https://telegram.me/empireoflies

دُم خروس فرشگرد بیرون زد!

اختصاصی-به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «فرشگرد» گروهی تازه تاسیس عناصر اپوزیسیون است که بیانیه اعلام موجودیت خود را روز ۲۶ شهریورماه منتشر کردند و با وجود کمتر شناخته شده بودن فعالان حامی این تشکل، خیلی سریع درهای رسانه‌های خارج کشور به روی آنها گشوده شد؛ از بی‌بی‌سی فارسی گرفته تا شبکه «من‌و تو» و «صدای امریکا». از چند ماه پیش نیز برخی عناصر اپوزیسیون از فعالیت‌هایی در راستای منافع رژیم اسرائیل خبر داده بودند.

در فضای مجازی اما هر چند نام این گروه به هشتگی معروف تبدیل شده اما قسمت عمده‌ای از آنها که از این هشتگ استفاده کرده‌اند نه برای حمایت از تشکل «فرشگرد» بلکه برای اعلام مخالفت یا حتی به تمسخر گرفتن آن دست به کار شده بودند. کما اینکه قسمت عمده نوشته‌های موافق این مجموعه نیز توسط کاربران مجهول‌الهویه و ناشناخته منتشر می‌شود. در این فضا نه تنها فعالان سیاسی داخل کشور بلکه برخی از چهره‌های مشهور و شناخته شده‌ای که در طول چهار دهه گذشته همواره نیروی اپوزیسیون و مخالف نظام در خارج از کشور بوده‌اند نیز به این حرکت تاخته و اصالت آن را زیر سؤال برده‌اند.

یکی از برجسته‌ترین قسمتهای واکنش فعالان مجازی در فضاهایی نظیر توئیتر به تشکل «فرشگرد» جایی است که این مجموعه با انتشار فرش‌های گرد داخل منازل به تمسخر گرفته شده است. عده زیادی از کاربران مجازی با استفاده از هشتگ نام این تشکل توضیح داده‌اند در کجای خانه خود یک «فرش گرد» دارند. از این نوع شوخی‌ها به کرات با این تشکل برانداز در فضای مجازی به چشم می‌خورد. از جمله یک کاربر توئیتر هم در صفحه خود این گونه نوشت؛ فوری، اولین شکاف در تشکیلات براندازی فَرَشگرد: “جمعی از اعضا با نام فرش نیمگرد اعلام انشعاب کردند!”

اما خارج از چارچوب‌های طنزآمیز کاربران فضای مجازی ابهامات و سؤالات زیادی را درباره این گروه مطرح کرده‌اند؛ از منابع مالی آنها گرفته تا سوابق نزدیکی که با ادعاهای امروزشان همخوانی ندارد. از جمله همصدایی برخی از این افراد با گروه‌های تجزیه‌طلب در سال‌های اخیر. علاوه بر اینها طی همین روزها فیلمی از «مریم معمارصادقی» یکی از مؤسسین این گروه هم به طور گسترده منتشر شده که دو ادعای مهم در آن مطرح کرده است؛ اول اینکه مردم ایران بابت سخت شدن شرایط اقتصادی خود خوشحال هستند و این وضعیت را باعث افزایش فشار بر نظام می‌دانند. او همچنین مدعی شده که همیشه جنگ برای کشورها نتیجه مطلوب داشته و اگر مردم ایران خواهان وضعیت بهتری هستند باید به استقبال حمله نظامی خارجی و بمب‌هایی که روی سرشان ریخته می‌شود، بروند. این موضوع‌گیری هم تمسخر شدید این گروه را در فضای مجازی در پی داشت و هم باعث موضع‌گیری‌های سرسختانه فعالان داخلی از گرایش‌های سیاسی مختلف علیه دخالت خارجی در کشور شد. اما در میان همان چهره‌های اپوزیسیون و مخالف خارج از کشور هم حرکت این گروه منتقدین جدی و سرسختی دارد.

بنیانگذاران «فرشگرد» که سال قبل در نامه‌ای به ترامپ خواستار تحریم ایران شده بودند، در اولین بیانیه خود از دولتهای غربی بخصوص آمریکا و رژیم صهیونیستی خواستند تا برنامه موشکی ایرن را تحریم کنند و اینگونه دُم خروس خود را خیلی زود بیرون زد. همچنین آنها در بیانیه خود «ربع پهلوی» فرزند شاه مخلوع ایران را محور حرکت خود معرفی کرده‌اند. مدافعان این جریان در فضای مجازی اما غالباً از کاربران مجهول الهویه و بدون نام واقعی تشکیل می‌شوند. برخی از امضاکنندگان این بیانیه پیشتر گرفتن پول از دولتهای غربی به بهانه مبارزه با نظام جمهوری اسلامی را بدون اشکال دانستند!

تمرکز قابل توجه رسانه‌های بیگانه و وابسته به دشمنان ملت ایران نظیر «من و تو»، «بی‌بی‌سی فارسی»، «رادیو فردا» و «صدای امریکا» روی این گروه تازه تاسیس، به خوبی نشان دهنده پشت‌پرده فرشگرد است. هر کدام از این رسانه‌ها به شکلی علاوه بر پوشش خبر تأسیس گروه «فرشگرد»، بخش‌های تحلیلی زیادی را به آن اختصاص داده و از این طریق تریبونی برای تأسیس کنندگان آن فراهم کردند. همچنین خوب است تا اعضای این گروهک تازه تاسیس از منابع مالی گسترده خود سخن بگویند.

 

انتهای متن/

«فرشگرد» گروهی تازه تاسیس عناصر اپوزیسیون است که بیانیه اعلام موجودیت خود را روز ۲۶ شهریورماه منتشر کردند و با وجود کمتر شناخته شده بودن فعالان حامی این تشکل، خیلی سریع درهای رسانه‌های خارج کشور به روی آنها گشوده شد؛ از بی‌بی‌سی فارسی گرفته تا شبکه «من‌و تو» و «صدای امریکا».

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme