https://telegram.me/empireoflies

رسوایی بزرگ‌ترین کمپانی فیلمسازی دنیا در سوء‌‌استفاده از زنان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغلبخند هالیوودی، پیکرتراشی، انواع و اقسام داروهای لاغری، تزریق ژل و بوتاکس و حتی مد و لباس و مانکنیسم همه و همه در راستای شباهت بیشتر به بازیگران هالیوودی، بازار بزرگی را برای بسیاری از کمپانی‌ها در سراسر جهان به‌وجود آورده است. قهرمانان فیلم‌های هالیوودی که هر چند وقت روی پرده نقره‌ای قرار می‌گیرند الگوی تمام‌عیاری از زیبایی، توانمندی و خوشبختی‌اند که همه را مجذوب و مسحور خود می‌کنند اما وقتی تنها کمی از پرده نقره‌ای فاصله می‌گیرید و به دنیای واقعی این افراد وارد می‌شوید با ماجرای رقت‌انگیزی مواجه خواهید شد و تازه می‌فهمید در پشت ماسک‌هایی که زنان هالیوودی به چهره زده‌اند و فراتر از لبخندهایی که تصاویرش به عنوان نماد زیبایی در تبلیغات اغلب کلینیک‌های دندانپزشکی و زیبایی به تصویر کشیده می‌شود چه اشک‌های فرو خورده‌ای وجود دارد و زیربنای بیماری‌های روحی ، روانی این بازیگران چیست؛ ‌ماجرایی که حالا با اعتراف آنجلینا جولی درباره آزارش توسط یکی از سرشناس‌ترین تهیه‌کنندگان هالیوودی بخش کوچکی از این پشت پرده را افشا کرده و موجب به راه افتادن جنبشی اجتماعی در این حوزه شده است. 

بسیاری از زنان و دختران جهان در ماراتنی سخت برای رسیدن به ظاهری شبیه به بازیگران هالیوود تلاش می‌کنند و در این مسیر بسیاری از کمپانی‌های تولید‌کننده لوازم آرایشی، داروهای لاغری، همچنین وسایل ورزشی و بدنسازی و صنعت فشن در لباس و در انواع و اقسام عطر و ادوکلن و زیورآلات با تکیه بر بازار مصرفی که از طریق نمایش زیبایی و خوشبختی این بازیگران ایجاد شده به سودهای کلان دست می‌یابند. برای این بازیگرانی که به الهه‌هایی دست‌نیافتنی برای بسیاری از زنان و دختران جهان تبدیل شده‌اند اما ساده‌ترین مسائل یعنی آرامش و امنیت دست‌نیافتنی است. افشا شدن پشت‌پرده‌های تازه‌ای از مسائل غیراخلاقی و استفاده ابزاری از زنان در هالیوود با اعتراف آنجلینا جولی، بازیگر سرشناس درباره آزار جنسی‌اش از سوی هاروی واینستین، مشهورترین تهیه‌کننده هالیوود، این کمپانی بزرگ فیلمسازی و سایر افراد و سازمان‌های وابسته به آن، آنچنان چالش‌برانگیز شده که برای جمع کردن این آبروریزی تلاش گسترده‌ای آغاز شده است. این ماجرا اما تنها بخش رسانه‌ای‌شده نگاه کالامحور به زنان و استفاده ابزاری از آنهاست. 

افشاگری‌های زنان هالیوودی

ماجرای افشاگری آنجلینا جولی درباره آزار جنسی‌اش توسط تهیه‌کننده سینمای هالیوود بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های غربی داشته و جنجال زیادی را ایجاد کرده است.

«هاروی واینستین» تهیه‌کننده مشهور هالیوود فردی است که آنجلینا جولی و دیگر بازیگر هالیوود به نام گوئیت پالترو را مورد آزار جنسی و تعرض قرار داده است. فیلم‌های «هاروی واینستین» در طول دوران فعالیتش به عنوان تهیه‌کننده در مجموع ۳۴۱ بار نامزد جایزه اسکار و ۸۱ بار نیز برنده اسکار بوده‌اند. وی برای تهیه‌کنندگی فیلم «شکسپیر عاشق» در سال ۱۹۹۸ موفق به کسب جایزه اسکار شد و همچنین برای تهیه‌کنندگی تعداد زیادی از نمایش‌ها هفت بار برنده جایزه تونی شده است. 

گوئیت پالترو و آنجلینا جولی اعلام کردند از شاهدان رفتار غیراخلاقی واینستین بودند. پالترو اعلام کرد وقتی ۲۲ سال داشت با پیشنهاد غیراخلاقی واینستین روبه‌رو شده تا بتواند در فیلمی بازی کند و تن به این کار نداده است. 

آنجلینا جولی که بازیگر «بازی با قلب» در سال ۱۹۹۸ برای کمپانی میراماکس بود نیز به گفتن این اکتفا کرد که تجربه بدی از واینستین در جوانی داشته و در نتیجه دیگر هرگز با وی همکاری نکرده و به دیگران نیز در این‌باره هشدار داده است. وی تأکید کرد چنین رفتاری با زنان در هیچ شرایطی پذیرفتنی نیست. جین فوندا، هنرپیشه هالیوود هم در مصاحبه خود با بی‌بی‌سی جهانی تأکید کرد که حدود یک سال پیش در جریان آزار و اذیت جنسی و تعرض از سوی هاروی واینستین بوده اما برای جلوگیری از فاش شدن نام یکی از قربانیان سکوت اختیار کرده است. به اعتقاد خانم فوندا، صاحب دو جایزه اسکار، اگر قربانیان درباره تعرضی که برآنها شده صحبتی نکرده‌اند به خاطر قدرتمند بودن این تهیه‌کننده سرشناس بوده و آنها با داشتن موضعی ضعیف نگران از بین رفتن زندگی حرفه‌ای خود بوده‌اند. اما تامپسون، هنرپیشه انگلیسی اعتقاد دارد سکوت افراد مورد تعرض قرار گرفته موجب شده هاروی واینستین تعداد زیادی از زنان را هدف اقدامات خود قرار دهد. تامپسون در مصاحبه خود با بی‌بی‌سی ۲ گفت: «این موارد مرا شگفت‌زده نکرده، زیرا جزئی از این سیستم شده است. نمی‌توان وی را معتاد به داشتن روابط جنسی دانست بلکه او یک شکارچی درنده بوده است. او در رأس سیستمی قرار دارد که بر مبنای آزاد جنسی استوار است. این جزئی از دنیای زنان شده است.»

تاکنون بیش از ۲۰ زن بازیگر از جمله آنجلینا جولی مواردی از آزار جنسی این غول سینمای هالیوود در طول سالیان گذشته را افشا کرده‌اند. همزمان با افزایش شمار شاکیان این پرونده، رز مک گوآن، یکی دیگر از ستارگان سینما مدعی شده که هاروی در اتاق هتلی به او تجاوز کرده است. 
واینستین تاکنون همه اتهام‌های مربوط به آزار جنسی زنان بازیگر را رد کرده و گفته است که رفتارهای او نه آزار جنسی یا تجاوز، بلکه رابطه جنسی با رضایت شاکیان بوده است. 

اخراج از آکادمی اسکار

چند شرکت بزرگ فیلمسازی طرف قرارداد هاروی واینستین به دلیل رفتارهای غیراخلاقی افشا شده، قراردادهای خود را با او لغو کرده‌اند، به طوری که بیم وارد شدن ضربه به اقتصاد هالیوود می‌رود. آکادمی اسکار هم تهیه‌کننده بزرگ هالیوود را به دلیل آزارهای جنسی اخراج کرد. این تصمیم با رأی مثبت دست‌کم دو سوم اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینمایی امریکا که مسئول برگزاری جوایز اسکار هستند، گرفته شده و در قالب بیانیه‌ای منتشر شد.

گروهی از زنان و مردان از سراسر جهان با استفاده از هشتگ «من نیز»(MeToo)  در شبکه‌های اجتماعی قصد دارند وسعت اذیت و آزارهای جنسی در جهان را نشان دهند. کاربران شبکه‌های اجتماعی با این هشتگ اعلام می‌کنند که آنها نیز قربانی اذیت و آزار جنسی بوده‌اند. این حرکت اجتماعی در حالی به جریان افتاده است که اتهامات دیگری مبنی بر تجاوز جنسی هاروی واینستین، تهیه‌کننده هالیوودی مطرح شده است. لیدی گاگا، خواننده امریکایی نیز با هشتگ «من نیز» از اذیت و آزار جنسی خود خبر داده است. 

واکنش سیاستمداران

این رسوایی سیاستمداران را هم وادار به واکنش کرده تا شاید بتوانند قدری از بار منفی چنین فجایعی کم کنند. هیلاری کلینتون که در انتخابات اخیر از حمایت وسیع مالی واینستین برخوردار شده بود، اعلام کرد از این رفتارها اطلاعی نداشته و آنها را محکوم کرد.  اوباما و همسرش نیز در نامه‌ای اعلام کردند اصلاً خبری از این رفتارها نداشته‌اند و افزوده‌اند چنین فردی نیاز به درمان دارد، اما ترامپ پیشتر گفته بود از شنیدن این خبر تعجب نکرده است. رئیس‌جمهور فرانسه هم اعلام کرده که این کشور احتمالاً نشان شوالیه را از «هاروی واینستین» تهیه‌کننده بدنام امریکایی پس خواهد گرفت. 

«واینستین» در سال ۲۰۱۲ نشان شوالیه کشور فرانسه را به پاس کمک به دریافت اسکار برای فیلم «هنرمند» از سوی «نیکلاس سارکوزی» رئیس‌جمهور وقت فرانسه دریافت کرده بود.

تلاش‌های سیاستمداران در محکومیت چنین رخدادی به دست و پا زدنی برای فرار از این رسوایی می‌ماند، اما سبک زندگی هالیوودی همچنان از میان زنان و دختران جوانی که از چنین پشت‌پرده‌هایی بی‌خبرند قربانی می‌گیرد.

منبع: روزنامه جوان

انتهای پیام/

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

لبخند هالیوودی، پیکرتراشی، انواع و اقسام داروهای لاغری، تزریق ژل و بوتاکس و حتی مد و لباس و مانکنیسم همه و همه در راستای شباهت بیشتر به بازیگران هالیوودی، بازار بزرگی را برای بسیاری از کمپانی‌ها در سراسر جهان به‌وجود آورده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme