https://telegram.me/empireoflies

دلارهای نفتی آل‌سعود در خدمت اشاعه وهابیت

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پایگاه خبری «الاخبار» لبنان در مقاله‌ای درخصوص عربستان به اقدامات این کشور در جهت گسترش وهابیت در سطح جهان پرداخته است.

رژیم آل سعود با دیپلماسی دینی و گسترش مدارس و اشاعه تفکر وهابی در جهان در پی مسموم کردن فضای امن جهانی است.

بر اساس این گزارش، سعودی‌ها در دهه‌های اخیر به کمک فتواهای عجیب مفتی‌های خود دیپلماسی دینی نوینی را آغاز کرده‌اند که پشتوانه آن دلارهای هنگفت نفتی است. سعودی‌ها از سال ۱۹۷۵ میلادی تا کنون  بین دو تا سه میلیارد پوند (معادل دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو تا چهار میلیارد و صد میلیون یورو) در سال برای تبلیغات دینی خود هزینه کرده‌اند.

دانشگاه‌های دینی عربستان هر ساله پذیرای هزاران دانشجو هستند و مبلغان، بورس تحصیلی دریافت می‌کنند و در عین حال، مدارس و مراکز دینی این کشور نیز از رونق بسیاری برخوردار هستند.

این کشور در طول پنجاه سال، هزینه ساخت ۱۵۰۰ مسجد در اروپا، آفریقا، آسیا و روسیه را پرداخت کرده و در تامین هزینه ساخت مراکز تبلیغی در نزدیکی مهمترین مراکز آموزش دینی همچون الازهر مصر سهیم بوده است.

بنا بر این گزارش، مؤسسه آمریکایی فریدم هاوس (خانه آزادی) با بررسی کتابچه‌های وهابی در مساجد آمریکا اعلام کرد: «این کتابچه‌ها به وضوح بیان می‌کند که مسلمانان نه تنها باید با کفار و آنها که وانمود به مسلمانی می‌کنند به معارضه برخیرند بلکه باید با آنها وارد نبرد شوند.»

در ادامه این گزارش آمده است: «کشوری که خود را ام القرای جهان اسلام می‌داند از پذیرش آوارگان سوری و عراقی خودداری می‌کند و برای ممانعت از ورود این افراد، دیواری به طول ۸۰۰ کیلومتر در مرزهای خود ایجاد کرده که از دیوارهای حائل رژیم تل آویو بلندتر است.»

بر اساس این گزارش، ایده مشروعیت بخشیدن به جهاد به بهانه مقابله با سیطره امپریالیسم و سرمایه داری غربی و دعوت به همبستگی جهانی و عدالت و برادری در دهه هشتاد و نود میلادی در جهان سوم شکل گرفت وهم اکنون همان ایده در قالبی جدید در پی بدنام کردن جریان‌های اصلاح گرایانه در جهان اسلام است.

در بخش دیگر این گزارش آمده است در جنگ شوروی با افغانستان در طی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۳ حدود ۱۵ تا ۲۵ هزار سعودی به میدان‌های نبرد وارد شدند و امیر ترکی الفیصل که تأمین ۷۵ درصد کمک به مخالفان اتحاد جماهیر شوروی را برعهده داشت از ژنرال محمد ضیاءالحق، رئیس جمهور و حکمران نظامی پاکستان خواست تا در این کشور مدراس سلفی ایجاد کند؛ مدارسی که ده سال بعد طالبان را ایجاد کردند.

این گزارش همچنین با اشاره به پیکارجویان فعال در سوریه سهم سعودی‌ها را ۲۳۰۰ نفر عنوان کرد.

این تحلیل در پایان با بیان اینکه تعداد هواپیماهای عربستان در ائتلاف ضد داعش کم تر از جنگندهای دانمارک و هلند است این موضوع را مطرح می‌کند که ریاض، دشمن واقعی وهابیت را شیعه می‌داند و از همین رو جنگی تمام عیار علیه مردم مظلوم یمن به راه انداخته است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

درباره admin_hr

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme