https://telegram.me/empireoflies
مقام‎های امنیتی اروپایی با استناد به آمار رو به رشد جرایم ناشی از افراط گرایی در کشور‌های قاره سبز در مورد روند سریع رشد این جریان هشدار داده‎اند.

رشد روزافزون راست گرایی افراطی در اروپا و آمریکا؛ زنگ خطر برای از هم گسستگی جوامع اروپایی و آمریکایی به صدا درآمد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغخیزش و رشد روزافزون راست گرایی افراطی در سال‌های اخیر و متعاقب آن افزایش آمار جرایم ناشی از این جریان سبب بروز نگرانی‌هایی جدی در کشور‌های اروپایی و آمریکایی شده است. نکته مهم در این زمینه ناتوانی دولت‌ها و ائتلاف‌های حزبی برای مقابله با رشد سریع این پدیده در سراسر اروپا و آمریکا است.

  
رشد روزافزون راست گرایی افراطی زنگ خطر را در اروپا و آمریکا به صدا درآورد
 
بازگشت به ناسیونالیسم و راست گرایی افراطی در اروپا و آمریکا در سال‌های اخیر به معضل بزرگی برای این کشور‌ها مبدل شده است. راستگرایی افراطی با زمینه‌های سفیدبرتر پنداری در آمریکا که از سوی «دونالد ترامپ» مورد حمایت قرار گرفته و در دوران ریاست جمهوری وی از رشد قابل ملاحظه‌ای نیز برخوردار بوده، سبب تشدید نگرانی‌هایی در این کشور شده است.
 
این معضل به عنوان میراث پایدار اتحادیه اروپا علاوه بر تبعات و پیامد‌های ناخوشایند، نگرانی‌های جدی را در کشور‌های عضو این بلوک سیاسی و اقتصادی برانگیخته است. ناسیونالیسم افراطی که در سال‌های اخیر به شکلی روزمره مردم کشور‌های ایتالیا، سوئد، دانمارک، فرانسه، آلمان، انگلیس، اتریش، هلند، مجارستان و لهستان را هدف قرار داده به یکی از نقاط ضعف اتحادیه اروپا مبدل شده است.
 
 
رشد روزافزون راست گرایی افراطی زنگ خطر را در اروپا و آمریکا به صدا درآورد
 
باید توجه داشت در حالی که برخی از کارشناسان بر نارضایتی‌های اقتصادی به عنوان عامل اصلی بروز راست گرایی افراطی در اروپا تاکید دارند، چنین نگرشی تنها به تقلیل اهمیت موضوع منجر شده و به آشکار شدن علل بروز و چگونگی مقابله با خطرات آن کمکی نمی‌کند. این پدیده که در کشور‌های شرق اروپا به شکل مخالفت با لیبرالیسم و در کشور‌های آمریکا و انگلیس و به طور کلی در غرب اروپا در قالب میهن پرستی افراطی و ضدیت با مهاجران خود را به نمایش درآورده، دارای دلایل زیادی است.
از هم گسستگی جوامع اروپایی و کاهش سطح نفوذ احزاب سنتی به ویژه احزاب چپ در قاره سبز به موازات رشد پوپولیسم در هر دو گروه از احزاب، تشدید تناقض‎های شدید جهانی شدن و اروپایی شدن با سیاست‌های هویتی، حرکت خزنده و مداوم سیستم‌های سیاسی اروپایی به سمت راست در سال‌های اخیر و فروپاشی ارزش‌های ضد فاشیستی به عنوان ارزش‌های بنیادین موسسات ملی و نیز اروپایی از جمله علل موثر در خیزش راست گرایی افراطی با صورت‌ها و شعار‌های ظاهرا مختلف بوده است.
 
 
رشد روزافزون راست گرایی افراطی زنگ خطر را در اروپا و آمریکا به صدا درآورد
چنین پیام‌هایی نه تنها در سطح جوامع اروپایی بلکه در سطوح بالاتر دولتی نیز محسوس و قابل رویت است. این گرایش‌ها در عرصه دولتی از رشد روزافزون روندی بین المللی خبر می‌دهد که انگیزه‌های بسیاری برای ایجاد سیستمی فراملی و ضد اتحادیه اروپایی دارد.
بررسی روند‌های سیاسی در کشورهای ایتالیا، سوئد، آلمان، فرانسه، لهستان و مجارستان به خوبی مسیر افزایش قدرت راست افراطی در اروپا را آشکار می‌کند.
اطلاق عنوان سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو به ایتالیا، به این معنا است که هر نوع تحول سیاسی در داخل این کشور تا چه حد می‌تواند بر سایر کشور‌های اروپایی تاثیر داشته باشد. در این راستا باید به نقش «ماتئو سالوینی» وزیر کشور ایتالیا و رئیس حزب راست افراطی «لیگا» که تلاش مستمری برای برقراری ارتباط با سایر طرف‌های راست افراطی می‌کند و به تعهدات ضد مهاجرتی خود به سیاستمداران کشور‌های اروپای شرقی تاکید دارد، توجه زیادی داشت.
روند‌های سیاسی مشابه با شدت و ضعف مختلف در کشورهای دیگر سبب تشدید و افزایش تهدیدات و اقدامات افراط گرایانه در کشور‌های اروپایی شده است. به طور مثال در بررسی جرایم رخ داده در انگلیس مشخص شد که به رغم کاهش تعداد کل دستگیری های ناشی از جرایم تروریستی، دستگیری مظنونین سفیدپوست از سال ۲۰۰۴ تاکنون رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. براساس آمار‌های وزارت کشور انگلیس ۴۱ درصد از مظنونین دستگیر شده در انگلیس سفیدپوست بوده‎اند. این در حالی است که نرخ رشد دستگیری مظنونان سیاهپوست تقریبا ثابت و شمار مظنونان دستگیر شده آسیایی از ۴۰.۶ درصد در سال ۲۰۰۶ به ۳۶.۲ درصد در سال ۲۰۱۸-۱۹ کاهش یافته است.
 
رشد روزافزون راست گرایی افراطی زنگ خطر را در اروپا و آمریکا به صدا درآورد
 
به گزارش ایندیپندنت، مظنونان سفیدپوست دستگیر شده در انگلیس غالبا دارای ایدوئولوژی‌های به شدت راست گرایانه بوده‎اند.
 
«پیتر نویمان» رئیس مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی مستقر در لندن، از افزایش جنایات و خشونت‌های افراط گرایان در حدود پنج سال اخیر خبر داد.
 
به گزارش تحلیلگران مرکز تروریسم جین (JTIC)، عملیات ضد تروریستی برای مقابله با افراط گرایان دست راستی یا جنایات ناشی از تنفر بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ شاهد رشدی ۸۸ درصدی بوده است.

«توماس هالدنوانگ» رئیس بخش اطلاعات داخلی آلمان در این ارتباط گفت: سازمان‌های اطلاعاتی این کشور در سال ۲۰۱۹ کارمندان خود را ۵۰ درصد افزایش داده است.

مقامات امنیتی با اشاره به تهدید رو به رشد راست افراطی در کشور‌های اروپایی و تقویت سازمان یافتگی و شاخه سازی آن‌ها در سراسر اروپا در مورد چالش بزرگی پیش روی این کشورها هشدار داده‎اند.
انتهای پیام/میزان
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme