سیاست‌های وحشیانه‌اش در میادین مختلف تشویق کرده است.

فرید ایهم تحلیلگر عرب در واکنش به اقدام برخی کشورهای عربی در قطع روابط با جمهوری اسلامی ایران در همراهی با سیاست‌های رژیم آل سعود تاکید کرده بود که حکومت سعودی با دلارهای نفتی خود،‌برخی کشورها را به قطع روابط با ایران مجبور و تحریک کرد.

خوش‌خدمتی سودان به آل سعود به خاطر چند مشت دلار

سودان و جیبوتی و برخی کشورهای عربی دیگر به سبب مشکلات فزاینده مالی و اقتصادی، در برابر دلارهای نفتی آل سعود تسلیم شده و با سیاست‌های ویرانگر این رژیم در منطقه همراه شدند.

گزارش‌های رسانه‌‌های عربی از رشوه هنگفت آل سعود به سودان برای تغییر مواضع و همراهی با سیاست‌ها‌ی ریاض پرده برداشته بودند به طوری که این منابع فاش کردند که حکومت سعودی مبلغ پنج میلیارد دلار در پوشش کمک به ارتش سودان به عمر البشیر رشوه داد.

البته این رشوه سعودی‌ها بدون پاسخ نماند به طوری که حکومت سودان با اعزام نظامیان خود به عربستان برای مشارکت در جنگ افروزی این رژیم علیه مردم یمن و نیز همراهی با سیاست‌های ویرانگر سعودی‌ها در سوریه و هجمه علیه حزب الله لبنان وفاداری و سرسپردگی خود را به حاکمان حجاز  اثبات کردند.

به گفته تحلیلگران عرب،‌دلارهای نفتی، حکومت سودان را که با مشکلات اقتصادی فزاینده و نیز بحران امنیتی روبرو است،‌وادار به جدایی از محور مقاومت به سمت محور سازش به سرکردگی عربستان و قطع روابط با جمهوری اسلامی ایران کرد.

حکومت آل سعود با هدف سرپوش گذاشتن بر سیاست‌های منفی و مخرب خود در منطقه و جهان و نیز برای همراه کردن کشورها و سازمان‌ها و نهادهای منطقه‌ای و بین المللی و سیاستمداران و مقامات و دیپلمات‌ها از حربه رشوه در امتداد یمن تا لبنان و از پاکستان تا مالزی و از عراق تا سودان و مناطق مختلف دیگر استفاده می‌کند.

دلارهای نفتی که در اصل متعلق به مردم عربستان است،‌به وسیله‌ای برای باج‌خواهی آل سعود و ابزاری برای وادار کردن کشورهای ضعیف و فقیر به تسلیم شدن در برابر این رژیم تبیدل شده است.

انتهای پیام/تسنیم

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme