https://telegram.me/empireoflies
سردار حاجی‌زاده امروز در حالی از نصب موشک‌های کروز ۱۵۰۰ کیلومتری روی جنگنده‌های سوخو ۲۲ سپاه خبر داد که تاکنون ۲ نوع موشک کروز ضد اهداف زمینی توسط صنعت دفاعی کشور معرفی شده است.

دوربردترین کروز سپاه از آسمان شلیک می‌شود/ یک موشک نقطه‌زن با برد ۱۵۰۰ کیلومتر

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغسردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه صبح امروز در مراسم رونمایی از ۱۰ فروند جنگنده اورهال شده سوخو۲۲ خبر مهمی را اعلام کرد.

سردار حاجی‌زاده مطرح کرده که در آینده نزدیک موشک‌های کروز هوا به زمین با برد ۱۵۰۰ کیلومتر روی جنگند‌های سوخو۲۲ سپاه نصب می‌شود.

متخصصان صنعت دفاعی کشورمان تلاش‌های زیادی را در حوزه موشکی، بخصوص موشک‌های کروز داشته و دارند که نتیجه آن تنوع در موشک‌های کروز دریایی ازجمله موشک‌های کوتاه‌بُرد «نصر»، «کوثر»، « ظفر» و موشک «نور» با بُرد ۱۲۰ کیلومتر، موشک «قادر» با بُرد ۲۰۰ کیلومتر و موشک «قدیر» با بُرد ۳۰۰ کیلومتر است.

برخی از این موشک ها ازجمله نور، قادر، ظفر و نصر، تاکنون از روی انواع هواگردهای ارتش و سپاه -جنگنده و بالگرد- نیز شلیک شده‌اند.

اما این برای اولین بار است که رسما از یک موشک کروز با برد ۱۵۰۰ کیلومتر سخن به میان می‌آید.

البته تلاش‌های گذشته تنها مختص به حوزه دریایی نبوده و تاکنون ۲ نوع موشک کروز ضد اهداف زمینی نیز معرفی شده است، موشک‌های کروز «یاعلی» و «سومار».

اوایل سال ۹۳ بود که فرمانده معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه بازدید کردند و در جریان این بازدید موشک کروز جدیدی با نام موشک یا علی(ع) رونمایی شد.

این موشک که در این نمایشگاه با رنگ قرمز به نمایش درآمده بود طبق اطلاعات به دست آمده، دارای برد ۷۰۰ کیلومتری است.

سردار حاجی‌زاده در همان سال اعلام کرد که موشک کروز «یاعلی» که از روی سکوهای زمینی شلیک می‌شود، قابلیت پرتاب از روی هواپیما را هم خواهد داشت.

وزارت دفاع نیز در اواخر سال ۹۳، موشک کروز زمینی «سومار» را رونمایی کرد و تحویل نیروی هوافضای سپاه داد.

طبق اعلام وزیر دفاع وقت، در مراسم رونمایی از این موشک، به مرور سطوح بالاتری از این موشک‌ها با برد و دقت بالا، قدرت تخریب کنندگی و تاکتیکی تحویل سپاه خواهد شد.

نمایش شلیک این موشک بازتاب بسیار زیادی از نظر اهمیت حوزه کروز‌های زمینی در جهان داشت و برخی از رسانه‌ها و صاحبنظران غربی برای این موشک برد ۲۵۰۰ کیلومتری پیش بینی کردند.

با اعلام امروز سردار حاجی‌زاده، دو احتمال قابل تصور است، یا اینکه یکی از همین موشک های موجود، با ایجاد تغییرات مختلف به بردی بیش از گذشته و قابلیت نصب بر روی هواپیما دست پیدا کرده و یا سپاه پاسداران موشک کروز جدیدی دارد که با بردی دو برابر موشک پروژه «یا علی» می تواند از روی جنگنده ها شلیک شود.

نکته دیگر آنکه موشک کروز با شلیک از روی هواگردها -بخصوص جنگنده‌ها- بردی به مراتب بیشتر از سامانه های شناوری و زمین پایه خواهد داشت که البته طبیعتا برای دست یابی به این مهم، سامانه های پیشرفته دیگری ازجمله رادار نیاز است که با اعلام امروز سردار حاجی‌زاده، می توان نتیجه گرفت که این توانمندی ها در اختیار سپاه پاسداران قرار دارد.

انتهای پیام/فارس

سردار حاجی‌زاده امروز در حالی از نصب موشک‌های کروز ۱۵۰۰ کیلومتری روی جنگنده‌های سوخو ۲۲ سپاه خبر داد که تاکنون ۲ نوع موشک کروز ضد اهداف زمینی توسط صنعت دفاعی کشور معرفی شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme