https://telegram.me/empireoflies

داستان سرایی‎های کارکنان رادیو فردا از غرب وحشی

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: مسئله ی نوع تعامل با غرب از جمله مسائلی است که دیرزمانی است که اندیشه ی روشن فکری ایران را به خود مشغول داشته است. یکی از برهه های زمانی که این دغدغه به شکلی بسیار پررنگ در اندیشه ی روشن فکران ایرانی پیدا شد، دهه های چهل و پنجاه شمسی است؛ آنجا که سخن از غرب زدگی به میان آمد. از آنجا که یکی از مهم ترین دغدغه های روشن فکران جوامع جهان سوم و کمتر توسعه یافته، یافتن راهکاری برای رویارویی با غرب زدگی در مواجهه ی با جهان مدرن و مدرنیته ی ناشی از روشنگری آن بوده است.

یکی از دلایل غربزدگی در جامعه ایرانی ضعف تولید و محتوای بومی در زمینه دینی است. از طرف دیگر تحقیر قوه عقلانی جامعه ایرانی از طرف استعمار است که القا کرده اند که ایرانیان نمی توانند درست فکر کنند. این مباحث این روز ها در جامعه شبه روشنفکری ایرانیان خارج کشور دیده می شود و بر سر این نوع چالش ها گاها مباحثی از میان یارانیان خارج کشور و به خصوص ضد انقلاب گفته می شود که هر انسان عاقلی را انگشت به دهان می گذارد مثلا وقتی یکی از همین افراد رضا حقیقت نژاد است که نماینده طیفی از میان غربزدگانی می باشد که حتی غرب وحشی هم آنها را به خود راه نمی دهد و سالهاست در ترکیه اسند بای منتظر اقامت یک کشور اروپایی مانده اند.

چندی پیش احسان منصوری یکی از ایرانیان مقیم خارج کشور که در فضای مجازی هم فعال است رشته توئیتی را در خصوص مقایسه بین ایران و کشور های اروپایی منتشر کرد که قابل تامل بود. وی که سال هاست در اروپا و آمریکا زندگی کرده نوشته بود که بسیاری از ایرانیان خارج کشور که مزدوری اجانب را می کنند از اصلاحات واقعی در داخل کشور استقبال نمی کنند چرا که به واسطه مشکلاتی که در داخل وجود دارد از این موقعیت سوء استفاده کرده و از اجانب پول می گیرند.

اما کیوان حسینی یکی از همین قلم به مزدهای رسانه که از این حقایق خشمگین شده است در اعتراض بر علیه این نوشتار توئیتری احسان منصوری را به قلب حقیقت متهم می کند و اوضاع در کشور های غربی را بسیار با عظمت و آسایش همراه می داند. وی می نویسد:”ایران از نظر شاخص توسعه انسانی، فاصله قابل توجهی با کشورهای آمریکا و بریتانیا دارد و نوشته شما درباره وضعیت بهداشت و آموزش در بریتانیا و آمریکا و بهتر بودن وضعیت ایران در مقایسه با این کشورها، قلب حقیقت است.”

احسان منصوری هم از پشت پرده ارگانی که کیوان حسینی در آن کار می کند گفت که مخاطبانش بفهمند که چه کسی با گرفتن پول از ارگان های دولتی آمریکا برای زیبا جلوه دادن غربی ها تلاش می کند. وی نوشته :”رادیو فردا یکی از اجزای رادیو اروپای آزاد و آنهم زیرمجموعه BBG (هیات اجرایی پخش) وابسته به دولت آمریکاست. مدیرعاملش توسط رییس جمهور تعیین و مستقیما تحت نظارت دو کمیته روابط خارجی سنا و مجلس نمایندگان قرار می‌گیرد. تغییرات در BBG توسط لایجه بودجه نظامی دولت آمریکا تعیین می‌شود.

BBG دارای ۷۵۰ میلیون$ بودجه است که ۷.۵ میلیون$ آن به رادیو فردا اختصاص دارد. اعضای مشهور هیات مشاورش رایان کروکر سفیر محبوب بوش در عراق و افغانستان٬ لئون آرون از موسسه امریکن انترپرایر و تیلرسن وزیرخارجه آمریکا هستند. BBG تحت نظارت بازرس وزارت خارجه نیز هست.

رادیو آزادی به عنوان یک رادیو ضد کمونیستی به قصد انتشار پروپاگاندا علیه بلوک شرق و با حمایت سازمان سیا راه اندازی شد. با پایان جنگ سرد و سقوط دولتهای کمونیستی تمرکز این رادیو بر کشورهایی قرار گرفت که رابطه دوستانه ای با آمریکا نداشتند. از جمله به زبان فارسی توسط شاخه رادیو فردا.

تا چند سال پیش پخش رادیو فردا در داخل آمریکا ممنوع بود اما قانون تغییر کرد چراکه برخی معتقد بودند وقتی تعداد زیادی مخالفان سیاسی دولتهای ایران، سومالی و … در آمریکا هستند، پروپاگاندای تولید شده برای آنها باید به گوششان برسد.

اینها مروری ست بر بدیهیات ساز و کار دستگاه های عظیم پروپاگاندا سازی که با جستجوی عادی در دسترس اند. جای حیرت است که فعال سیاسی مدنی ایرانی به رسانه های حکومتی ضعیف ایرانی (به درستی) حساس باشد اما نسبت به این غول های پروپاگاندا سازی حساس نباشد.”

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme