https://telegram.me/empireoflies

راهکارهای موثر در مهار شبکه های ماهواره‌ای

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سریال های ماهواره ای از نمونه ابزارهای دشمن برای هجمه و شبیخون فرهنگی محسوب می شود که بصورت کاملا موذیانه و با چراغی خاموش و ظاهری جذاب، در خانه خانواده ها لانه می کند.

پروژه ای هوشمندانه و طراحی شده که استادانه زیرآب بنیان خانواده ها را می زند و به تدریج عوارض و تبعاتی را به همراه خود می آورد که آرامش حاکم بر خانواده ها را به تاراج می برد.

ظهور تکنولوژی های نوین بخش عمده ای از کارکردهای خانواده ها را با دگرگونی همراه ساخته است و در پس این تغییرات،عوارض و تبعات سهمگینی بصورت پنهان و آشکار بروز پیدا می کنندکه سرنوشت نسل آینده را به چالش و مخاطره می کشد.

بطور یقین فاصله گرفتن و پرهیز از همنوایی و همنشینی با چنین برنامه هایی مستلزم استدلال هایی منطقی است که تبعات و عوارض شوم چنین محصولاتی را تشریح و تبیین کند،برنامه هایی که با موضوعات به ظاهر اجتماعی پیامد های سنگین و بعضا غیر قابل جبرانی را به همراه دارد که برخی از آنها به شرح ذیل است.

**وارونه سازی ارزشها

اساسا صدا و تصویر نقش بسزایی در روح و روان انسان ایجاد می کند و در صورتی که بصورت هدفمند و طراحی شده آواها و تصاویر تکرار شوند،باورها و عقاید انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

عموما محصولات،تبلیغات ،تولیدات،،فیلم ها و سریال های ماهواره ای از درون مایه هایی برخوردار هستند که به دلیل پیشینه و عقبه غربی آن ،در تقابل با عقاید و فرهنگ جاری حاکم و جاری در جامعه ما قرار می گیرد و بصورتی نرم و آهسته بی ارزشی را جایگزین ارزش و لا ابالی گری  و بی قید و بندی را با عبارت شیکِ آزادی به ذهن مخاطبان خود تزریق و تحمیل می کند.

در شرایطی که عقاید و باورها تحت تاثیر چنین استحاله ها و تغییراتی قرار گیرد ناخودآگاه رفتار نیز با تغییرات ماهوی همراه می شود. زیرا بخش اعظمی از افعال و رفتار انسان ناشی از اندیشه ها و جهان بینی اوست.

حاصل چنین تغییراتی،شکاف و تزلزل در بنیان خانواده است و به تدریج بستر و زمینه های لازم برای لغزش های اخلاقی فراهم می شود و به تبع کشتزاری که در آن بذر بی اخلاقی و ناهنجاری پاشیده شده ، محصولش نیز مبتنی بر هنجارهای اخلاقی و ارزشی نخواهد بود.

**الگو سازی ماهواره برای خانواده

رنگ ها،تیپ ها و مدل های متعددی در قالب سریال ها و محصولات شبکه های ماهواره ای به مخاطبان عرضه می شود و پس از مدتی مخاطبان سعی می کنند با همزاد پنداری با شخصیت های مورد علاقه خویش که در سریال ها و فیلم ها به ایفای نقش پرداخته اند مشابه سازی هایی را در وجود خود بپرورانند.

اغلب سریال های به ظاهر خانوادگی حاوی داستانهایی از عشق های مثلثی و روابط نامتعارفی است که بیننده را پس از مدتی بطور غیر ارادی وناخود آگاه  به همسان سازی با خود سوق می دهد.

 بی اعتمادی به همسر،خیانت،افزایش سن ازدواج،بی تفاوتی به حریم خانواده و بی بندو باری فکری و جنسی،ارمغان چنین الگوپذیری های غلط و انحرافی است که اخلاق را در جامعه به انحطاط می کشد.

صدیقه نوبهار،روانشناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران اظهار کرد:یکی از نتایج سریال های ماهواره ای،تحت الشعاع قرار دادن روابط عاطفی میان زوجین است و به واقع پس از مدتی زندگی مشترک به عرصه ای برای رقابت  تبدیل می شود که تقابل،وجه غالب آن می شود.

**رفاقت یا عدم پایبندی به همسرگزینی دائمی

یکی دیگر از القائات سریال ها و فیلم های ماهواره ای که در پوشش موضوعات و وسوژه های خانوادگی به ذهن مخاطب تزریق می کند  هم خانگی و یار گزینی غیر رسمی است.

به واقع  عدم پایبندی به همسرگزینی دائمی یکی دیگر از تبعات چنین سریال هایی است که به مقابله با اصل تحکیم خانواده بر می خیزد.

محمود افراشته روانشناس و آسیب شناس اجتماعی در این ارتباط گفت:عدم تعهد اخلاقی علاوه بر این که به سست شدن بنیان خانواده منتهی می شود باعث ترویج فرهنگ و عادت میل گرایی و میل محوری می شود.

وی افزود:در چنین فضایی روابط مقدس خانوادگی دچار خدشه می شود و با ترویج اندیشه فردگرایی،همه چیز منوط به خواسته ها و امیال شخصی می شودکه بطور طبیعی محصول چنین مناسباتی فرزندانی متعهد،مسئولیت پذیر و اخلاق مدار نخواهد بود.

افراشته گفت:پدیده دختران فراری،فساد اخلاقی،روابط نامشروع،بدحجابی،زنان خیابانی از دیگر نمونه معضلات خانواده هایی است که در چنین فضا و شرایطی سِیر می کنند.

**قبح زدایی

یکی دیگر از عوارض شوم سریال ها و فیلم های ماهواره ای کنار رفتن پرده های شرم و حیا در ارتباطات میان اعضای خانواده است.

در واقع در شرایطی که اعضای یک خانواده در کنار یکدیگر نظاره گر صحنه هایی مستهجن و غیر اخلاقی هستند،شرم و حیا رنگ می بازد و به نوعی قبح زدایی ایجاد می شود که به تدریج باعث گستاخی و عدم پایبندی به معذوریات و ملاحظات اخلاقی می شود.

کاظم سوریان،کارشناس مسائل اجتماعی در ارتباط با نقش شرم و حیا و ملاحظات اخلاقی در مناسبات بین خانوادگی گفت:در صورت شکسته شدن و از بین رفتن چنین معذوریاتی،باب بسیاری از ناهنجاری ها،نارسایی های اخلاقی و مفاسد باز می شود.

وی افزود:بطور یقین در صورتی که فرد به شرم و حیا قائل باشد از انجام بسیاری از رفتارها و اعمال غیر اخلاقی اجتناب و پرهیز می کند و هر گونه سستی در این شاخصه و ویژگی اخلاقی،زمینه را برای وقوع بسیاری از ناهنجاری ها و بزه ها فراهم می سازد.

**راهکارهای موثر در مهار شبکه های ماهواره ای

موارد اشاره شده فوق زنجیره ای از تهدید هایی است که در کنار هم قرار گرفتن آن،تکمیل کننده پازل تخریب و فروپاشی خانوادگی،اخلاقی و اجتماعی خواهد بود.

مسلما مقابله و دفع چنین خطر بالقوه ای از ضروریاتی به شمار می رود که غفلت از آن هزینه های جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

خاصیت سرگرم کننده چنین سریال هایی یکی از اصلی ترین دلایل گرایش خانواده ها به شبکه های ماهواره ای است  و در چنین شرایطی تنوع برنامه های تلویزیونی و جذاب سازی هرچه بیشترآن،از نمونه راهکارهایی است که در کاهش اقبال مخاطبان به سریال ها و فیلم های مساله دار ماهواره ای موثر واقع می شود.

در کنار آن تبیین مضرات ماهواره،تعمیق و تقویت برنامه های فرهنگی و ارتقاء سطح آگاهی هانیز از مولفه های اثر گذاری است که در کنترل  و مهار چنین برنامه هایی  مثمر ثمر واقع می شود.

و البته نباید از نظر دور داشت که توسل و تمسک به ارزش ها و فرهنگ اسلامی نیز به مثابه سنگری ایمن و نیرومند است که دلدادگان به آن از هرگونه گزند ترکش های انحرافی مصون می مانند وبه تبع در چنین شرایطی هجمه و حمله فرهنگی دشمنان به ریشه ها و بنیان های جامعه خنثی و مهار خواهد شد.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

سریال های ماهواره ای یکی از تاکتیک های شبیخون و تهاجم فرهنگی دشمن است که در خانه و خصوصی ترین حریم خانواده لانه می کند، لانه ای ویرانگر که تیشه بر ریشه خانه و خانواده می زند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme