https://telegram.me/empireoflies

دستور عجیب اشرف پهلوی به ساواک!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپرویز راجی فرزند دکتر عبدالحسین راجی (وزیر بهداری کابینه منوچهر اقبال) فارغ‌التحصیل دانشگاه کمبریج انگلیس بود. او با صعود هویدا به نخست‌وزیری، به عنوان «رئیس دفتر اختصاصی نخست‌وزیر» به کار پرداخت. سال ۱۳۴۸ با اشرف پهلوی آشنا شد و به سرعت مورد توجه او قرار گرفت. راجی بعداً به درخواست اسدالله علم، وزیر دربار شاه، به عنوان کمک به کارهای اشرف در کمیته بین‌المللی حقوق بشر سازمان ملل در آمریکا وارد دفتر اشرف شد.

خدمات راجی مورد توجه جدی اشرف قرار گرفت، لذا وی در سال ۴۹ با فرمان شاه به مقام سفیری در سازمان ملل نائل شد. طبق ابلاغیه اسدالله علم وظیفه راجی در پست سفیری ایران در سازمان ملل، به دستور شاه «انجام کلیه امور مربوط به والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی به نحوی که معظم لها ارجاع فرمایند» بوده است. راجی سال ۱۳۵۲ با عنوان مشاور نخست‌وزیر به نخست‌وزیری بازگشت و پس از چندی با عنایت خاص اشرف، سال ۵۵ سفیر شاه در لندن شد و تا آستانه پیروزی انقلاب در این سمت بود.

حسین فردوست در خاطراتش می‌نویسد: پرویز راجی، جوان خوش‌تیپی بود که مورد علاقه خاص هویدا قرار گرفت و هویدا او را رئیس دفتر خود کرد. این علاقه از چه بابت بود، اطلاعی ندارم ولی حدس می‌زنم! سپس اشرف شدیداً عاشق پرویز شد و واقعاً او را کلافه کرد. به همین دلیل راجی در سن کم (شاید ۳۲ تا ۳۵ سالگی) مشاغل حساس داشت و این اواخر سفیر ایران در انگلستان شد و تا زمان دولت بختیار در همین پست بود. در این دوران من قائم‌مقام ساواک بودم، روزی اشرف تلفن زد و گفت: «برای یک ماه این پرویز راجی را تعقیب می‌کنی، از زن‌هایی که با آنها رابطه دارد مخصوصاً در حالتی که در کنارشان است،‌ عکس بر می‌داری و همه را مرتباً به من می‌دهی!» از این مساله شدیداً جا خوردم، روشن بود که اگر دستور اشرف اجرا شود، همه ساواک با خبر می‌شوند. شرحی به محمدرضا نوشتم و شرح دادم اگر این درخواست اجرا شود، از این عملیات حدود ۲۰۰ یا ۳۰۰ نفر از پرسنل ساواک مطلع می‌شوند؛ یا مستقیماً در جریان قرار می‌گیرند یا گزارشات را مطالعه می‌کنند. توضیح کاملی از همه ابعاد مساله برای محمدرضا نوشتم.

گزارش به رویت محمدرضا رسید و نزد من بازگشت. با کمال حیرت دیدم زیر آن نوشته است: «انجام دهید!» محمدرضا نه‌تنها اهمیت نمی‌داد که خواهرش چه می‌کند، بلکه اهمیت نمی‌داد تمام کشور نیز از روابط خواهرش مطلع شوند. به هرحال، دستور اشرف اجرا شد. هر روز یک گزارش تایپ شده ۳۰۰-۲۰۰ برگی از اداره کل پنجم ساواک (که بخش فنی ساواک بود) به من ارائه می‌شد. این گزارش تلفن‌ها و رفت‌وآمدها و صحبت‌های شبانه‌روز راجی بود. عکس‌ها نیز ضمیمه آن بود و من همه را برای اشرف می‌فرستادم. این اسناد بسیار عجیب و شاید بی‌نظیر است و شامل مکالمات تلفنی راجی است. عجیب‌تر اینکه اشرف با وجودی که می‌دانست تلفن‌ها کنترل می‌شود به مکالمات خود با پرویز ادامه می‌داد و هیچ اهمیتی نمی‌داد پرسنل ساواک مطلع می‌شوند، گویی اصلاً آنها جزو آدم نیستند، مثلاً اداره کل پنجم گزارش می‌داد اشرف در ساعت فلان زنگ زد و گفت: «عزیزم، قربانت بروم، دیشب از عشق تو خوابم نبرد.» و صحبت‌های عجیب و غریبی که قابل ذکر نیست. یا ساعت ۴ صبح به راجی زنگ می‌زد که من دارم آنجا می‌آیم! راجی خواب‌آلود جواب می‌داد: «‌ای بابا! خسته‌ام، می‌خواهم بخوابم.»، اشرف می‌گفت: «خواب بی‌خواب، آمدم، مبادا از خانه بیرون بروی.» و سوار اتومبیلش می‌شد و به سرعت خود را به خانه راجی می‌رساند. عکاس ساواک هم از همه صحنه‌ها عکس می‌گرفت و گزارشگر ساواک هم می‌نوشت.

هدف اشرف این بود که مطلع شود آیا راجی با زن دیگری هم رابطه دارد یا نه و اگر دارد آن زن‌ها که هستند و چه صحبت‌هایی می‌کنند و عکس‌های‌شان را ببیند. این اواخر که راجی با فشار اشرف، سفیر ایران در لندن شد، ایشان هفته‌ای یکبار به لندن می‌رفت و هدفش هم صرفاً دیدن راجی بود. راجی نیز در خاطراتش گاه اشاراتی دارد که ژوان لپن، محلی که ویلای اشرف در جنوب فرانسه در آن واقع است، رفتم و البته به بقیه ماجرا اشاره نمی‌کند. یا می‌نویسد به اتفاق اشرف به رامسر رفتم. کسی که مطلع نباشد تصور می‌کند این دیدارها عادی است ولی بنده که مطلعم می‌دانم چه خبر است. فردوست در پایان مقاله‌ای راجع به اشرف پهلوی در جلد اول «ظهور و سقوط سلطنت پهلوی» می‌نویسد:

…. این بود چهره اشرف، دومین فرد خانواده پهلوی پس از محمدرضا! زنی که در هر زمینه در حد اعلای افراط و گستاخی است و می‌توانم او را به حق «فاسد‌ترین زن جهان» بنامم… در تاریخچه زنان فاسد جهان معادل اشرف یا نیست یا نادر است: معتاد، قاچاقچی، عضو مافیای آمریکا، بیمار جنسی و زنی که به قول خودش اگر هر شب یک مرد تازه نبیند خوابش نمی‌برد ….!

منبع: فردوست، ظهور و سقوط سلطنت پهلوی موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

انتهای پیام/

پرویز راجی فرزند دکتر عبدالحسین راجی (وزیر بهداری کابینه منوچهر اقبال) فارغ‌التحصیل دانشگاه کمبریج انگلیس بود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme