https://telegram.me/empireoflies

رشوه ستاره‎ درخشش به مسئولان آمریکایی برای ابقا در ریاست VOA

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: از زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، ستاره درخشش، مدیر بخش فارسی‌ صدای آمریکا، به هر اقدامی دست زده است تا در ریاست خود باقی‌ بماند.
در سبک جدید صدای آمریکا برنامه‌های این شبکه ناگهان تبدیل به صدای راست افراطی آمریکا و تبعیدی‌های ایرانی‌ شد که طرفدار تحریم اقتصادی، تهدید و حمله نظامی، و سرنگونی از طریق مداخله به اصطلاح بشر دوستانه هستند. در عین حال صدای آمریکا تیول کسانی شد که برای مطرح بودن حاضرند هر کاری بکنند. نیازی نیست از این افراد نام ببرم. آنهائیکه تحولات سیاسی را دنبال میکنند، میدانند راجع به کسانی صحبت می‌کنم.
تحلیل گران داخل و خارج آمریکا بر این اعتقادند که ستاره درخشش دچار توهم شده است که سلطنت در ایران طرفدار دارد، به رضا پهلوی، که دست دوستی به طرف عربستان سعودی و اسرائیل، و همچنین افراطی‌ترین سیاستمداران آمریکا از قبیل سناتور جان مکین دراز کرده است، نیز اجازه داد تا در صدای آمریکا جولان دهد. خود درخشش با کثیف‌ترین چهره‌های سیاسی نظیر مایکل لدین — که در دهه ۱۹۸۰ با کمک منوچهر قربانی فر اسلحه قاچاق میکرد ولی‌ حالا می‌خواهد جمهوری اسلامی را سرنگون کند — الیوت آبرامز — یکی‌ از سرسخت‌ترین حامیان اسرائیل، فردی که به خاطر دروغ گفتن به کنگره در ماجرای ایران-کنترا به زندان محکوم شد، در دولت پرزیدنت بوش پسر مدیر بخش خاورمیانه شورای امنیت ملی‌ آمریکا بود و طرفدار بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران – و جان بولتون – که جنون ضدّ ایران دارد چون ایران را مانعی در راه اهداف امپریالیستی راست افراطی آمریکا در خاور میانه میداند- مصاحبه کرد. در جریان انتخابات ایران ۴ ماه پیش صدای آمریکا فقط طرفداران تحریم انتخابات را به برنامه خود دعوت میکرد.

اکنون نیز یک فرد معتدل و واقع بین در میا‌‌ن فعالان سیاسی به صدای آمریکا دعوت نمی‌شود. برخی از حاضران در صدای آمریکا می گویند خود ستاره درخشش مهمان‌های برنامه‌ها و موضوع‌های آنها‌را ۴۸ ساعت قبل از آغاز برنامه انتخاب می‌کند و “ابلاغ” می‌کند. کار به جایی‌ رسید که مجری برنامه صبح صدای آمریکا، آقای مسعود سفیری، هفته پیش استعفا داد.

اخیرا هم «شورای روابط خارجی آمریکا AFPC » از عملکرد بخش فارسی صدای آمریکا و رادیو فردا گزارشی را تهیه کرده که طی آن یک گروه مستقل از کارشناسان بی بی جی مامور تهیه گزارشى درباره کیفیت محتواى برنامه هاى سرویس فارسى صداى آمریکا و رادیو فردا شده اند
این گروه پس از مشاهده حدود ۵۰ ساعت از برنامه هاى فارسى صداى آمریکا و رادیو فردا که در سالهاى ٢٠١۵ تا ٢٠١٧ پخش شده گزارشى را در اختیار بى بى جى BBG قرار دادند.آن ها در بخشى از گزارش نوشته اند: «مجریان و مهمان ها کوشیدند جمهورى اسلامى ایران را بازیگرى سازنده در منطقه نشان بدهند» و«بخش عمده اى از پوشش روابط ایران و آمریکا انعکاس دهنده این ایده اشتباه بود که اکنون ایران رویکردى دوستانه تر به ایالات متحده آمریکا دارد.»
تهیه کنندگان گزارش مى گویند،«برداشت قوى»،آن ها این است که «برنامه هاى بى بى جى BBG در حال حاضر از حداکثر کارآیى و اثرگذارى برخوردار نیست.» در گزارش قید شده است که «بعضى اتهامات درباره گزارشگرى نادرست، جانبدارى نهادینه شده و ژورنالیسم مساله دار» معتبر است.به گفته نویسندگان گزارش« بى بى جى BBG در حال حاضر مکانیزمى محکم براى رد این اتهامات یا حتى بررسى سیستماتیک آن ها به شیوه اى شفاف ندارد.»
به دستور ستاره درخشش در آگوست ٢٠١٧ / شهریور ۱۳۹۶، از ایلان برمن،معاون مرکز پژوهشی«شورای روابط خارجی آمریکا AFPC» که از آوریل ٢٠١٧ مامور تهیه گزارش از کیفیت برنامه هاى بخش فارسى صداى آمریکا شده بود پس از مدت ها غیبت دعوت به عمل آمد تا در برنامه گفتگو محور «افق نو» حضور بیابد.
ستاره درخشش شخصا با مایکل پریجنت یکى دیگر از تهیه کنندگان گزارش مصاحبه کرده بود .تهیه کنندگان گزارش در جریان کارشان چندین بار درخواست کرده بودند بخش فارسی صدای آمریکا، لیست مهمان هاى دعوت شده یک دوره مشخص را در اختیار آنها بگذارد ولى صداى آمریکا گفته است چنین امکانى را ندارد و این کار بسیار وقت گیر و پرهزینه است.
با وجود لابیگرى هاى ستاره درخشش در پشت پرده براى نرم کردن لحن گزارش درباره سرویس تحت مدیریت او، این گزارش کوتاه با لحنى منصفانه بسیارى از انتقادات این سال ها را تایید کرده و تهیه گزارشى جامع تر براى یافتن ابعاد واقعى مشکلات در بخش فارسی صدای آمریکا را توصیه کرده است.
انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme