https://telegram.me/empireoflies
معاون سابق سازمان سیا تصریح کرد: با اطمینان می‌گویم تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران بی‌نتیجه خواهد بود و ترامپ مجبور می‌شود عقب‌نشینی کند.

دیوید کوهن: مطمئناً ترامپ مجبور می‌شود تحریم ایران را متوقف کند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغمعاون سابق سازمان سیا تصریح کرد: با اطمینان می‌گویم تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران بی‌نتیجه خواهد بود و ترامپ مجبور می‌شود عقب‌نشینی کند.
روزنامه واشنگتن‌پست از قول دیوید کوهن نوشت: سیاست‌های تحریمی ترامپ علیه ایران نمی‌تواند آمریکا را به هدفی که دنبال می‌کند برساند و تنها باعث تحمیل هزینه سیاسی و اقتصادی به آمریکا و سرد شدن رابطه  این کشور با شرکایش می شود.

در روزهای اخیر ترامپ در توییتی خبر از تعلیق تحریم‌های کره شمالی داد و اعلام کرد که به نظر من در شرایط فعلی تحریم‌ها ضرورتی ندارد. این در حالیست که از نظر عملی هیچ تغییری در سیاست‌های کره شمالی ایجاد نشده است. این یعنی ترامپ به تنهایی و بدون توجه به سیاست‌هایی که سالها در آمریکا اجرا شده است تصمیم به تعلیق تحریم گرفته است و دیگر اینکه ترامپ پذیرفته است که سیاست‌های تحریمی علیه کره شمالی بی‌نتیجه بوده است.

این وضعیت در مورد ایران هم مصداق دارد. من اطمینان دارم که تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران بی نتیجه خواهد بود و دیر یا زود آمریکا مجبور به توقف تحریم‌ها بدون حصول هیچ نتیجه‌ای می‌شود.

کوهن ادامه داد: مطالعات من در زمینه روابط خارجی آمریکا و تحریم‌ها علیه شماری از کشورها نشان داد در صورتی تحریم اقتصادی علیه یک کشور آمریکا را به نتیجه مطلوب می‌رساند که سه شرط وجود داشته باشد. اول اینکه تحریم باید با هدف مشخص و قابل استحصال باشد. یعنی باید مشخص باشد که آمریکا به دنبال چیست و امکان به دست آوردن آن را نیز داشته باشد. اگر امکان دستیابی به هدف وجود نداشته باشد، تحریم حتی اگر سالهای طولانی اجرا شود باز هم آمریکا را به نتیجه نمی‌رساند.

دوم اینکه تحریم‌ها باید همراه با سیاست‌های دیگر استفاده شود. سیاست‌هایی از قبیل دیپلماسی، مذاکره، ارایه کمک‌های اقتصادی در شرایط خاص و غیره. اگر یک کشور تحریم شود و آمریکا دیگر با آن کشور مراوده و مذاکره‌ای نداشته باشد، بدون شک تحریم نتیجه مطلوب آمریکا را در بر ندارد.

سوم اینکه تحریم‌های یک کشور زمانی نتیجه بخش خواهد بود که کشورهای دوست و هم‌پیمان آمریکا به خصوص کشورهای صنعتی در این زمینه با آمریکا هم نظر باشند و سیاست‌های تحریمی را اجرا کنند. اگر کشورهای صنعتی بخواهند با کشور تحریمی کار کنند، بدون شک راهی پیدا خواهند کرد و این یعنی شکست سیاست آمریکا. البته آمریکا تلاش می‌کند با استفاده از ابزار دلار کشورهای دیگر را مجبور به تبعیت کند ولی در دنیای چند قطبی امروزی این ابزار کارایی ندارد. اگر این سیاست برای دوره طولانی استفاده شود و کشورهای دیگر با استفاده از این ابزار مالی تحت فشار قرار بگیرند، سیاست‌ها و ابزارهای دیگر ایجاد می‌شود از قبیل اتحادیه مالی یورو، معامله نفت با سبد ارزی، تجارت پایاپای و ده‌ها راه دیگر که در سالهای اخیر شاهد استفاده از آنها بودیم.

وی تصریح کرد: دیری نخواهد پایید که همان‌طور که ترامپ در توییتی تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی را لغو کرد، تحریم‌ها علیه ایران را نیز لغو می‌کند زیرا این سیاست کارایی ندارد.

انتهای پیام/کیهان

معاون سابق سازمان سیا تصریح کرد: با اطمینان می‌گویم تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران بی‌نتیجه خواهد بود و ترامپ مجبور می‌شود عقب‌نشینی کند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme