https://telegram.me/empireoflies

ربع پهلوی: مردم از روی اختیار رای ندادند+ فیلم

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در فردای پس از انتخابات دو مجلس، گروه ها و چهره های مختلف اپوزیسیون به نحوی در تلاش بودند تا به نحوی آرای مردم را زیر سوال برده و یا به نفع تحلیل های خود مصادره نمایند. رضا پهلوی، فرزند شاه مخلوع یکی از چهره هایی است که بارها پیش از انتخابات ۷ اسفند با حضور در شبکه های مختلف فارسی زبان، مردم را از رای دادن منع کرده بود.

اما پس از شرکت ۶۲ درصدی مردم در پای صندوق های رای، رئیس شورای ملی ایران در گفتگو با بی بی سی فارسی از ۳۸ درصدی که در انتخابات حضور نداشتند گفت. رضا پهلوی در گفتگو با بی بی سی فارسی ضمن مصادره کردن رای ۳۸ درصدی که در انتخابات حضور نداشتند از جبر حاکم در زمان رای گیری گفت. او در این گفتگو مدعی شد ” دلیل آنکه این بار یک عده به صورت سازماندهی شده رای ندادند نشان داد که اصولا باور و اعتقادی به آن شکل ( به این نظام ) ندارند”.

وی همچنین با ادعای اینکه در جمهوری اسلامی در ادارات دولتی کسانی که رای ندهند تحت فشار قرار می گیرند ادامه داد ” در نظام آزاد حق رای ندادن چیزی نیست که به شما تحمیل شده باشد ولی در نظام جمهوری اسلامی آزادی رای نیست و رای دادن به شما تحمیل می شود.”

دانلود

چه کشورهایی مردم خود را مجبور به رای دادن می کنند؟
این صحبت ها در حالی مطرح می شود که پیش از این چهره های مطرح سیاسی مانند، رهبر، رئیس قوای سه گانه، روسای احزاب، بازیگران و روشنفکران، چهره هایی مانند سید محمد خاتمی، میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، ابراهیم یزدی، صادق زیبا کلام و … فقط مردم را توصیه به رای دادن کرده اند. این در حالی است که در برخی از کشورهای دنیا که مدعی دموکراسی نیز می باشند، مردم مجبور هستند تا در انتخابات شرکت کنند.

به عنوان مثال در بلژیک قبل از انتخابات برای افراد بالای ۱۸ سال دعوت‌نامه ای رسمی ارسال می‌شود و هنگام رای دادن کارمندان دولت، کارت شناسایی و بارکد دعوت‌نامه خوانده می‌شود. بنابر قانون اساسی بلژیک اگر کسی پس از دریافت دعوت‌نامه برای رای دادن، پای صندوق نرود و عذر موجهی هم نداشته باشد بین ۲۵ تا ۵۰ یورو جریمه می شود. اگر این غیبت دوباره تکرار شود جریمه بین ۵۰ تا ۱۲۵ یورو خواهد بود. اگر کسی در ۴ دور انتخابات شرکت نکند. علاوه بر ۴بار جریمه، نام او از لیست رای دهندگان به مدت ۱۰ سال خط خورده و در هیچ مقام و اداره دولتی پذیرفته نخواهد شد و هیچ کمک و امتیازی نیز از سوی دولت دریافت نخواهد کرد. در این کشور سیاست رای اجباری از سال ۱۸۹۲ برای مردان و از سال ۱۹۴۹ برای زنان اجرا می‌شود. و یا در استرالیا، شهروندان استرالیایی موظفند که در زمان انتخابات در محل رای‌گیری حاضر شوند. اما بعد از ثبت اسمشان می توانند رای ندهند و یا به اصطلاح رای سفید و بی‌نام بیندازند. شهروندانی هم که دلیل موجهی برای غیبت در انتخابات ندارند به صورت نقدی جریمه می‌شوند و در صورت عدم پرداخت جریمه، به جای آن زندان می روند.

دیگر کشورهایی که انتخابات در آنها اجباری است هم عبارتند از آرژانتین، شیلی، کاستاریکا، قبرس، جمهوری دومنیکن، اکوادر، فیجی، فرانسه (مجلس سنا)، گابن، گواتمالا، هندوراس، ایتالیا، لیختن اشتاین، مکزیک، نائورو، پاراگوئه، فلیپین، سوئیس، تایلند، ترکیه و اروگوئه.

از طرف دیگر در این برخی کشورهای غربی دیگر نیز که اجباری در رای دادن وجود ندارد، آمار مشارکت مردم برای انتخاب نماینده خود آن قدر پایین است که سیاست مداران آن کشور ها برای نمایش دموکراسی در کشور خود، به آن آمار هیچ اشاره ای نمی کنند. به عنوان مثال در انتخابات کنگره آمریکا درصد مشارکت مردم در پای صندوق های رای در سال ۲۰۱۰ چیزی در حدود ۳۷.۸ درصد و در کشور سوئیس برای انتخابات پارلمانی این کشور ۴۹.۱ درصد بوده است.

بنا به آنچه که در بالا گفته شد صحبت های رضا پهلوی در شبکه بی بی سی فارسی،محلی از اعراب نداشته و به راحتی قابل نقض می باشد. با این وجود این اظهارات از طرف رضا پهلوی در حالی از شبکه بی بی سی منتشر می شود که در دوران حکومت سلطنتی پهلوی، به گفته کارشناسان داخلی و خارجی، وجود تنها یک حزب انحصاری به نام حزب رستاخیز و از طرف دیگر انتخابات های فرمایشی آن دوران، جای هیچ شک و شبه باقی نمی گذارد که انتقاد از دموکراسیِ جمهوری اسلامی، توسط خانواده پهلوی چیزی شبیه به طنز تلخ سیاسی این دوران شده است. طنزی که به گفته برخی منابع با حمایت ۵۰۰ هزار دلاری فرح پهلوی در سال ۲۰۱۱ از شبکه بی بی سی فارسی جهت تولید محصولات فرمایشی تلخ تر هم می شود.

انتهای پیام/رسانه ایران

رضا پهلوی، فرزند شاه مخلوع یکی از چهره هایی است که بارها پیش از انتخابات ۷ اسفند با حضور در شبکه های مختلف فارسی زبان، مردم را از رای دادن منع کرده بود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.7 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme