https://telegram.me/empireoflies
روزنامه رای الیوم در مطلبی ضمن اشاره به تنش‌های میان واشنگتن و پکن نوشت آمریکا همزمان با جشن‌های روز استقلال خود از مشکلات اقتصادی و داخلی بسیاری رنج می‌برد.

رای الیوم: آمریکا وضع انسان سالخورده‌ای را دارد که به بیماری‌های زیادی مبتلا شده است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغروزنامه اینترنتی رای الیوم در سرمقاله خود نوشت: جشن‌های امسال روز استقلال آمریکا (۴ ژوئیه) با گسترش دامنه شیوع کرونا و نزدیک شدن شمار کشته‌ها به ۱۵۰ هزار نفر و افزایش شمار مبتلایان به این بیماری به ۳ میلیون نفر و همچنین دو دستگی موجود در این کشور به علت تشدید نژادپرستی و افزایش شکاف بین سیاه‌پوستان و سفیدپوستان در فضایی بسیار سرد و کسالت‌آور برگزار شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در سخنرانی خود به این مناسبت، انتقاد مجدد از چین را فراموش نکرد و با متهم کردن این کشور به انتشار ویروس کرونا و نقض حقوق بشر تهدید کرد تحریم‌های جدیدی علیه برخی مقامات چینی که مسئول اجرای قانون امنیت ملی این کشور در هنگ‌کنگ هستند اعمال خواهد کرد که ممکن است این تحریم‌ها شامل شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، نیز شود.

این تهدیدات همزمان با افزایش تنش بین آمریکا و چین و برگزاری رزمایش دریایی و هوایی در دریای جنوبی چین که سرشار از ثروت‌های معدنی و نفتی است، مطرح شد. چین می‌گوید ۹۹ درصد از آب‌های این کشور جزو آب‌های منطقه‌ای چین هستند و ادعا‌های کشور‌هایی نظیر مالزی، ویتنام، برونئی و فیلیپین درباره داشتن حقوقی در این آب‌ها از جمله جزیره مورد منازعه باراسیل باطل و غیرقانونی است.

دولت آمریکا هدف چین از برگزاری رزمایش‌ها را تحریک واشنگتن و همپیمانان این کشور در شرق آسیا می‌داند و سه ناو به منطقه اعزام کرده است که از نظر مقامات چین، هدف از این اقدام نمایش قدرت و اهداف خصمانه آمریکاست.

رای الیوم در ادامه نوشت: حقیقتی که ترامپ از پذیرش آن خودداری می‌کند این است که کشورش در حالتی از رکود اقتصادی به سر می‌برد در حالی که چین در وضع رشد اقتصادی، سیاسی و نظامی است و دارای همپیمانان قدرتمندی بویژه روسیه، پاکستان و کره شمالی است، کشور‌هایی که از توانمندی‌های هسته‌ای برخوردارند، اما همپیمانان آمریکا در خاورمیانه و اسرائیل غرق در جنگ و بحران‌های داخلی و اقتصادی هستند و همین مسئله باعث می‌شود باری بر دوش آمریکا باشند.

شی جین پینگ، رهبر رنسانس جدید، چین همه تهدیدات آمریکا را نادیده می‌گیرد و به فریاد‌ها و ناله‌های ترامپ اهمیت نمی‌دهد و به راهبرد خود در تبدیل چین به قدرت اول در نقشه اقتصادی و نظامی جهان بر اساس یک جدول زمانی ده ساله با تمرکز بر ایجاد نظام مالی جایگزین با کنارگذاشتن دلار به نفع یوان چین، ارز الکترونیکی و هوش مصنوعی ادامه می‌دهد.

این روزنامه فرامنطقه‌ای افزود: مقامات آمریکایی و متحدان عرب آن‌ها بر این باورند که رویا‌های چین در سایه برتری نظامی آمریکا با توجه به ناو‌های غول پیکر هواپیمابر و هواپیما‌های پیشرفته این کشور محقق نمی‌شود، اما مقامات چینی به این نظریه‌های قدیمی می‌خندند، چرا که پیشرفت چین در جنگ سایبری، ثبت اختراعات، ذخایر موشک‌های بالستیک و سلاح‌های مدرن هنوز رونمایی نشده است، پیشرفت چین خصوصا پس از کسب موفقیت در مقابله با کرونا که باعث شگفتی جهان شد، آمریکا را در حالتی از سردرگمی قرار داده است.

آمریکا در روز استقلال خود می‌بیند که وضع انسان سالخورده‌ای را دارد که به بیماری‌های اقتصادی، نژادپرستانه، اختلافات داخلی و همچنین اختلاف با متحدان متعارف خود خصوصا در اروپا مبتلا شده است که تازه‌ترین شاهد مثال آن، فرسایش ناتو و از بین رفتن قدرت آن به علت وجود اختلافات بین اعضای ناتو و در برخورد با بحران لیبی است.

در انتهای این مطلب آمده است: احتمال وقوع جنگ بین چین و آمریکا بسیار زیاد است و بعید به نظر نمی‌رسد جنگ بین دو طرف آغاز شود هر چند هر دو طرف تاکید می‌کنند خواستار جنگ نیستند، اما دخالت‌های نظامی آمریکا، بسیج ناو‌های هواپیمابر و ارسال سلاح‌های مدرن به تایوان و همچنین استفاده زیاد آمریکا از سلاح تحریم گسترده چین نشان می‌دهد اهداف بی‌پروای دولت ترامپ به هیچ عنوان صلح‌آمیز نیست.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme