https://telegram.me/empireoflies

دروغی که سلطنت‌طلبها با آن مردم را فریب می دهند

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: یکی از بزرگترین شبهاتی که از دوران رژیم گذشته در خاطر ایرانیان مانده و هنوز همسلطنت طلبان از آن استفاده می کنند این است که در رژیم گذشته قیمت ها و گرانی بسیار پایین بوده و عمده دلایلی که برای این مبحث مطرح می کنند این است که قیمت دلار در آن زمان نسبت به الان بسیار پایین تر بوده است.

از همین رو رضا پهلوی در مطلبی در فیس بوک خود نوشته که از ۳۹ سال پیش تاکنون بسیاری از ایرانیان در دام اعتیاد افتاده اند و قیمت ها بسیار رشد تصاعدی کرده است و مملکت ایران فقیرتر شده اند.

اما نسل امروز با شنیدن نرخ کالاهای زمان پهلوی حسرت ارزانی آن زمان را می‌خورند. این در حالی است که مقایسه نسبی قیمت‌های آن زمان و اکنون گواه نادرستی ادعای ارزانی قبل از انقلاب است.

سال ۵۴ ، حقوق یک کارمند در ماه ۴۰۰ تومان و حقوق یک معلم ۷۰۰ تومان و قیمت یک خودروی پیکان ۳۰۰۰۰ تومان بود. اگر کارمندی قصد خرید پیکان داشت با پس‌انداز حقوق ۷۵ ماه و یک معلم با پس‌انداز حقوق ۴۲ ماه خود قادر به خرید پیکان بود. درحالی که امروز یک کارمند با حقوق حداقل ۱.۵ میلیون تومان می‌تواند با پرداخت ۱۳.۵ ماه حقوقش صاحب پراید شود .

سال ۵۰ ، دلار آزاد آمریکا ۱۰۵ ریال فروخته می‌شد. یک کارمند با حقوق ماهیانه‌ ۲۰۰ تومان می‌توانست با حقوقش تقریباً ۲۰ دلار بخرد در حالی‌که امروزه حقوق ۱.۵ میلیون تومان در ماه یک کارمند معادل ۴۰۰ دلار است.

در سال ۵۴ ، یک حلب ۴.۵ کیلویی روغن نباتی ۲۹ تومان قیمت داشت که معادل مزد ۵ روز کارگری با حقوق روزانه ۶۰ ریال بود اما امروزه همان روغن ۲۳۰۰۰ تومان فروخته می‌شود و یک کارگر با مزد کمتر از یک روز خود یک حلب روغن می‌خرد.

سال ۵۴ ، مرغ منجمد کیلویی ۱۰۵ ریال فروخته می‌شد. یعنی اگر یک کارگر تمام مزد روزانه‌اش راپرداخت می‌کرد نهایتاً ۶۷۰ گرم مرغ خریداری می‌کرد در حالی‌که امروزه یک کارگر با مزد روزانه‌اش حداقل ۵ کیلو مرغ می‌خرد.

در زمان پهلوی قیمت نان سنگک ۵ ریال بود و کارگری که در روز ۶ تومان مزد دریافت می‌کرد می‌توانست ۱۲ نان سنگک بخرد ولی امروزه یک کارگر با مزد ۳۵ هزارتومان قادر است ۳۵ عدد نان سنگک بخرد.

این اعداد و ارقام نشان دهنده این موضوع است که در ۴۰ سال گذشته نه تنها قدرت خرید مردم بسیار افزایش یافته بلکه مردم تورم کمتری را با توجه به جنگ اقتصادی با دولت های متخاصم تجربه کرده اند.

در زمینه اعتیاد و واردات مواد مخدر همین بس که در زمانی که در کشور همسایه ما افغانستان تنها سالی ۱۰ تن مواد مخدر تولید می شد ایران غریب به۳۰۰۰۰۰ هزار معتاد داشت و اکنون که سالی ۶ هزار تن مواد مخدر تولید می شود در ایران نزدیک به ۱میلیون معتاد داریم و جالب این که در آن رژیم خود دربار در کار مواد مخدر به شدت فعال بود تا جایی که حتی اشرف پهلوی هم در کار قاچاق مواد مخدر بود.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme