https://telegram.me/empireoflies

تلاش رسانه‌های بیگانه برای ترویج «روابط جنسی» به اسم ازدواج

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در ماه‌ها و روزها اخیر رسانه‌های فارسی زبان بیگانه در خطی مشترک در خبرها و گزارش‌های خود از موضوعی به نام «ازدواج سفید» سخن می‌گویند. تجزیه کلمات زیباست؛ “ازدواج” و “سپید”. برای کسی که معنی ترکیبش را نداند جذاب است و یک ازدواج ساده، صمیمی و زیبا را به ذهن متبادر می کند و مخاطبِ ناآگاه با خواندن تیترهای پیرامون آن دچار یک تناقض می‌شود “هشدار برای رواج ازدواج سفید”!.

اما سراغ مفهوم که می‌روی دلالت بر یک رابطه نامشروع، غیرقانونی و دور از شان یک مسلمان و ایرانی با فرهنگ و آداب و رسوم دیرینه خود دارد. رابطه‌ای که نه شرع قبولش دارد و نه قانون. رابطه‌ای که اصلا ازدواج نیست و خارج از تعهدات یک ازدواج است. جالب اینجاست که برخی از رسانه‌ها دم از رواج اینگونه رابطه می‌زنند، دور از اینکه اصلا آمار صحیح و قابل استنادی از آن داشته باشند.

به ریشه کلمه که می‌پردازی (white marriage) معادلی برای آن در فرهنگ آکسفورد نیست، اما در فرانسه به ازدواجی “قانونی و بدون روابط جنسی” معنی شده است و این باز تعجب بیشتر را بر می‌انگیزد که به ازدواجهایی دلالت دارد که با انجام مراسم قانونی برای دور زدن قانون مهاجرت یا مسائل دیگر از آن استفاده می‌شود. اما چیزی که از آن به زندگی مشترک زن و مرد به همراه روابط جنسی بدون ازدواج یاد می‌شود در فرهنگ آکسفورد “cohabitation” یعنی “همباشی” آمده است، یعنی حتی فرهنگ غرب نیز این رابطه را ازدواج نمی‌داند و “همباشی” تعریف می‌کند. همچنین واژه “White wedding” به ازدواجی رسمی در کلیسا که در آن عروس لباس سفید می‌پوشد گفته می‌شود.

اما چطور شده لغت «همباشی» فرنگی به فرهنگ ایران که آمده “ازدواج سفید” نام گرفته است؟! ریشه کلمه “«ازدواج سفید» را که جستجو می‌کنی نخستین بار توسط رسانه‌های بیگانه، معاند و ضددین از آن استفاده شده و خبر از رواج آن داده‌اند و معلوم نیست از آن سر دنیا از کجا فهمیده‌اند اینگونه ازدواج در ایران رواج یافته است!

رادیو-فردا-ازدواج-سفید

بی‌بی‌سی-ازدواج-سفید

البته دلیل این کار رسانه‌های بیگانه نیز مشخص است؛ تابو شکنی و حرمت‌زدایی از جامعه و رواج و عادی‌سازی نوعی رابطه نامشروع و نامتناست با فرهنگ ایران و ترویج انحرافات اخلاقی. بعد از آن نیز متاسفانه رسانه‌های داخلی از روی غفلت برای اینکه از قافله عقب نمانند و به آسیب‌شناسی آن بپردازند و یا برای فروش خود یا کلیک مخاطبان خود خوراک تهیه کنند، از این واژه استفاده کرده‌اند و متاسفانه برخی کارشناسان، روانشناسان و مسئولان نیز با استفاده از آن به فراگیری واژه دامن زده‌اند.

اما در این راستا چند نکته به نظر می رسد:

۱- استفاده از عنوان “ازدواج سفید” برای زندگی مشترک زن و مرد به همراه روابط جنسی بدون ازدواج مناسب نیست و استفاده از آن ناصحیح و نامناسب و پیگیری خط رسانه‌های ضددین به نظر می‌رسد. رخداد نامناسبی که غرب آن را “همباشی” می‌داند دلیلی ندارد از سوی کشوری مسلمان و مبادی آداب و رسوم دیرینه اجتماعی “ازدواج سفید” نام‌گذاری شود. باید دقت کرد که پرداختن بیش از اندازه به این موضوع به نوعی تبلیغ و عادی‌سازی این نوع رابطه نامشروع خواهد بود. رابطه‌ای که در دین، فرهنگ و عرف جامعه تعریف نشده و تابوست. ضمن اینکه واژه به ظاهر زیبای “ازدواج سفید” برای مفهوم نازیبای آن بسیار نادرست و قابل تامل است و نوعی زیبا جلوه دادن یک تابوی اجتماعی و حرام شرعی و دینی است.

۲- افزایش زندگی مجردی جوانان در شهرهای بزرگ ایران که در سالهای اخیر به علت مهاجرت برای تحصیل و کار و یا افزایش سن ازدواج و تمکن مالی برخی پیش از ازدواج پیش آمده، دلیل بر رواج این نوع “همباشی” نیست. همچنین ممکن است افراد بسیار معدودی که تقیدات دینی و اخلاقی ندارند به قصد ایجاد رابطه جنسی نامشروع مدت محدودی با هم زیر یک سقف باشند اما این را نمی‌توان یک نوع زندگی مشترک و “همباشی” با قواعد غربی آن نامید، بلکه فقط یک رابطه نامشروع و غیرعرف است.

۳- در اینکه سالهای اخیر با تهاجم فرهنگی برخی منکرات تاحدی رشد داشته شکی نیست، اما اینکه “رواج” پیدا کرده مساله‌ای نیست که با حدس و گمان یک خبرنگار یا روانشناس یا جامعه‌شناس به آن رسید بلکه احتیاج به آمار رسمی دارد و شایعه رواج آن نیز سر در آخور رسانه‌های بیگانه به دلایل عنوان شده دارد. حداقل شاهد این مطلب مشاهده خود اصحاب رسانه می‌تواند باشد که از این همه جوان مجرد تاکنون چند زوج را دیده‌اند که اینگونه بدون طی مراسم قانونی و عرفی و شرعی با هم زیر یک سقف شروع به زندگی مشترک کرده‌اند؟

۴- جنجال‌سازی برای رخداد منکراتی که در جامعه رواج نیافته و فراگیر نشده، خود نوعی اشاعه فحشا، تابو شکنی، دامن زدن و تشدید آن خواهد بود. به همین دلیل در اسلام خواسته شده از عادی‌سازی و بیان اینگونه مسائل مخفی و غیر علنی پرهیز شود و حتی بازگو کردن فحشای مخفی را برابر با انجام آن دانسته‌اند. در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) آمده است: «من اذاع فاحشه کان کمبتدئها»؛ هرکسی کار زشتی را که در خفا انجام شده فاش و منتشر کند مثل این است که خود آن گناه را انجام داده است.( الکافی، ج۲، ص۳۵۶)

۵- به رسانه‌هایی که قصد پرداختن به آسیب‌ها یا پیشگری از این مساله را دارند پیشنهاد می‌شود به جای استفاده از واژه نابجا و نامناسب “ازدواج سفید” از “همباشی سیاه” استفاده کنند تا در صف رواج‌دهندگان بیگانه و ضد‌دین آن قرار نگیرند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme