https://telegram.me/empireoflies

رئیسعلی دلواری، حماسه‌ساز تنگستان

به گزارش «امپراتوری دروغ»، دلیران تنگستان و در راس آنها رئیسعلی دلاوری نامی است که برای اهالی جنوب یادآور دلاورمردی یک قرن پیش مردانی است که در مقابل بیگانگان ایستادند و نام و یادشان در تاریخ ایران جاودانه شد‌.

به نوشته مردم سالاری، سال‌ها اهالی جنوب با نام رئیسعلی دلواری بچه هایشان را بزرگ می کردند و یاد او غروربخش همه مردان آن دیار بود. روز ۱۲ شهریور ۱۲۹۴ روزی بود که رئیسعلی دلواری فرمانده نیروهای تنگستان در برابر نیروهای انگلیسی به شهادت رسید. روستای دلوار بندر کوچکی است در پنجاه کیلومتری بوشهر که مرکز یکی از بخشهای ساحلی شهرستان تنگستان است. واژه دلوار به معنای «دلاور» است که گاه «دلبار» هم گفته می شود.

بندر دلوار بزرگترین نقش را در دفاع از خاک ایران در سال ۱۹۱۴ م. (۱۳۳۳ ه.ق) در مقابل حمله دوم قوای انگلیس داشت . رئیسعلی دلواری در سال ۱۲۶۳ هجری شمسی برابر با ۱۸۸۱ میلادی در روستای دلوار از توابع تنگستان متولد شد.

با شروع نهضت مشروطیت، رئیسعلی در حالی که ۲۵ سال بیشتر نداشت از جمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران شد و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و عناصر مشروطه‌طلب در بوشهر، تنگستان و دشتی آغاز کرد. او با همراهی دیگر مشروطه‌خواهان بوشهر را از حاکمیت استبداد قاجاریه خارج کرد. رئیسعلی در دوران دیکتاتوری محمدعلی شاه قاجار علیه حکومت وی در جنوب دست به اسلحه برد و در سال ۱۲۸۷ هجری شمسی به درخواست ملاعلی تنگستانی و سیدمرتضی مجتهد اهرمی که مخالف استبداد محمدعلی ‌شاه قاجار بود، بوشهر را از سلطه عمال شاه قاجار آزاد کرد و حدود ۹ ماه شهر را در کنترل داشت.

با تصرف گمرک بوشهر که در اجاره انگلیسی‌ها بود، نیروهای این کشور به دخالت نظامی در منطقه پرداختند و جنگ و گریزی آغاز شد که تا سال‌های جنگ اول جهانی ادامه یافت‌.

در کشاکش جنگ‌، با وقوع انقلاب بلشویکی و خروج نظامیان روسی از ایران، انگلیسی‌ها تعرضات خود را به سمت شمال گسترش دادند. در همین حال تنگستانی‌ها نیز به حملات خود علیه انگلیسی‌ها شدت بخشیدند. رئیسعلی بعد از این که قوای اشغالگر انگلیس بوشهر را به تصرف خود درآوردند، با شجاعتی وصف‏ناپذیر به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شکست‏های سنگینی بر آنان وارد کرد. رئیسعلی بعد از این که قوای انگلیس بوشهر را به تصرف خود درآوردند، به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شکست‏های سنگینی بر آنان وارد کرد. پس از اشغال بوشهر در رمضان سال ۱۳۳۳ ق، نیروهای انگلیسی قصد تصرف دلوار را می‏کنند.

رئیسعلی همراه با یاران خود، علیه اشغالگران وارد نبرد شده و نیروهای متجاوز را که قریب به پنج هزار نفر بودند، تار و مار می‏کند. قیام مردم تنگستان بر روی هم هفت سال به طول انجامید و در این مدت، دلیران تنگستان، دو هدف عمده را دنبال می‏کردند: پاسداری از بوشهر، دشتستان و تنگستان به عنوان منطقه سکونت خود و جلوگیری از نفوذ قوای بیگانه به درون سرزمین ایران و دفاع از استقلال وطن.

رئیسعلی به همراه سیدمرتضی علم‌الهدی در سال هزار وسیصد و بیست و هفت هجری قمری با کمک تفنگچی تنگستانی، بوشهر را از عناصر مستبد وابسته به دربار محمدعلی شاه پاک کرد و اداره گمرک و انتظامات و دیگر ادارات را تسخیر کرد. این کار دلیران تنگستان بر انگلیسیها که اداره گمرک را در اجاره داشتند گران آمد وآنان برای تضعیف مشروطه‌خواهان و استمرار سلطه بر حیات اقتصادی و سیاسی جنوب ایران به جنگ با دلیران تنگستانی پرداختند و در این راه از دیگر خوانین جنوب ایران یاری جستند. به دنبال اعلان جهاد از طرف علما و مجتهدین، رئیسعلی و دیگر مبارزان تنگستانی و دشتی شروع به حمله به قوای انگلیسی مستقر در بوشهر کردند.

در جنگ دلوار رئیسعلی با ۴۰۰ نفر از نیروهای خود به قوای انگلیسی شبیخون زدند و ۶۰ نفر از نیروهای متجاوز از جمله یک ژنرال بلندپایه را از پای درآوردند که باعث پیروزی آنها شد. پس از این جنگ رئیسعلی دلواری بر حملات شبانه خود به بوشهر و پادگان انگلیسی‌‌ها افزود و با همفکری دیگر خوانین منطقه طرح حمله سراسری به بوشهر و آزادسازی آن را پی‌ریزی کرد.

در گیرودار تدارک این حمله بود که در شب ۱۲ شهریور ۱۲۹۴ برابر با ۲۳ شوال ۱۳۳۳ و سوم سپتامبر ۱۹۱۵ میلادی هنگامیکه او قصد شبیخون به عمارت سفید سبزآباد را داشت، در محلی به نام تنگک صفر از پشت مورد اصابت گلوله یکی از همراهان خائنش به نام غلامحسین تنگکی قرار گرفت و در سن ۳۴ سالگی به شهادت رسید، اما نهضتی که او درجنوب ایران به راه انداخت تا سال‌ها مایه وحشت انگلیسی‌‌‌ها بود. پیکر رئیسعلی دلواری در قبرستان وادی‌السلام در نجف عراق مدفون است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۲ دیدگاه

 1. ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯿﻬﺎ ﺧﻮﺍﺳﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﻗﺒﺮﺵ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻭﺯﻭﺩ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﺷﻮﺩ .مثل قبر امیر کبیر که آن هم در عراق است. ﮐﺎﺵ
  ﺑﻨﺎﯼ ﯾﺎﺩﺑﻮﺩ ﻣﻬﻤﯽ ﺍﺯﻭﯼ ﺩﺭ ﭘﺎﯾﺘﺨﺖ ﻭﺩﺭ ﺭﻭﺑﺮﻭﯼ ﺳﻔﺎﺭﺕ ﺍﻧﮕﻠﯿﺲ
  ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﻮﺩ ﺑﯽ ﺷﮏ ﺭﯾﯿﺲ ﻋﻠﯽ ﺩﻟﻮﺍﺭﯼ ﺑﺨﺶ ﻣﻬﻤﯽ ﺍﺯ ﺧﺎﻃﺮﺍﺕ ﺫﻟﺖ ﺑﺎ
  ﺭﺍﻧﮕﻠﯿﺲ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻌﻠﺖ ﺍﻃﻼ ﻉ ﺭﺳﺎﻧﯽ ضعیف وتبلیغات مناسبﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻥ ﺍﯾﻦ ﺍﺏ
  ﻭﺧﺎﮎ ﺍﻭﺭﺍ ﻧﻤﯽ ﺷﻨﺎﺳﻨﺪ .ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﻭ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻧﺎﻣﻪ ﻭﯼ ﻣﯿﺘﻮﺍﻧﺪ ﺣﺲ
  ﺣﻘﺎﺭﺕ ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﻣﺮﺩﻡ ﺭﺍ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻗﺪﺭﺗﻬﺎﯼ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺍﺯ ﺑﯿﻦ ﺑﺒﺮﺩ

 2. سلام .سرور عزیزم.اجداد من در تنگستان با انگلیس جنگیده اند وقتی پسر بچه ای کوچک بودم پدر بزرگم از رشادتهای رییس علی دلواری ویارانش داستان ها برایم می گفت وآنها رااجنبی خطاب می کرد او بازنشسته ژاندارمری بود وسالهاست که فوت شده پدر او از بستگان نزدیک ویاران رییس علی بود .کینه ونفرت انگلیس ونگلیسی ازهمان کودکی تا العان در سینه دارم و در وجودم زبانه می کشد.من دست سر دبیرغیور وکارمندان وطن پرستی که با قلم قوی ودشمن شکن انگلیس وانگلیسی را خار می کنید می بوسم .شیر مادرتان حلالتان باد.که شما شیر مردان را زاییدن درود به شرافت شما غیوران جانم فدایتان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme