https://telegram.me/empireoflies

دروغ منفعلانه BBCفارسی برای توجیه قحطی انگلیسی در ایران

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: چندی پیش مستندی تحت عنوان “جنگ فراموش شده بر سر نفت” که در خصوص ماجراهای یک افسر انگلیسی در سفر به ایران در زمان جنگ جهانی اول بود را پخش نمود. در این مستند سعی شده با کمرنگ جلوه دادن نقش انگلیس در جنایت بر علیه ملت ایران در این جنگ که بر اساس برخی روایات تا ده میلیون نفر بر اثر قحطی در ایران جان باختند، حافظه تاریخی ملت ایران را دچار اختلال نماید.

در این مستند راوی اعتقاد دارد که علاوه بر این که تعداد کشته شدگان در ایران در طول جنگ جهانی بر اثر قحطی و تجاوز دشمن کمتر از یک میلیون نفر است، بلکه دولت و ارتش بریتانیا تنها بخش‌هایی از سیستان را در اختیار داشته و عامل اصلی قحطی در ایران آن زمان ارتش شوروی است.

بی‌بی‌سی همچنین در مقاله‌ای می نویسد:” فاجعه قحطی بزرگ در ایران که طی جنگ جهانی اول و سال‌های ۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ اتفاق افتاد را بسیار دردناک است و از قول احمد کسروی «بدترین خشکسالی تاریخ ایران» لقب گرفته”

بی‌بی‌سی زیرکانه ابراز می‌کند که «این تاثیرگذارترین رویداد یک قرن اخیر از خاطره ایرانیان محو شده» اما از علت اصلی آن سخنی نگفت و به یک حدس و گمان متوسل گردید که: «شاید هم آنقدر دردناک بوده که حافظه جمعی می‌خواسته آن را فراموش کند!» «بی بی‌سی» نمی‌گوید که دلیل این فراموشی، سانسور چنین فاجعه‌ای از صفحات تاریخ کتب و روزنامه‌ها و نشریات و رسانه‌ها توسط رسانه‌هایی مانند «بی بی‌سی» و نوکران یا شیفتگان داخلی‌شان در ایران بوده است.

از طرفی آنکه وزارت امور خارجه انگلیس برخلاف روالی که در انتشار اسناد محرمانه‌اش اعلام نموده که پس از گذشت ۳۰ سال، آنها را منتشر نماید اما در مورد دو مقطع زمانی سال‌های ۱۹۱۷ -۱۹۱۹ (یعنی دوران قحطی بزرگ) و سال‌های ابتدایی دهه ۱۹۵۰ که کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در آن اتفاق افتاده، اسناد مربوطه را غیر قابل نشر دانسته و انتشار آن را به سال‌های پس از ۲۰۵۰ میلادی موکول کرده است!

«بی‌بی‌سی» بخش کوچکی از خاطرات داناهو، افسر اطلاعاتی ارتش بریتانیا از صحنه‌های تکان‌دهنده‌ای که در ایران از قربانیان قحطی مشاهده کرده را در مطلب خود درج نموده اما شرح نمی‌دهد که در آن سالها، سرزمین ایران به طور کامل در اختیار ارتش بریتانیا و دولت انگلیس قرار داشت و علت اصلی قحطی از سوی همین دولت فخیمه بریتانیا، طراحی و اجرا شد و قابل تامل آنکه در توضیح علت قحطی می‌نویسد: «… روس‌ها در بسیاری جاها، انبارها را مهر کرده و آنچه گندم و جو یافتند برای خود گرفتند…»!

این در حالی است که در سال ۱۹۱۷ و پس از انقلاب اکتبر، نیروهای روس که تا آن زمان براساس قرارداد ۱۹۱۵، ایران را مابین خود و انگلیس تقسیم کرده بودند، سرزمین ایران را ترک کرده و کلیت ایران در اختیار دولت بریتانیا قرار می‌گیرد. یعنی در زمان قحطی بزرگ که از سال ۱۹۱۷ شروع می‌شود، اساسا در ایران دیگر نیروی روس باقی نمانده بود!

ظاهرا این مستند برای برطرف نمودن اثرات فیلمهایی مثل “یتیم خانه ایران” و کتاب‌ها و افشاگری‌هایی که در سال‌های اخیر در خصوص قحطی انگلیسی در ایران ساخته و منتشر شده در تلویزیون دولتی انگلیس پخش می‌شود ولی اثرات این هولوکاست ایرانی آنقدر وسیع است که این واکنش منفعلانه تلویزیون دولتی انگلیس تاثیری در برطرف نمودن آن ندارد.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme