https://telegram.me/empireoflies
«آمده‌ایم بمانیم»! این را متجاوزان بعثی روی در و دیوارهای خرمشهر نوشته بودند که حتی اگر با این جمله هم خون رزمندگان را به جوش نمی‌آوردند، باز هم سربازان خمینی‌کبیر، انگیزه کافی برای تارومار‌کردن متجاوزان داشتند.

دفاع همیشه مقدس!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «آمده‌ایم بمانیم»! این را متجاوزان بعثی روی در و دیوارهای خرمشهر نوشته بودند که حتی اگر با این جمله هم خون رزمندگان را به جوش نمی‌آوردند، باز هم سربازان خمینی‌کبیر، انگیزه کافی برای تارومار‌کردن متجاوزان داشتند.

با تمام کارشکنی‌ها و خیانت‌های دشمنان داخلی و خارجی، آن وحوشی که آمده بودند بمانند، بعد از جنایت‌های بسیار، شکست خوردند و حقیرانه و ذلت‌بار به مملکت‌های(!) خودشان گریختند و ما ماندیم و خونین‌شهرمان و کلی اسیر از ۱۸کشور دنیا… . امروز اگرچه به برکت خون آنهایی که به‌خاطر آرمان و اعتقادشان به دفاع برخاستند، در دل آتشزار منطقه، امنیتی بی‌بدیل داریم، اما هنوز چنگ و دندان دشمنان خارجی و نفوذی‌های داخلی را می‌بینیم و اهمیت مفهوم مقدس «دفاع» را بیش از قبل درک می‌کنیم. امروز البته دیگر پایشان به دیوارهای شهر ما نمی‌رسد اما روی دیوارهای مجازی و صفحه‌های اینترنتی برایمان خط و نشان می‌کشند و چنگ و دندان نشان‌مان می‌دهند. در اینجا، گریزی می‌زنیم به دفاعی که بود و دفاعی که هست، از منظر کاربر دنیای مجازی.

  • شمایل امروزی حمله دشمن و دفاع‌مقدس

استراتژیست‌ها می‌گویند توان دفاعی ما از جنگیدن در میدان و با تفنگ و موشک بالاتر رفته و به همین دلیل، دشمن به سلاح‌های دیگری متوسل شده است. شاید بتوان گفت پرهزینه‌ترین و فراگیرترین جنگ علیه ملت ایران در دهه اخیر، جنگ نرم بوده است؛ جنگی که تلفاتش به چشم نمی‌آید و ظاهرا کسی از بین نمی‌رود، اما قربانیان آن، با لباس دوست و در بین آنان، به جبهه فکری دشمن می‌پیوندند و تنها از موضع‌گیری‌ها و عملکردشان می‌توان تشخیص داد که همچنان سربازند یا قربانی و گریخته به سوی دشمن! بسیاری از مسئولان و افراد سرشناس، در دنیای مجازی صفحاتی به نام خود ساخته‌اند و خودشان یا تیم روابط عمومی‌شان، آنها را اداره می‌کنند.

در این صفحه‌ها می‌توان سریع‌تر، از مواضع و نقطه‌نظرات به‌روز شده این افراد باخبر شد چرا که به قول امام جمارانی‌مان: «میزان، حال فعلی افراد است». و خوب است بدانیم و بدانند کوچک‌ترین صحبت‌ها و عکس‌العمل‌های این افراد و نیز بازخورد مخاطبان (از قبیل لایک، کامنت، بازنشر، تشکیل کمپین موافق یا مخالف و…) کاملا زیرنظر سرویس‌های خبری و اطلاعاتی دشمن است که آنها را تحلیل می‌کنند و گاهی حتی در شیوه تعامل‌شان تغییراتی می‌دهند.

شاید بعضی از مسئولان آگاه نباشند که بعضی جملات‌شان که در فضای مجازی می‌نویسند یا در جلسات می‌گویند، در واقع گرادادن به دشمن است تا بداند کجا را نشانه بگیرد و از کدام جبهه، حمله‌ها را تشدید کند. اما قسمت جذاب و غرورانگیز ماجرا آنجاست که فعالان مجازی، آگاه و پرانرژی، پا به عرصه فضای مجازی می‌گذارند و در دفاع از آنهایی که با گرای جاهلان یا نفوذیان داخلی، توسط دشمن، نشانه گرفته شده‌اند، قدعلم می‌کنند و «خیزش مردمی» یا «پویش مردمی» در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به راه می‌اندازند.

  • دفاع واقعی، فعالان مجازی

اگر در موتورهای جست‌وجوگر، کلیدواژه‌های مربوط به دفاع‌مقدس را وارد کنید، سایت‌ها و صفحات زیادی را با مضامین مربوط به آن پیدا می‌کنید که یا در نام خود، رد و نشانی از دفاع‌مقدس دارند یا در عناوین و منوهای اصلی، به این موضوع می‌پردازند. «دفاع‌پرس»، نخستین خبرگزاری تخصصی در حوزه اخبار دفاعی و دفاع‌مقدس است که در سال۱۳۹۲ افتتاح شد. در این سایت، عناوین متنوعی از اخبار و دستاوردهای دفاعی و امنیتی تا فایل‌های چندرسانه‌ای در موضوعات مذهبی، سیاسی، هنر متعهد و… می‌توان یافت.

«فاتحان»، پایگاه تخصصی و اطلاع‌رسانی دفاع‌مقدس است که خاطرات شهدا، تاریخچه عملیات‌ها، وصیتنامه‌های شهدا، تصاویر، کتب دفاع‌مقدس و… در دسته‌بندی‌های جداگانه، در این سایت در دسترس مخاطبان قرار داده شده است. البته در کنار این موارد، به اخبار و تحلیل مسائل روز نیز پرداخته می‌شود. «ساجد»، سایت جامع دفاع‌مقدس است که بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس، در سال‌۱۳۸۵ آن را پایه‌گذاری کرد و همکاری نزدیک و مستمر با دفاع‌پرس دارد.

«سینما روایت»، انجمن سینمای انقلاب و دفاع‌مقدس، فعالیت رسمی خود را از سال۱۳۷۲ آغاز کرد. سایت این انجمن، سال‌ها بعد با موضوعات مرتبط با سینما (فیلم کوتاه، فیلم مستند، فیلمنامه، گالری تصاویر و…) و اخبار و تحلیل‌های فرهنگی راه‌اندازی شد.
«انجمن عکاسان انقلاب و دفاع‌مقدس» را نیز چند نفر از عکاسان جنگ تحمیلی به‌طور خودجوش بنا نهاده‌اند تا آثار عکاسی جنگ تحمیلی را جمع‌آوری، نگهداری و تدوین کنند. آنها در طول ۱۳سال فعالیت خود، حدود یک میلیون و ۲۰۰هزار فریم نگاتیو و عکس اورجینال جنگ را از عکاسان و مراکز مرتبط با دفاع‌مقدس جمع‌آوری و ساماندهی کرده‌اند.

  • نتیجه خیزش‌ها و پویش‌های «دفاعی» مجازی

قبل‌ترها که ضریب نفوذ اینترنت در ایران و جهان تا این حد بالا نرفته بود، تشکیل کمپین‌های مجازی خنده‌دار به‌نظر می‌رسید اما امروز، کسی نمی‌تواند منکر تأثیر شبکه‌های اجتماعی و دنیای اینترنت، در رقم زدن اتفاقات و جریانات مهم شود؛ چه بسا که در انقلاب مصر و تحولات سیاسی بعد از آن، بسیاری از افراد، از طریق شبکه‌های اجتماعی علیه موضوعی خاص، ساماندهی و راهی خیابان‌ها می‌شدند.

بنابراین پویش‌های مردمی در فضای مجازی تا حد قابل‌قبولی جایگاه و اهمیت خود را به مردم و مسئولان شناسانده‌اند تا جایی که علاوه بر ایفای نقش مطالبه‌گری، اطلاع‌رسانی و انتشار آگاهی بین مردم، می‌توانند بر تصویب یک طرح یا امضای یک قرارداد اثرگذار باشند و دوست و دشمن را به واکنش و حتی تغییر مواضع وادارند! ظرفیت‌های دنیای مجازی را جدی بگیرید،

موضع خود را مشخص کنید و در جایگاه درست بایستید. امروز، روز بی‌تفاوتی و ژست «من چیزی برای از دست دادن ندارم» نیست. هنوز دورتادور میهن‌مان را وحوش دشمن فراگرفته‌اند و از داخل، گرا می‌گیرند برای حمله! و ما همان سربازانی هستیم که در مکتب عاشورا برای دفاع، تربیت شده‌ایم. سنگر فضای مجازی را حفظ کنیم که بسیاری از معادلات در همین فضا به هم می‌خورند یا به ثمر می‌نشینند!

  • امتداد دفاع‌مقدس تا دوران پساجنگ

بعضی سایت‌ها، در کنار فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی، گهگداری ۸ سال دفاع مظلومانه مردم را به مخاطبان خود یادآوری می‌کنند و ابعاد و زوایای مغفول یا پنهان‌مانده آن را از زبان رزمندگان یا از لابه‌لای اسناد داخلی و خارجی (که به مرور زمان منتشر می‌شوند)، به آگاهی افراد و نسل‌های کمتر خبردار، می‌رسانند.

ازجمله این سایت‌ها، می‌توان به سایت «صدای میقات» و «بچه‌های قلم» اشاره کرد که در بین سایت‌های مشابه‌خود، بسیار قوی و حرفه‌ای عمل می‌کنند، با محتوای تولیدی (نه بازنشر و کپی) کاملا به‌روز هستند و در مقابل اتفاقات و مسائل روز، عکس‌العمل سریع و درخور، نشان می‌دهند. تقریباً تمام سایت‌ها و تیم‌های فعال در زمینه دفاع‌مقدس که تعداد معدودی از آنها را معرفی کردیم، دریافته‌اند که نباید منحصراً به آن ۸ سال بپردازند و در تاریخ زمینگیر شوند. آنها باور دارند که دفاع، از قبل از جنگ تحمیلی آغاز شده است و تا امروز و روزهای بعد هم ادامه خواهد داشت.

از این جهت است که در کنار تمام فعالیت‌ها و محتواهای تولیدی درباره دفاع‌مقدس، با موشکافی و دقت بسیار، اخبار، مقالات و تحلیل موضوعات روز ایران و جهان را هم می‌نگارند و پی می‌گیرند. و به همین منوال، قلم‌زنان، تصویرگران، فیلمسازان و تمام آنهایی که پیش‌تر درباره آن ۸ سال سخت و سرنوشت‌ساز، محتوا تولید می‌کردند، حالا پابه‌پای گردش روزگارآمده‌‌اند و همچنان با همان آرمان و اندیشه قلم می‌زنند و تصویرگری می‌کنند و فیلم می‌سازند، اما با شیوه‌هایی به‌روزرسانی‌شده و آشناتر برای مخاطبان دنیای امروز.

انتهای پیام/همشهری

«آمده‌ایم بمانیم»! این را متجاوزان بعثی روی در و دیوارهای خرمشهر نوشته بودند که حتی اگر با این جمله هم خون رزمندگان را به جوش نمی‌آوردند، باز هم سربازان خمینی‌کبیر، انگیزه کافی برای تارومار‌کردن متجاوزان داشتند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme