https://telegram.me/empireoflies

دورخیز بی‌بی‌سی برای تجدید «برگزیت»

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در حالی که بیشتر رسانه‌های دنیا موضوع رای ۵۲ درصدی مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا را مرکز توجه خود قرار داده‌اند، اما بنگاه خبرپراکنی دولت انگلیس (بی‌بی‌سی) سعی در هرچه کمرنگ جلوه دادن این واقعه تاریخی و بی‌اعتنایی به انتخاب مردم کشورش دارد.

بسیاری از اصحاب رسانه در انگلیس از جمله نویسندگان «دیلی‌میل» و «ساندی‌‌میل» تاکید می‌کنند بی‌بی‌سی رویکرد خود را در جریان کمپین رفراندوم اتحادیه اروپا تغییر داده و پوشش جزئی از این اخبار ارائه می‌دهد.

در آن زمان یک‌بار مصاحبه‌ای با حامیان خروج برگزار شد، اما بعد از اعلام نتایج رای‌گیری، هرگونه نشانه‌ای از تعادل در پوشش اخبار خروج یا ماندن در اتحادیه اروپا ناپدید شد.

«دیوید کایلی» از تحلیلگران برجسته انگلیسی می‌نویسد که از صبح جمعه (زمان برگزار شدن انتخابات) وب‌سایت شکایات بی‌بی‌سی با سیلی از اعتراضات مملو شده است؛ اعتراضاتی که می‌گویند بی‌بی‌سی قصد دارد «برگزیت» (رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) را به هر طریقی که می‌تواند تضعیف کند.

در حالی که «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس و حزب «توری» پروژه ترس را برای مقابله با جدایی‌طلبان در دستور کار خود قرار دادند، بی‌بی‌سی نیز شیوه مشابهی را برای غلط نشان دادن این رفراندوم اختیار کرده است؛ بگونه‌ای که «نیک رابینسون» مجری این شبکه، صراحتا آن را «غیرضروری» قلمداد کرد.

وی در ادامه به خط خبری بیشتر برنامه‌های بی‌بی سی اشاره کرد:

 • – رای برای خروج بر پایه نوعی زوال عقل سالخوردگان به همراه نفرت از مهاجران، بیگانه‌ترسی و نژادپرستی بود.
 •  
 • – جوانان انگلیس بخاطر عده‌ای بازنشسته مرتجع خودخواه، از حق طبیعی حضور در اتحادیه اروپا منع شدند.
 •  
 • – “نایجل فاراژ” اصلی‌ترین تحریک‌کننده در ترویج نفرت بود. مجریانی مانند “مارتا کیه‌رنی” اکنون با نفی رویکرد او، فاراژ را با صفات موهنی مانند آوازه‌خوان صدا می‌کنند.
 •  
 • – هرگونه نشانه‌ای از ناآرامی اقتصادی را با گزارشاتی با جزئیات کامل ارائه داده و آن را به دامنه بزرگتری گسترش می‌دهد.
 •  
 • – با تعصبی خستگی ناپذیر، تمام کسانی را که می‌گفتند برگزیت به سختی بدست می‌آید و اینکه چنین امری به دومین رفراندوم برای کنار آمدن با مشکلات تابعه نیاز دارد، را ریشه‌کن کرد.
 •  
 • – به هر طریقی که می‌توانست از دلیل افرادی که خواستار رفراندوم دومی هستند حمایت می‌کند زیرا اعتقاد دارند مردم انگلیس نمی‌دانستند در بار اول به چه چیزی رای می‌دهند.
 •  

کایلی در پایان نوشت که فقط زمان و تحلیل‌های بیشتر می‌تواند جهت‌گیری بی‌بی سی را نشان دهد. اما فعلا چیزی که پیداست این است که رفراندوم خروج از نظر بی‌بی‌سی انحرافی است که باید به هر طریقی با آن مبارزه کرد.

پوشش جهت‌دار اخبار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و حمایت از ماندن در آن، با واکنش تند کاربران و بینندگان این شبکه نیز مواجه شده و نظرات بسیاری در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلفی در این باره داده شده است.

یکی از کاربران می‌گوید نحوه پوشش بی‌بی‌سی قبل و بعد از انتخابات باعث شد که نظرش نسبت به شبکه عوض شده و اینکه این بنگاه عمیقا در استثناگرایی جمعی غرق شده است.

یکی دیگر از کاربران درباره «دیوید پوتنام» مجری رادیو۴ که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را «تراژدی» توصیف کرد نوشت: «او چه فرد وحشتناک، ازخودراضی و مغروری است. من به ماندن رای دادم اما اکنون از رای خود پشیمان بوده و خروج را ترجیح می‌دهم.»

کاربر دیگری توصیفات جالبی از بی‌بی‌سی ارائه کرده است: «این بی‌بی‌سی شرم‌آور، بی‌آبرو، تامین شده از سوی اتحادیه اروپا و متنفر از انگلیس، قصد دارد جوانان را به جنون مُحِق دانستن خود رانده و باعث شود که شورش و آشوب کنند. بی‌بی‌سی ضد منافع مردم انگلیس جهت گرفته و فعالیت می‌کند.»

کاربری با نام «ویبلینگ» معتقد است که بی‌بی‌سی از اتحادیه اروپا مبلغ قابل توجهی پول دریافت کرده تا برای رای ماندن تبلیغ کند و شبکه دولتی است که پروپاگاندای دولتی را حمایت می کند. متاسفانه بیشتر مردم از دروغ‌های بی‌بی‌سی آگاه نیستند.

 

 

یک از شهروندان انگلیسی بی‌بی‌سی را بیشتر از اینکه نگران خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا بداند، آن را نگران از دست دادن میلیون‌ها یورویی که از این اتحادیه برای تبلیغ پروپاگاندای آنها گرفته، می‌داند.

 

در نظر دیگری از سوی یک کاربر اینترنتی آمده است: اظهارات اخیر دست‌اندرکاران بی‌بی‌سی نشان داد که بی‌بی‌سی کاملا از ارتباط با مردم بریتانیا که رای به خروج داده‌اند، به دور است.

گوردون لینتون از انگلیس معتقد است که پیام‌های مثبت خروج از اتحادیه اروپا از سوی بی‌بی‌سی نادیده گرفته شده و مردم احمق نیستند که این‌ها را نبینند.

انتهای پیام/جام نیوز

در حالی که بیشتر رسانه‌های دنیا موضوع رای ۵۲ درصدی مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا را مرکز توجه خود قرار داده‌اند، اما بی‌بی‌سی سعی در هرچه کمرنگ جلوه دادن این واقعه و بی‌اعتنایی به انتخاب مردم کشورش دارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme