https://telegram.me/empireoflies

فراز و فرود داعش به روایت شبکه فارسی صدای آمریکا +تصاویر

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: با اوج گیری قدرت داعش و گسترش تروریسم در دنیا انگیزه جهانی برای مقابله با داعش شکل گرفت؛ مبارزه با تروریست های داعش سبب شد تا نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا عملا وارد عرصه میدانی مبارزه با داعش شوند. اما اینکه انگیزه مبارزه با داعش تا چه حد با واقعیت های موجود نزدیک است سوال اساسی بسیاری از مخاطبان است. ویژگی های خاص سیاسی و جغرافیایی سوریه به گونه ای است بسیاری از کشورهای غربی خواهان سرنگونی آن هستند. در این میان یک ائتلاف مهم و تاثیرگذار دیگر نیز توانسته بدون حضور نظامی مستقیم شعار مبارزه با تروریسم را عملی کند!

در گذشته شاهد حملات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع تروریست های داعش در سوریه و عراق بودیم، علیرغم تبلیغات گسترده ی که از رسانه های غربی تحت عنوان مبارزه با تروریسم پخش می شد اما این حملات نتوانست آنچنان که باید و شاید پیشروی های داعش را متوقف کند. از طرف دیگر مستشاری نظامی ایران و کمک به نیروهای مردمی سوریه و عراق در مبارزه با داعش اگرچه موجب آزادسازی برخی از مناطق اشغال شده شد اما در کلیت داستان چندان تاثیر گذار نبود! در این میان ورود نظامی روسیه به میدان شرایط را دگرگون کرد.

حضور قدرتمند روسیه و مستشاری نظامی ایران به نیروهای عراقی و سوری علاوه بر آنکه موجب عقب نشینی داعش و بازپس گیری مناطق تحت کنترل آن شد دست بسیاری از کشورهای حامی تروریسم را کوتاه کرد. تلویزیون فارسی صدای آمریکا در برنامه «افق» که دیشب پخش شد به فراز و فرود داعش پرداخت.

علیرغم ناتوانی نیروهای ائتلاف در مبارزه با داعش اما رسانه های وابسته به دولت های غربی تلاش می کنند تا شرایط را آنگونه که میخواهند به مخاطبان شان نمایش دهند! از ابتدای ورود ایران و روسیه به موضوع مبارزه با داعش، جنگ رسانه ی دیگری توسط رسانه های غربی شکل گرفت که هدف آن سیاه نمایی و جنجال آفرینی علیه این دو کشور بود.

بخش فارسی صدای آمریکا مصداق بارز چنین رویکردی است که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

فراز و فرود داعش عنوان برنامه ی بود که صدای آمریکا آن را به صورت زنده از اربیل عراق پخش کرد. در ابتدای برنامه موضوع کردستان عراق و مبارزه با داعش مطرح شد که مجری برنامه افق [علی جوانمردی] با ذکر اینکه حمله هوایی آمریکا توانسته خسارت های زیادی به مواضع داعش وارد کند از میهمان برنامه [سرو قادر] پرسید: «آیا فکر نمی کنید که در درجه اول هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا توانسته موجب عقب نشینی داعش شود؟».

سرو قادر، [کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی] در پاسخ با ذکر این نکته که مبارزه با داعش در اقلیم کردستان عراق به صورت زمینی و رودرو بوده است خاطرنشان کرد که اگرچه حمله هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا بی تاثیر نبوده است اما بازیگران اصلی در این میان پیشمرگان کرد بوده اند.

 

اظهارات سرو قادر در طول برنامه این تصور را در مخاطب ایجاد می کرد که او پیش از آنکه به تحلیل و تفسیر بپردازد بیشتر جنبه ناسیونالیستی را مورد تاکید قرار می دهد. به عنوان مثال او در بخشی از برنامه گفت: «نیروهای ائتلاف وقتی که به کردستان می آیند و درباره شرایط منطقه بحث می کنند این نیرو را [نیروهای پیشمرگه کردستان عراق] منسجم و یکپارچه می دانند. می توان گفت که این یک جبهه بین المللی به رهبری آقای بارزانی است!!!».

مجری برنامه در ادامه بحث درباره کردستان عراق، به نقش نیروهای عراقی و بسیج مردمی اشاره کرد. او ضمن ناکارآمد دانستن ارتش عراق در مبارزه با داعش از توان بسیج مردمی عراق گفت و به آزادسازی برخی از مناطق تحت کنترل داعش به دست بسیج مردمی اشاره کرد.

سرو قادر در این خصوص گفت: «اول اینکه نیروهای عراقی از هم پاشیده بودند و ایران توانست با تجربه ای که از جنگ با عراق داشت به آنها کمک کند تا بسیج مردمی در عراق تشکیل دهد. این نیروها [بسیج مردمی عراق] در میدان معرکه نتوانستند پیروی به دست آورند. ما آزادسازی تکریت را دیدیم! اگرچه ایران تمام توان تسلیحاتی خود را در این نبرد به کار برد اما حمله هوایی ائتلاف و حضور نیروهای پیشمرگه بود که سرانجام به پیروزی و آزادسازی تکریت ختم شد!».

پس از این علی جوانمردی به سراغ «رضا تقی زاده» دیگر میهمان برنامه رفت و از او درباره تاثیر حملات هوایی آمریکا در سال ۲۰۱۵ علیه داعش پرسید. رضا تقی زاده در پاسخ به علی جوانمردی گفت: «من برخلاف سرو قادر معتقد نیستم که داعش عقب نشینی گسترده ی داشته بلکه داعش با وجود ائتلاف ۳۸ الی ۴۰ کشور تنها از مواضع کمتر استراتژیک عقب نشینی کرده و هنوز بخش های مهمی را تحت کنترل خود دارد. آنچه که اتفاق افتاده محدودیت بیشتر داعش است.راه های ارتباطی داعش برای فروش نفت فراهم است و آنها می توانند از این طریق تسلیحات و موارد مورد نیاز خود را خریداری کنند». رضا تقی زاده با بزرگنمایی قدرت نظامی آمریکا گفت: «اگر آمریکا مانند آنچه که در سال ۲۰۰۱ در افغانستان به جنگ با طالبان رفت امروز در عراق وارد میدان شود پیروزی کار چندان مشکلی برای آمریکا نیست، مسئله اینجاست که آمریکا نمی خواهد از چکمه سرباز امریکایی در خاک عراق استفاده کند!!!».

 

رضا تقی زاده درباره حمله جنگنده های آمریکایی علیه مواضع داعش گفت: «حمله هوایی نیروهای آمریکایی در حدی که انتظار می رفت نبود و به نظر می رسد سیاست دولتمردان آمریکایی چنین است که مثل گذشته مستقیم وارد مبارزه نظامی نشوند!».

سوال پایانی علی جوانمردی سرنوشت داعش در سال ۲۰۱۶ میلادی بود؛ «سرو قادری» در این باره به لزوم مشارکت و هماهنگی تمام نیروهای حاضر در منطقه تاکید کرد و گفت که کردستان و عراق و ترکیه باید بر سر اصول اولیه توافق نظر داشته باشند و گرنه پرتاب چند عدد موشک کار به جایی نخواهد برد. «رضا تقی زاده» با اشاره به نقش ترکیه در معادلات منطقه ی [به عنوان حامی تروریست ها] اصلی ترین عامل در شکست داعش را حکومت ترکیه خواند. او همچنین به رئیس جمهوری بعدی آمریکا نیز اشاره کرد و خاطرنشان کرد که سیاست های کنونی آمریکا شاید در  آینده دستخوش تغییر شود.

آنچه که امروز در فضای رسانه های وابسته به دول غربی مشاهده می شود به طور عینی در رفتار سیاستمدارن آنها نیز مشهود است. در برنامه افق بدون آنکه از خواست و رای مردم سوریه و عراق سخنی گفته شود تنها موضوع کارآمدی و ناکارآمدی حملات هوایی و شدت بخشیدن به آنها مورد پرسش قرار گرفت. حال آنکه زمینه ظهور و بروز گروه های تروریستی نظیر داعش بی اعتنایی به رای مردم است!دولت های غربی با هدف سرنگونی بشار اسد از این گروه ها حمایت مالی و معنوی کردند اما در نهایت قضایا برخلاف آنچه که می خواستند پیش رفت تا جایی که تروریست ها دامان خود آنها را نیز گرفتند.

انتهای پیام/ما هستیم

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: با اوج گیری قدرت داعش و گسترش تروریسم در دنیا انگیزه جهانی برای مقابله با داعش شکل گرفت؛ مبارزه با تروریست های داعش سبب شد تا نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا عملا وارد عرصه میدانی مبارزه با داعش شوند. اما اینکه انگیزه مبارزه با داعش تا …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme