https://telegram.me/empireoflies
رأی‌الیوم نوشت: توافق ایران و چین در واقع شکست تمام سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های استراتژیک آمریکا و اسرائیل برای ضربه زدن به پیکره اقتصادی ایران را نشان می‌دهد؛ پیمانی که صدای شکستن کمر تحریم‌های قدعلم‌کرده آمریکا در مقابل ایران را به گوش همگان رساند.

رأی‌الیوم بررسی کرد: همکاری استراتژیک میان چین و ایران و تأثیر آن بر موازنه‌های قوا

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغروزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم در تحلیلی به‌قلم محمد مصطفی العمرانی به ارزیابی خود از توافق ایران و چین پرداخت که متن آن به این شرح است: «پس از سقوط شدید قیمت نفت و ادامه بحران شیوع ویروس مهلک کرونا در جهان که همچنان ایالات متحده آمریکا را به خود درگیر کرده است و شدت گرفتن موج تظاهرات ضد نژادپرستی در آمریکا و تأثیرپذیری شدید و منفی اقتصاد این کشور از حوادث رخ‌داده و از سویی دیگر آشکار شدن ضعف حیرت‌آور زیرساختهای بهداشتی و پزشکی آمریکایی‌ها در مقابله با ویروس و در نهایت بحران سوء مدیریت «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا در برهه‌های مختلف و بی‌کفایتی در مدیریت مشکلات خارجی و داخلی کشورش، تحلیل‌ها و مقالات بیشماری منتشر شد دال بر اینکه ابرقدرت بودن آمریکا در جهان دیگر تمام شده است و چین این روزها جایگاه آن را به‌عنوان قدرت نخست جهان گرفته است یا به‌زودی خواهد گرفت.

چین که طی سال‌های گذشته به‌تدریج سیاست خارجی و اقتصادی خود را بر پایه تقویت روابط و محکم کردن ارتباطاتش با بسیاری از کشورهای جهان بنا کرده است، به‌تازگی پیمان تجاری جدید و البته استراتژیکی را با ایران امضا کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز و روزنامه‌های ایرانی قرارداد ایجادشده را تحولی جدی و مهم در عرصه روابط بین دو کشور توصیف و دلایلی را نیز برای اثبات ادعاهایشان مطرح کرده‌اند:

۱ ــ چین با امضای این قرارداد تجاری با ایران به‌نوعی آمریکا و تمام تحریم‌ها و فشارهای اعمال‌شده این کشور علیه تهران را به چالش کشید و به آن فهماند که دوران زیر سیطره درآوردن کشورها به‌سر آمده است.

۲ ــ چین با عقد چنین قراردادی با ایران گام بزرگی برداشت و به قدرت بین‌المللی خود مشروعیت بخشید؛ به‌نوعی پکن با ثبت پیمان مشترک با ایران نفوذ خود را در خاورمیانه و میان کشورهای غرب آسیا به‌طرز چشمگیری افزایش داد و راه خود را برای دستیابی به بنادر و گذرگاه‌های آبی هموار کرد.

وجه دیگر این قرارداد این است که پکن اکنون روابط خود را با شریک مهم و استراتژیک منطقه یعنی ایران محکم کرده است و این پیروزی بسیار بزرگی برای آن به‌شمار می‌آید امری که کارنامه این کشور را در کسب موفقیت‌های ارتباطاتی با کشورهای جهان درخشان‌تر از گذشته می‌کند. به‌طور خلاصه در این بخش باید گفت، زیان‌دیده معرکه تجاری تهران ــ پکن، آمریکا و هم‌پیمانان آن در منطقه هستند، اما آیا واشنگتن درمقابل این رخداد مهم سکوت پیشه خواهد کرد؟

واشنگتن برای خروج از این بحرانی که برای او و هم‌پیمانان منطقه‌ای‌اش پیش آمده چه مکانیزمی را دست‌وپا خواهد کرد؟

باید گفت انتخاب گزینه جنگ رودررو با چین اصلاً در ذهن آمریکایی‌ها خطور هم نمی‌کند چراکه نتایج این جنگ برای آن و تمام کشورهای جهان گران تمام خواهد شد، اما به‌عنوان نکته مورد تأکید و نزدیک‌تر در مکانیزم‌های جنگی آمریکا علیه چین و دیگر کشورها، می‌توان به همان راهکار فشار اقتصادی اشاره کرد اما با اینکه آمریکایی‌ها این راه را هم علیه چین امتحان کردند ولی در نهایت طی دیدارهایی که با یکدیگر انجام دادند از آتش اختلافات به‌نفع چین کاسته شد؛ چراکه آمریکایی‌ها به‌شدت به کالاهای ارزان چینی که بازارهای این کشور را درنوردیده است، احتیاج دارند.

۳ ــ این توافقنامه در واقع شکست تمام سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های استراتژیک آمریکا و اسرائیل برای آسیب وارد کردن به پیکره اقتصادی ایران را نشان می‌دهد. پیمان ایران و چین صدای شکستن کمر تحریم‌های قدعلم‌کرده آمریکا در مقابل ایران را به گوش همگان رساند.

۴ ــ چین با این اقدام درب‌های جدیدی را به‌روی تمام کشورهای جهان برای تجدید نظر در روابطشان با آمریکا ایجاد کرد. ما امیدواریم که دیگر کشورها نیز در این روند متحدانه به چین بپیوندند و در ایران سرمایه‌گذاری کنند به‌گونه‌ای که تأثیر تحریمهای اعمال‌شده از سوی ایالات متحده در هم شکسته شود.

۵ ــ چینی‌ها با امضای این توافقنامه مشترک با تهران روی تمامی ادعاها و توهمات و شایعاتی که درباره خالی کردن پشت ایرانی‌ها در مواقع بحرانی مطرح می‌شد خط بطلان کشیدند و نشان دادند که به هیچ وجه این‌گونه نیستند.

۶ ــ مردم ایران مردم آگاه و باهوشی هستند و به هیچ کشور و هیچ دولت خارجی اجازه دخالت و سیطره بر کشورشان را نداده‌اند. ایرانی‌ها در تاریخشان نشان داده‌اند که چگونه در مقابل ورود و استثمارگری شرکت‌های نفتی خارجی نظیر شرکت‌های نفتی انگلیسی و آمریکایی در سال ۱۹۵۲ میلادی به‌رهبری مصدق ایستادند. امروز هم ملت ایران در بالاترین سطح هوشیاری نسبت به چند دهه گذشته هستند. چینی‌ها هم سابقه طولانی در امر شراکت اقتصادی با ایران دارند امری که در یک سال و دو سال و یک دهه خلاصه نمی‌شود.

۷ ــ وجود این توافقنامه یعنی نقش بر آب شدن تمام تلاش‌های آمریکا برای ایجاد جو ضد ایرانی جدید در جهان و گرفتن امتیاز از ایرانی‌ها، تمام تلاش‌های واشنگتن طی سال‌های گذشته و فشارهای اقتصادی که بر ایران با هدف پای میز مذاکره کشاندن دوباره این کشور اعمال شد تا بلکه از این طریق تهران از منافع خود به‌ویژه در حوزه‌های موشکی و تسلیحاتی عقب‌نشینی کند و قافیه را به واشنگتن ببازد.

در پایان باید اشاره کرد که این توافق جدید امید را میان ایرانی‌ها زنده کرد و باب جدیدی را به‌روی بهبود اوضاع معیشتی آنان گشود، علاوه بر این درس عبرت مهمی را دال بر اینکه انتخاب راهبردهای صلح‌آمیز و دوستانه برای داشتن دنیایی بهتر و خارج از سیطره کشورهای بیگانه به‌صرفه‌تر است، به تمام کشورهای جهان آموخت».

انتهای پیام/تسنیم

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme