https://telegram.me/empireoflies

ذبح حقوق بشر در عربستان سعودی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: وزارت کشور عربستان سعودی روز شنبه دوازدهم دی ماه در بیانیه ای رسمی اعلام کرد، شیخ «نمر باقر النمر» روحانی سرشناس شیعی عربستان به همراه ۴۶ تن دیگر اعدام شده است. وزارت کشور دولت سعودی اتهام وی را اقدام های تروریستی اعلام کرد. این اتهام در حالی مطرح شد که شیخ نمر در مبارزه خود با حکومت آل سعود پا از خط قرمزهای مبارزه مسالمت جویانه فراتر نگذاشته بود.

شیخ نمر امام جمعه شهر شیعه نشین العوامیه در شرق عربستان بود و در خطبه ها و سخنرانی های خود به انتقاد از حکومت آل سعود می پرداخت. شیخ نمر سه سال پیش و پس از طرح انتقاد از مقام های عربستان دستگیر و سپس به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه به اعدام محکوم شد.

پرسشی که مطرح می شود این است که اعدام شیخ نمر به عنوان مبارزی مدنی که هیچگاه دست به اقدام مسلحانه نزده بود و قرار دادن نام وی در کنار تروریست ها با چه توجیه و دلیلی صورت گرفت؟

در این زمینه توجه به چند نکته لازم است:
۱- عربستان سعودی دارای نظامی سیاسی متکی بر سلطنت استبدادی است که کمترین آزادی و مردمسالاری در آن وجود ندارد و صحبت از حقوق مردم و آزادی در این کشور به مانند افسانه ای دست نیافتنی است. این رژیم برای حفظ ظاهر، یک پارلمان فرمایشی یا شورای مشورتی تشکیل داده است اما این شوراها از خود هیچ اختیاری ندارند مگر آن که نظر و تصمیم سلطان را تایید کنند.
در حکومت استبدادی و بسته آل سعود نه تنها مجوزی برای اعتراض های مسالمت جویانه صادر نمی شود بلکه از فعالیت سیاسی مخالفان جلوگیری و این حرکت ها به شدت سرکوب می شود.
بی شک عربستان سعودی از نظر شاخص های مردمسالاری جزو عقب مانده ترین و مرتجع ترین کشورها به حساب می آید. مطبوعات این کشور به طور کامل زیر کنترل رژیم سعودی است و رسانه ها جز بازگوکردن خط فکری و سیاست حاکم بر کشور نمی توانند مشی و اندیشه دیگری را پیگیری کنند. شیخ نمر بارها از مطبوعات و رسانه های سعودی به دلیل وابستگی و پیروی آن ها از این رژیم و تبدیل شدن به بوق تبلیغاتی آل سعود انتقاد کرده بود.
۲- جای دادن نام شیخ نمر در فهرست افراد اعدامی که دارای سابقه های تروریستی بودند امری غیر قابل پذیرش و نشان از نوعی رد گم کنی و فرار رو به جلوی رژیم سعودی است. در واقع عربستان سعودی با این ترفند در پی آن بود تا به این اعدام مشروعیت دهد، با این حال محکومیت این اعدام در سطح جهانی خواب شیرین سعودی ها را آشفته کرد.
شیخ نمر مبارزی مدنی بود که همواره راهکارهای مسالمت آمیز را دنبال می کرد و هیچگاه خواهان مبارزه مسلحانه نبود. بر همین اساس اعدام این فعال مدنی بار دیگر نشان داد که در رژیم تمامیت خواه سعودی آزادی بیان جرمی نابخشودنی است که نه تنها طرد بلکه حذف را در پی دارد.
۳- رژیم های خودکامه و استبدادی مبارزه مدنی را به دلیل زنده و پیشرو بودن این نوع از مبارزه برنمیتابند چرا که به نوعی برملا کننده واقعیت های موجود این گونه رژیم ها است. البته برخورد و سرکوب این نوع مبارزه ها نیز همواره هزینه های فراوانی برای نظام های استبدادی دارد.
دلیل هراس رژیم های استبدادی همچون عربستان سعودی از مبارزان مدنی در این امر نهفته است که این گونه رژیم ها به دنبال ثبات گورستانی و فضایی مرگبار هستند و جایی برای آزادی بیان و صدای متفاوت قایل نیستند. بر همین اساس است که هر گونه صدای اعتراضی را در نطفه خفه و خفقان را حاکم می کنند.
به رغم قرار دادن نام شیخ نمر در فهرست تروریست ها و تلاش آل سعود برای چسباندن اتهام های بی پایه به این روحانی مبارز، بازخوردی که از اعدام او دیده شد نشان داد که رهبران ریاض به جای فرونشاندن آتش مخالفت ها، خود بر آن دمیده اند و آن را شعله ورتر ساخته اند.
۴- توجه به این نکته ضروری است که رژیم های استبدادی نظیر حکومت آل سعود به راحتی و با استفاده از قوه قهریه در برابر مبارزه های مسلحانه می ایستند و آن ها را سرکوب می کنند. این مساله ای است که در همه جای دنیا با نام دفاع از امنیت صورت می گیرد. این در حالی است که یکی از علت های هراس رژیم های استبدادی از مبارزان مدنی به بحث مشروع نبودن سرکوب اقدام های مسالمت آمیز برمی گردد. در واقع همین نبود مشروعیت در سرکوب و حذف مبارزان مدنی به بحران مشروعیت رژیم های استبدادی می انجامد و نیروهای گریز از مرکز را قوی تر می کند.

به نظر می رسد رویکردهای سرکوب گرایانه ای که رژیم سعودی در برابر اعتراض های مسالمت آمیز در پیش گرفته است ممکن است این گونه مبارزه های مدنی و مسالمت آمیز را به سمت مبارزه های خشونت آمیز و مسلحانه سوق می دهد.
طرفه آن که اقدام جنون آمیز رژیم استبدادی سعودی نه تنها نمی تواند باری از مشکل های مختلف این رژیم در داخل و منطقه بر دارد بلکه خود تبدیل به شعله هایی می شود که پایه های این رژیم را می سوزاند. در این میان طنز تلخی در اواخر تابستان امسال اتفاق افتاد که آن انتخاب عربستان به عنوان رییس یکی از مجمع های کلیدی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بود. این در حالی است که رژیم سعودی سال ها است بر جایگاه یکی از نقض کنندگان اصلی حقوق بشر در جهان تکیه زده است.

انتهای پیام/ایرنا

اعدام شیخ نمر به عنوان مبارزی مدنی نشانگر درماندگی رژیم عربستان در برابر اعتراض های مسالمت آمیز است. این رخداد تصویری دیگر از ابعاد نقض حقوق بشر در عربستان سعودی را آشکار کرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme