https://telegram.me/empireoflies

رسانه سعودی: حق ایران است که نقش مهم در منطقه ایفا کند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: روزنامه “الحیات” در سرمقاله امروز خود به قلم “غسان شربل” تحلیلگر برجسته عرب نوشت: «هیچ کس از میان اعراب نقش مهم و بارز ایران در منطقه را نمی تواند انکار کند. این کشور اسباب نگرانی و اضطراب برای کشورهای عربی را فراهم کرده است.»

این روزنامه سعودی در ادامه سرمقاله خود آورد: «ایران با تمام توان در منطقه حضور دارد. نمونه بارز این حضور در سوریه است که تمام قد به همه اعلام کرده که یا سوریه همان کشور قبل از تحولات جاری باقی خواهد ماند یا هیچ کشوری حق دخالت در تعیین سرنوشت دمشق را ندارد.»

الحیات در ادامه نوشت: «این حق ایران است که نقش مهم در منطقه ایفا کند منتهی مسئله این است که ایران نباید نقش محوری و کلیدی در منطقه را به انحصار خود درآورد و عربستان به عنوان قدرت اقتصادی و حکومت اسلامی مطرح نقشی در مسائل منطقه ایفا نکند.»

لازم به ذکر است که عربستان در پی تنش افزایی با ایران حتی موفق نشد رضایت امارات برای قطع رابطه با ایران را جلب کند. دولت امارات برای خالی نبودن عریضه فقط حمله به سفارت ریاض در تهران را محکوم کرد و علیرغم اینکه وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که در روابط تجاری میان ایران و امارات اغراق شده است اما آنها حاضر نشدند همین روابط را نیز قطع کنند.

البته این مساله نشان دهنده وزن سیاسی کم آل سعود و از سوی دیگر وزن سنگین ایران در معادلات و روابط منطقه‌ای است.

بیانیه ضدایرانی اتحادیه عرب کاملا توخالی بود و نشان از شکست کامل ریاض در همراه کردن نزدیکترین متحدان خود علیه ایران بود. علیرغم اینکه عربستان طی چند روز گذشته کارزار جدی برای تشکیل ائتلاف علیه ایران به راه انداخته بود و احتمالا پول های کلانی در این راه صرف کرده اما در این بیانیه هیچ اقدام عملی گنجانده نشده و محتوای آن هیچ راهکار مشخصی را علیه ایران پیش بینی نکرده است.

کشورهایی مثل عراق و لبنان مخالفت جدی و آشکار خود را با بندهای این بیانیه اعلام کردند. وزیر خارجه عراق در توضیحاتی راجع به بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب درقاهره گفت: ما با بند مربوط به محکومیت ایران، بخاطر حمله تظاهرکنندگان به سفارت سعودی  مخالفت کردیم و گفتیم که حمله چند شهروند را نباید به پای دولت ایران نوشت.

نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب نیز گفته همه کشورهای عربی از موضع عربستان در قبال ایران حمایت کردند، اما عراق و لبنان موضعی دیگر دارند.

این در حالی است که به مواضع کشورهایی مانند «الجزایر» و «مغرب» در خصوص این بیانیه نیز اشاره‌ای نشده است. البته این مساله چندان هم غیرقابل پیش بینی نبود چرا که اساسا عربستان و متحدانش در منطقه «ابزار واقعی» برای اقدام عملی علیه ایران ندارند و مجبور هستند تنها به الفاظ و تهدیدهای توخالی بسنده کنند.

انتهای پیام/جام نیوز

«هیچ کس از میان اعراب نقش مهم و بارز ایران در منطقه را نمی تواند انکار کند. این کشور اسباب نگرانی و اضطراب برای کشورهای عربی را فراهم کرده است.»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme