https://telegram.me/empireoflies

نقش رسانه‌ها در خشونت نوجوانان به ویژه در ایالات متحده

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بسیاری از بازی‌های ویدئویی پرفروش (۸۹ درصد) در ایالات متحده حاوی محتوای خشونت آمیزند.

مقاله‌ای با عنوان «کودکان امروز: آیا بازی‌ها مناسب‌اند؟» که در دسامبر ۲۰۰۱ در سایت «چیلدرن نو» انتشار یافت به فروش بازی‌های کامپیوتری در آن سال اشاره کرد. این مقاله افزود: بازی اتومبیل دزدی سه که در استرالیا به خاطر محتوای جنسی ممنوع شده بود، تا پایان سال ۲۰۰۲ به فروش ۳۰۰ میلیون دلار در ایالات متحده دست یافت.

«آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکایی» در ۱۶ فوریه ۲۰۱۰ در مقاله‌ای با عنوان «تاثیر خشونت رسانه‌ها بر کودکان و نوجوانان» نوشت: اکثر خانه‌های آمریکایی (۹۹ درصد) حداقل یک دستگاه تلویزیون داشته و بیش از نیمی از همه کودکان یک تلویزیون در اتاق خواب خود دارند که قبل از خواب، تماشای تلویزیون شایع‌ترین فعالیت کودکان است. کودکان آمریکایی به طور متوسط ۲۸ ساعت خود را در هفته به تماشای تلویزیون سپری می‌کنند.

اثرات خشونت‌آمیز رسانه‌های آمریکایی خصوصا فیلم‌های ساخت هالیوود، به نظر می‌رسد بدون توجه به نژاد، طبقه و جنسیت، بر رفتارها و نگرش‌های کودکان در این کشور تاثیر گذارد.

رسانه‌ها رفتارهای خشونت‌آمیز را هم در مردان و هم زنان (هر چند برخی از داده‌ها نشان می‌دهد که مردان ممکن است کمی بیشتر تحت تاثیر قرار بگیرند) تقویت می‌کنند. این در حالی است که برخی مطالعات از ارتباط بین عوامل اقتصادی-اجتماعی و آسیب‌پذیری خشونت در رسانه‌ها خبر می‌دهند، اما آن‌چه که قابل تامل است تاثیر رسانه‌ها بر همه گروه‌ها (البته نه به صورت یکنواخت) می‌باشد.

از این رو، بر اساس یافته‌های پژوهشگران، هیچ‌کس نمی‌تواند نفوذی که تلویزیون، سینما و رسانه‌های جمعی بر کودکان در جامعه معاصر آمریکا دارد را انکار کند. بسیاری از محققان بر این باورند؛ هر چند که در واقع تلویزیون به تنهایی نمی‌تواند گویای فرهنگی خاص باشد، اما باز هم تلویزیون بازوی فرهنگی اصلی جامعه آمریکایی است.

روزنامه‌ها، رسانه‌های چاپی و همچنین وب‌سایت اینترنتی تاثیر بسیار کمی بر مخاطب می‌گذارد. از این روست که معمولا تیتر روزنامه‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که نوجوانان و جوانان مرتکب و متهم به قتل شده‌اند.

به عنوان مثال «نیویورک تایمز» در ۱۱ آگوست ۱۹۹۸ نوشت: دو کودک ۷ و ۸ ساله به طور وحشیانه‌ای دختر ۱۱ ساله‌ای را در شیکاگو به قتل رسانیدند. از این رو، برخی از والدین به خاطر قتل‌هایی که در مدارس روی می‌دهد، از رفتن فرزندان خود به مدارس جلوگیری به عمل آوردند؛ زیرا مدارسی که به عنوان محیط‌های سالم و امن محسوب می‌شد، اینک به مکانی نا امن مبدل شده است.

انتهای پیام/

اثرات خشونت‌آمیز رسانه‌های آمریکایی خصوصا فیلم‌های ساخت هالیوود، به نظر می‌رسد بدون توجه به نژاد، طبقه و جنسیت، بر رفتارها و نگرش‌های کودکان در این کشور تاثیر گذارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme