https://telegram.me/empireoflies

دعوای زنانه بر سر یک کمپین

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: عوامل رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه و اپوزسیون خارج‌نشین به هر بهانه‌ای به‌جان یکدیگر می‌افتند.

در یکی از آخرین نمونه‌ها، «دریا صفایی» اپوزسیون خارج‌نشین به «فرناز قاضی‌زاده» خبرنگار «بی‌بی‌سی فارسی»، بر سر ریاست کمپینی، واکنش نشان داد.

«دریا صفایی» فردی‌ست که با آنکه مدعی‌ست در کشور بلژیک به شغل دندانپزشکی مشغول است، اما به‌سبب حس خودشیفتگی و علاقه به‌خودنمایی، در سفرها و در جریان مسابقات اخیر تیم ملی والیبال ایران به کشورهای خارجی با دردست‌داشتن پرچم‌های شیروخورشید و دست‌نوشته‌هایی، تلاش می‌کند خود را اپوزسیون جمهوری‌اسلامی و حامی حقوق بانوان معرفی کند. وی در این راه توانسته با چند رسانه نه‌ چندان مهم اروپایی مصاحبه کند و تصویرش در چند تلویزیون محلی پخش شده است.

حال، «دریا صفایی» از «بی‌بی‌سی فارسی» به‌سبب آنچه تحریف واقعیت و بیان دروغ عنوان نمود، انتقاد کرده است. وی گفته رسانه‌هایی مانند «بی‌بی‌سی اسپانیولی» یا «پل‌سَت لهستان» با او مصاحبه کردند، اما «بی‌بی‌سی فارسی» و «رادیو فردا» به او توجهی نکردند.

دریا صفایی

دریا صفایی

«دریا صفایی» در این باره گفت: “… طرف من هم نمی‌آمدند. وقتی من با ساک‌های بزرگ تی‌شرت‌هام آنجا بودم، خانم «فرناز قاضی‌زاده»، گزارش‌گر بی‌بی‌سی فارسی مرا دید. هم‌دیگر را می‌شناختیم. چون در بلژیک هم را دیده بودیم و با هم سلام علیک کرده بودیم. او دید که من تی‌شرت‌ها را پخش می‌کنم. اما انگار نه انگار. من یک دوست بلژیکی دارم. وقتی همه رسانه‌ها داشتند از این کار من گزارش تهیه می‌کردند، آن دوست من طرف خانم قاضی‌زاده رفت و گفت: «شما نمی‌خواهید با این خانم (دریا صفایی) صحبت کنید که چه می‌کند و برای چه این فعالیت‌ها را می‌کند؟» او هم گفت: «آدرس ایمیل مرا که دارید. عکس‌ها را برای من بفرستید!».

چون این دوست من روز قبل هم به او ایمیل زده بود و گفته بود چرا بی‌بی‌سی فارسی هیچ عکس‌العملی نشان نداد. دوست من گفت: «من که نباید عکسی بفرستم. شما باید خودتان پوشش دهید.» قاضی‌زاده در پاسخ برگشت گفت: «شما چه علاقه‌ای به زنان ایرانی دارید؟! چرا می‌خواهید در این راه فعالیت کنید؟!» دوست من در ابتدا تعجب کرد و فکر کرد این سوال‌ها واقعی هستند و قاضی‌زاده می‌خواهد انگیزه او را بداند. دوست من گفت: «من هم زن هستم و وقتی ببینم جایی حق زن ضایع می‌شود علاقمند به کمک هستم.». خانم قاضی‌زاده برگشت گفت: «نه! این‌طور که شما فکر می‌کنید نیست! شما در جریان نیستید و آگاه به این مساله نیستید!» دوستم به من نگاهی کرد و من هم چون هیچ تمایلی به صحبت با فرناز قاضی‌زاده نداشتم اصلا حرفی نزدم …”

«دریا صفایی» که از بی‌توجهی و بی‌محلی خبرنگار بی‌بی‌سی نسبت به خود به‌شدت عصبانی بود، در ادامه افزود: “من دیدم این خانم (فرناز قاضی‌زاده) یک فیلمی روی بی‌بی‌سی گذاشت که رسما خبر جعلی بود. یعنی این خانم دروغ گفت. ایشان گزارش تلویزیونی تهیه کرد با این مضمون که در اینجا کمپینی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود دارد و تی‌شرت‌هایی هم تهیه شده است. با اینکه نه ما را نشان داد و نه تی‌شرت‌ها را. آن وقت با یک خانم دیگری با عنوان کسی که او این کمپین را راه انداخته است شروع به مصاحبه کرد. او به خوبی می‌دانست که من مسئول این فعالیت‌ها بودم. او شخصا هم مرا می‌شناخت. تمام ورزشگاه هم مرا می‌شناخت(!). آن خانم هم که یک پرچم جمهوری اسلامی دستش بود می‌گفت: «باید حواس‌مان باشد که فشار را خیلی زیاد نکنیم چون ممکن است میزبانی از ایران پس گرفته شود». این فیلم در بى‌بى‌سى پخش شد که من لینکش را دارم … برای این‌که کمپین مرا خراب کند دست به دروغ‌پردازی زد و یکی دیگر را مسئول کمپین معرفی کرد. حالت بسیار وقاحت‌آمیزی داشت. اینکه بی‌بی‌سی اسپانیایی درباره من خبر و گزارش کار کند اما بی‌بی‌سی فارسی یک کلمه درباره من ننویسد…”

در برابر سخنان «دریا صفایی»، چند روز پیش «فرشته قاضی» خبرنگار رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه از جمله «بی‌بی‌سی فارسی» و «من و تو»، در صفحه فیسبوک خود به «دریا صفایی» واکنش تندی نشان داد و نوشت: “چهار سال پیش در جلسه‌ای در استراسبورگ، تعدادی از روزنامه‌نگاران ایرانی که تازه از ایران خارج شده بودند با خانم حدودا ۴۰ ساله‌ای روبرو شدند که مدعی بود اولین خبرنگار زن در ایران بوده! این خانم که جزو سخنرانان آن جلسه بوده و مدعی چنین ادعای گزافی، نگفته بود قبل از رفتن به آن جلسه حداقل یک سرچ گوگلی بکند و در عصر ارتباطات حاضرین و میزبانان غربی خود را شگفت‌زده نکند. همان موقع از حجم ادعا خنده‌مان گرفت دیده بودیم و شنیده بودیم درباره مدعیانی که با عنوان خبرنگار بنیان، دبیر سرویس هم‌میهن، سردبیر شرق و از این دست پناهندگی گرفته و بعد باورشان شده بود که چنان هستند که برای پرونده پناهندگی ادعا کرده‌اند و با خود ما هم که روبرو می‌شدند همین دروغ‌ها را تحویل می‌دادند اما دیگر در این سطح را تصور هم نداشتیم.”

«فرشته قاضی» با بیان اینکه امثال «دریا صفایی» به‌دلیل گرفتن ویزای اقامت خودشان را مسئول کمپین ورود زنان به استادیوم‌ها میدونن در حالی که هیچ کدوم از اعضای واقعی این کمپین وی رو نمی‌شناسند، افزود: “… «موسس کمپین ورود زنان به استادیوم» است، خانمی که با چنین ادعایی در نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو شرکت و صحبت کرده و هیچ یک از روسروی سفیدها و اعضای کمپین استادیوم او را نمی‌شناسند. کمپین استادیوم یا ورود زنان به ورزشگاه هیچ موسسی ندارد، این کمپین توسط گروهی از زنان فعال در داخل ایران شکل گرفت در سال ۸۴، هرچند که خیلی از این زنان ناچار به خروج از کشور شدند …

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme