https://telegram.me/empireoflies

دفاع امروز جمهوری اسلامی از نام «خلیج‌فارس» قوی‌تر از دفاعیات رژیم قبلی است

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدر ماه‌های اخیر پس از آنکه انتقادات بسیاری به عملکرد «رادیو فردا» از سوی چهره‌های اپوزیسیون مطرح شد، عوامل این شبکه با تولید برنامه‌های جدید سعی کردند بیش از گذشته رضایت مدیران ارشد این رادیو را جلب کنند.

در سال‌های اخیر برخی عناصر اپوزیسیون اعتقاد داشتند رادیو فردا که رسماً بودجه خود را از کنگره آمریکا دریافت و زیر نظر CIA فعالیت می‌کند، در به راه‌اندازی جنگ روانی و افزایش موج تبلیغات مسموم علیه جمهوری‌اسلامی ناموفق بوده است. این موضوع، مدیران «رادیو فردا» را به تکاپو برای عدم قطع بودجه (بخوانید جیره) واداشت و نتیجه آن تولید برنامه‌هایی جدید با عناوین «میزبان» و «تابو» بود.

در برنامه‌ «تابو» قرار است با به چالش کشیدن برخی ارزش‌ها و اعتقادات، عبور از خطوط قرمز فرهنگی-دینی عادی‌سازی شود. تاکنون در قسمت‌هایی با عناوینی مانند «آیا نهاد روحانیت بقای خود را مدیون سوگ و عزاست؟»، «تن‌فروشی زنان؛ شغل یا آسیب اجتماعی؟»، «آیا حکومت اسلامی بهایی‌ستیز است؟»، «عرب‌ستیزی ایرانی یا اعراب ایران‌ستیز؟»، و… سعی شده به مفاهیم اعتقادی، ارزش‌های اجتماعی، دینی و اخلاقی و تمامیت ارضی ایران حمله شود و با شبهه‌افکنی و سفسطه افکار عمومی علیه داشته‌های فرهنگی، دینی و سیاسی خود بسیج شوند.

این بار یکی دیگر از برنامه‌های تابو با عنوان «چرا بر سر نام خلیج فارس حساسیت وجود دارد؟» به القاء غیر مستقیم وطن‌فروشی و تعصب‌زدایی از ملت ایران به منظور پذیرش واژه‌هایی جعلی همچون «خلیج عربی» و «خلیج» به جای عنوان اصیل، قانونی و تاریخی «خلیج فارس» اختصاص یافت. این برنامه توسط «فهیمه خضر حیدری» اجرا می‌شود که سابقه فساد و روابط غیر اخلاقی با برخی از  کارمندان «رادیو فردا» را داشته و برای مدتی به «صدای آمریکا» فرستاده شد، اما پس از بازگشت به «رادیو فردا»، برنامه مذکور را تولید و اجرا نمود. همچنین مهمانان این برنامه پیروز مجتهدزاده استاد جغرافیای سیاسی و حسین قاضیان جامعه‌شناس و پژوهشگر مقیم آمریکا بودند.

آنگونه که گذشت، موضوع این برنامه پذیرش و عدم حساسیت بر روی تغییر نام «خلیج‌فارس» بود. در بخشی از این برنامه در حالی که مجری وطن‌فروش فهیمه خضرحیدری مصرانه می‌کوشید تا بی‌اهمیت بودن نام «خلیج فارس» را به صورت اعترافی مستند از زبان میهمانان به مخاطبین القاء کند، پیروز مجتهدزاده در پاسخ به سوال وی مبنی بر اینکه “اساساً اهمیت اینکه نام خلیج فارس، خلیج فارس باشد نه «خلیج» یا «خلیج عربی» تا چه اندازه است؟” عنوان کرد: “من فکر می‌کنم که چرا باید این نام این طور باشد، یک مسئله خیلی عادی است. چنانکه همه دریاها و کویرها و کوه‌های دنیا به همان نامی خوانده می‌شوند که در طول تاریخ خوانده شده‌اند و اینجا ما هم در طول تاریخ شواهد بسیار زنده‌ای داریم که این نام خلیج فارس بوده و من فکر می‌کنم «چرا باید باشد؟» سؤال درستی نیست. چرا نباید باشد؟ بحثی که ما الان داریم می‌کنیم بحث جغرافیای سیاسی و تاریخی است. در این رشته علمی ما یک اصل داریم و آن این است که اسامی جغرافیایی تغییرناپذیر هستند.” و اینچنین تیر این مجری وطن فروش را که قصد داشت واژه صحیح «خلیج فارس» را متعصبانه و بی‌اهمیت جلوه دهد به سنگ کوبید.

مجتهدزاده همچنین به سابقه نام خلیج‌فارس گریزی زد و گفت: “در همین مورد نام خلیج‌فارس؛ از وقتی که تاریخ نوشته شده و جغرافی‌نویسان شرق و غرب شروع کردند به نام‌گذاری مناطق آنجا خلیج فارس بود البته ایرانیان دریای پارس می‌گفتند و یونانی‌ها «سینوس پرسیکوس» و تا امروز این دو نام به تناوب مورد استفاده بوده است.”

در ادامه حسین قاضیان از منتهی‌الیه وطن‌فروشی با پیش‌کشیدن برخی از مسائل انحرافی و بی‌ربط مانند برگزاری جام‌جهانی فوتبال در قطر و یا برگزاری مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول یک در امارات سعی نمود موضوع تأکید ایرانیان بر نام خلیج‌فارس را امری نژادپرستانه جلوه دهد! قاضیان همچنین اشاره کرد: “این تفاوت‌ها در پس‌زمینه این که بسیاری از مردم ما خودشان را خیلی برتر از عرب‌ها می‌دانند و فکر می‌کنند ما در مقامی نیستیم که شایسته‌اش هستیم و عرب‌ها انگار جای ما را اشغال کرده‌اند و از ما جلوتر رفته‌اند در حالی که شایسته‌اش نیستند.”

این به اصطلاح جامعه‌شناس مقیم آمریکا در ادامه فرافکنی را کامل نمود و در جاده‌خاکی تا می‌توانست از اصل موضوع دور شد و به اختلافات تاریخی عرب و عجم پرداخت و گفت: “ما فکر می‌کنیم کنارمان را یک عده «گدا و گشنه» گرفته‌اند که ما با آنها ارتباطی نداریم. ما نژاد آریا هستیم، برتر هستیم. اروپایی‌ها از ما هستند و ما اصلاً در یک زمانی در آن سطح بودیم و این عرب‌ها بودند که نگذاشتند ما آن سطح را ادامه بدهیم.”

* دفاعی که امروز جمهوری اسلامی از نام خلیج‌فارس می‌کند خیلی قوی‌تر از دفاعیات رژیم قبلی است

در بخش دیگری از برنامه پیروز مجتهدزاده با دفاع از نقش‌آفرینی و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع خلیج‌فارس، بیان کرد: “دفاعی که امروز جمهوری اسلامی از نام خلیج فارس می‌کند خیلی قوی‌تر از دفاعیات رژیم قبلی است.”

نکته‌ مزوّرانه‌ای نهفته در شیوه اجرا و مدیریت این برنامه بود که مباحث با صحبت‌های حسین قاضیان پایان گرفت که فرصتی برای پاسخ‌دادن باقی نمی‌گذاشت و سخن خود را با جمله: “ما گرایش رو به رشدی را در میان ایرانیان می‌بینیم برای اینکه خودشان را به ریشه‌های گذشته‌شان متصل کنند. اسلام و عربیت را از این وسط و از هویت ایرانی قیچی کنند و خب این گرایش رو به رشد هم هست.”، به اتمام رساند و با تاکید بر بیخردی و ناآگاهی خود از جامعه ایرانی تمام تلاشش را انجام داد تا نشان دهد مردم مسلمان ایران از مبانی اصیل دین اسلام دل‌سرد شده و دوست دارند که به گذشته تاریخی یعنی جنبه هویت ایرانی خود بازگردند.

در پایان باید گفت که این‌گونه برنامه‌ها با اهداف سیاسی از پیش تعیین‌شده هیچ تاثیری در روند علاقه‌مندی مردم نسبت به دین و کشور خود نمی‌گذارد و همواره جمهوری اسلامی ایران به دور از اختلاف‌افکنی به دنبال ایجاد روابط دوستانه همراه با صلح با دیگر کشورهای جهان بوده است و با حفظ خاک و هویت ایرانی-اسلامی خود هرگز از حقوق حقه خود در نسبت با هیچ ستمگری کوتاه نخواهد آمد.

انتهای متن/

در بخش دیگری از برنامه پیروز مجتهدزاده با دفاع از نقش‌آفرینی و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع خلیج‌فارس، بیان کرد: “دفاعی که امروز جمهوری اسلامی از نام خلیج فارس می‌کند خیلی قوی‌تر از دفاعیات رژیم قبلی است.”

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme