https://telegram.me/empireoflies

رای الیوم: آمریکا نتوانست ایران را به زانو درآورد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغعبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم، در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا در خصوص تمایل نداشتن به تغییر نظام ایران نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در خصوص بحران ایران عقب‌نشینی از مواضع خود را آغاز کرده است و به جای گزینه تشدید تنش و لحن تهدیدآمیز که در هفته‌های اخیر از آن استفاده کرد، به آرام کردن اوضاع روی آورده است.

اظهارات ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه با امپراتور جدید ژاپن که در آن تاکید کرد «هیچ مشکلی با بقای نظام ایران نداریم و مهم این است که کشور اسلامی ایران به قدرت هسته‌ای تبدیل نشود», همچنین امتناع جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا از بیان اظهارات آتشین، از نشانه‌های عقب‌نشینی آمریکا از مواضع خود در قبال ایران به شمار می‌روند.

عطوان در ادامه نوشت: به خوبی می‌دانیم که ترامپ فردی دروغگو است، به طوری که روزنامه «نیویورک تایمز» ۲۰۰ مورد از دروغ‌های وی را آورده است؛ از این رو نمی‌توان اظهارات او را درباره هیچ موضوعی جدی گرفت؛ زیرا ما دیگر عادت کرده‌ایم، شاهد آن باشیم که ترامپ در بحران‌های متعدد بر تنش‌ها بیفزاید و بعد هم از مواضع خود عقب‌نشینی کند که مهم‌ترین این مواضع هم در خصوص موشک‌های بالستیک کره شمالی و آزمایش‌های موشکی آن همچنین جنگ تجاری با چین بود و متاسفانه ترامپ تنها زمانی به وعده‌های خود عمل می‌کند که این وعده‌ها در خصوص کشور‌های عربی باشد؛ زیرا همواره به آنچه می‌خواهد می‌رسد و بی‌هیچ مانعی همه تهدیدات خود را عملی می‌کند، علت آن هم روشن است و نیازی به توضیح ندارد.

در ادامه این یادداشت آمده است: ترامپ گفت به هیچ وجه به دنبال آزار و اذیت ایران نیست؛ اما اگر واقعا چنین است، چرا از توافق هسته‌ای با این کشور خارج شد و بر شدت تحریم‌های اقتصادی دشوار که علیه آن اعمال کرده است، می‌افزاید؟ پاسخ این سوال ساده است. تهدیدات ترامپ ایران را دچار هراس نکرد و نتوانست این کشور را به زانو درآورد. ایران به همه میانجی‌ها این پیام را داد که تنها پس از لغو همه تحریم‌ها و پایبندی مجدد ترامپ به توافق هسته ای، به پای میز مذاکره خواهد رفت.

در ادامه این مطلب آمده است: بعید نمی‌دانیم عقب‌نشینی ترامپ، نتیجه این باور باشد که می‌گوید هرگونه تجاوز علیه ایران نه تنها بی‌هزینه نخواهد بود؛ بلکه هزینه‌های سنگینی به دنبال خواهد داشت.

عقب‌نشینی آمریکا از تهدیدات خود درباره تغییر نظام ایران به نفع مقامات این کشور خواهد بود و کابوسی برای اسرائیل و برخی کشور‌های عربی ایجاد خواهد کرد. ایران در صورت عملی شدن شروط خود در هر گونه راه حل و مذاکره درباره بحران به وجود آمده، بزرگترین برنده این میدان خواهد بود؛ زیرا بقای نظام و لغو هر یک از تحریم‌ها برای ایران به منزله دستاوردی خواهد بود که می‌تواند با آن نفس راحتی بکشد و به دیگر مسائل داخلی و خارجی خود بپردازد.

ایرانی‌ها در مانور دادن و خسته کردن دشمن و گرفتن بیشترین امتیازات مهارت دارند؛ زیرا کشوری که برای دستیابی به توافق هسته‌ای، به مدت ۵ سال با ۶ ابرقدرت مذاکره کرد، می‌تواند ماه‌ها و چه بسا سال‌ها مذاکره کند.

عطوان در پایان نوشت: سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ مرحله به مرحله به سرعت در حال سقوط است؛ زیرا متحد اصلی او در تل‌آویو (نتانیاهو) تاکنون نتوانسته است، کابینه خود را تشکیل دهد و به نظر نمی‌رسد کنفرانس جرد کوشنر، داماد وی، برای فروش حراج آرمان فلسطین در بحرین هم موفقیت‌آمیز باشد؛ زیرا تاکنون تنها دو کشور یعنی امارات و عربستان برای مشارکت در این کنفرانس اعلام موافقت کرده‌اند و زمان برگزاری آن هم محدود شد و بعید نمی‌دانیم تا زمانی نا معلوم به تعویق بیفتد یا حتی لغو شود. شکست‌های سیاسی ترامپ از عقب‌نشینی [آمریکا] و جستجو از فرمولی برای حفظ آبرویش حکایت دارد.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme