https://telegram.me/empireoflies

تا دیر نشده باید جلوی ایران را بگیریم!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اگر یک بازیگر منطقه‌ای وجود داشته باشد که بیشترین مزیت را از قمار و شرط بندی آمریکا در عراق برده باشد، آن ایران است. آمریکا با حمله سال ۲۰۰۳ (به عراق) صدام دشمن قسم خورده تهران را خلع کرد و سپس به استقرار دولتی شیعه برای اولین بار در تاریخ مدرن عراق کمک کرد. وقتی نظامیان آمریکایی در باتلاق جنگ با شورشیان و جنگ داخلی عراق گیر افتادند، ایران نفوذ و قدرت خود را در همه دسته‌های بزرگ شیعه عراق گسترش داد. 

این روزها دیگر ایران آسوده خاطر به شکل دهی عملیات های بزرگ نظامی در عراق می پردازد. رهبران نیروهای شبه نظامی شیعه اعلام کرده اند که در نبرد اصلی فلوجه شرکت نخواهند کرد و تنها در کناره های شهر به تامین امنیت عملیات و تعقیب فراریان داعشی می پردازند. این مسئله به خاطر برخی حساسیت های مذهبی شهر فلوجه رخ داده است.
 
عراق برای ایران عمق استراتژیک و منطقه حائل علیه عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی سنی ایجاد می‌کند؛ کشورهایی که در رقابت با ایران برای تسلط بر خلیج فارس هستند. فراتر از آن، تهران می‌خواهد مطمئن شود که عراق هرگز بار دیگر تهدیدی برای منافع ایران نخواهد شد؛ آن طوری که صدام در حمله سال ۱۹۸۰ به ایران و تحریک آغاز جنگ هشت ساله صورت داد. صدام مورد حمایت کشورهای عربی سنی و اغلب قدرتهای غربی بود.
 
شیعیان در عراق در اکثریت هستند؛ اما از زمان استقلال عراق از بریتانیا در سال ۱۹۳۲ تا تهاجم آمریکا در سال ۲۰۰۳، این کشور توسط اقلیت سنی حکمرانی شد. ایران هر کاری لازم باشد می‌کند تا دولت دوست به رهبری شیعه در بغداد قدرت را حفظ کند.
 
در همین عملیات های نظامی بود که تقوی به عالی رتبه ترین فرمانده نظامی کشته شده در عراق پس از جنگ ایران و عراق تبدیل شد. شمخانی در مراسم او گفته بود که اگر تقوی ها در سامرا خونشان ریخته نشود، باید در تهران خون بدهیم. اگرچه العبادی سگینال هایی مبنی بر تلاش برای نزدیک شدن به غرب ارسال کرده اما او  به حمایت ایران و متحدان عراقی آن برای باقی ماندن دولتش در قدرت نیاز دارد. بدون نقش رهبری و پیشروی شبه نظامیان مورد حمایت ایران در جنگ طی دو سال گذشته، دولت عراق نمی‌توانست از جهادگرایان (داعشی‌ها) این مقدار از سرزمین را پس بگیرد.
 
واشنگتن برای مقابله با قدرت ایران در عراق باید منابع و نظامیان بیشتری را به کار بگیرد؛ زیرا تهران هم برای استفاده از بسیاری منابع نفوذ در حوزه سابقا تحت تسلط صدام تردید نخواهد کرد.

رویترز در گزارشی جانبدارانه به بررسی نقش ایران در عراق و راهکار آمریکا برای جلوگیری از افزایش نفوذ ایران پرداخته است.

انتهای پیام/فردا نیوز

رویترز در گزارشی جانبدارانه به بررسی نقش ایران در عراق و راهکار آمریکا برای جلوگیری از افزایش نفوذ ایران پرداخته است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme