https://telegram.me/empireoflies

دروغگویی خبرنگاران BBC بلای جان این شبکه سلطنتی

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ:بی بی سی فارسی در زمانه ای که به عصر اطلاعات مشهور است و خبرهای درست و واقعیت موجود به سادگی با یک سرچ خبری در میان چند خبرگزاری به دست می آید مدام در حال گاف دادن های خبری است.

خبرنگاران این شبکه چه در تحلیل ها و چه در گزارش های خبری آنقدر این روز ها گزگ داده اند که به سوژه ای برای رسانه های هم سو خود تبدیل شده اند. از مسعود بهنود گرفته تا امثال مهرداد فرهمند و رعنا رحیم پور که مدام اخبار شان مورد تکذیب قرار می گیرد.

مسعود بهنود اخیرا با انتشار فیلمی مربوط به سخنان پروانه فروهر به مناسبت سالگرد قتل او و همسرش که بخشی از پروژه قتل‌های زنجیره‌ای در سال ۱۳۷۷ بود، مدعی شده بود که پرستو فروهر در دوم خرداد ۱۳۷۶ به محمد خاتمی رای داده است و خطاب به منتقدانش نوشت: «مختصرترین جواب اینه که خود زنده یاد پروانه فروهر به خاتمی رای داد.»

این اظهار نظر بهنود با واکنش سریع پرستو فروهر فرزند داریوش و پروانهفروهر روبرو شد که این اظهار نظر را قلب حقیقت و جعل تاریخ دانسته و خطاب به مسعود بهنود نوشت:”آقای بهنود چه خوب که این ویدیو را به اشتراک گذاشتین. ولی مادرم به آقای خاتمی رأی نداد. آنها به رأی دادن در این سیستم باور نداشتند. “

پس از این رسوایی بهنود تنها با نگارش جمله کوتاهی از پرستو فروهر عذر خواسته و مدعی شد این روایت غلط را در جایی خوانده است. اما از ذکر ماخذ روایی خود خودداری کرد.

پیشتر و در جریان ادعای بهنود درباره عقد شرعی ابراهیم گلستان و فروغ فرخزاد نیز پوران فرخزاد خواهر فروغ، با مضحک خواندن ادعای بهنود به او توصیه کرده بود «اگر او تمام شده و حرفی برای گفتن ندارد به قیمت دروغ بافی توجه رسانه‌ها را به خود جلب نکند».

این رسوایی ها برای بی بی سی فارسی تمامی ندارد مثلا هفته گذشته در جریان ازدواج نوه ملکه انگلیس یکی از خبرنگاران و تهیه کنندگان بی بی سی فارسی آرزو کرده بود که نظان سلطنتی در این کشور برچیده شود و پس از این که سایت امپراتوری دروغ قانون فلونی ۱۸۴۸ را که به مجازات افرادی که خواستار انحلا نظام سلطنتی هستند را به وی یادآوری کرد این مطلب را به سخره گرفت و اساسا منکر چنین قانونی شد. در حالی که منابع و ماخذ معتبری از جمله نشریان انگلیسی از این قانون از زبان سخنگوی وزارت دادگستری انگلستان یاد کرده اند.

در روز های اخیر نیز در پی انتشار اخباری از احمد شفیق نخست وزیر سابق مصر خبرنگار بی بی سی ابتدا خبر داد که مقامات اماراتی شفیق را بازداشت کرده اند.ولی بعد از چند ساعت که عکس و فیلم سوار شدن احمد شفیق به هواپیما بیرون آمد، مهرداد فرهمند خبرنگار بی بی سی فارسی مستقر در قاهره خبر داد که نخست وزیر اسبق مصر در قاهره ربوده شده است !!
بعد از چند ساعت هم که خبررسانی وی غلط از آب درآمد و حیثیت این شبکه زیر سوال رفت بی بی سی مجبور شد خبر ربوده شدن شفیق را تکذیب کند. گفته می شود فرهمند در مصر و لبنان تحلیل های ارائه شده در بی بی سی فارسی را مرتبا از راننده های تاکسی به دست می آورد و دائما در فیس بوک خود برای القاء موضوعی که قصد حقنه کردن آن را به مخاطب دارد از زبان رانندگان تاکسی بیان میکند تا برای مردم باور پذیر باشد!

در مساله یمن و جنگ عربستان بر ضد مردم این کشور که بریتانیا بزرگترین تامین کننده تسلیحاتی عربستان در این جنگ بوده بی بی سی فارسی مواضع ضد و نقیضی را تا کنون گرفته مثلا روز گذشته به محض کشته شدن علی عبدالله صالح در صنعا این شبکه بدون هیچ مدرکی این اتفاق را به حوثی ها و ایران نسبت داد ولی در بخش گفتگوی این شبکه یکی از مجری های بی بی سی، گزارشگر دیگر این شبکه را به دلیل نسبت دادن این موضوع به ایران زیر سوال می برد. همه این پازل ها در کنار هم به اضافه درگیری هایی که در چند ماه اخیر بر سر مدیریت این شبکه به وجود آمده در مجموع نشان می دهد که سال به سال از میزان اعتبار و ارزش این شبکه در اذهان عمومی ایرانیان کاسته می شود.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme