https://telegram.me/empireoflies

خوک اتمی کامرون و شیر بی‌دندان انگلیس

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: موضع صریح جرمی کوربین، رهبر جدید حزب کارگر انگلیس درباره عدم استفاده‌اش از سلاح اتمی در صورت رسیدن به پست نخست‌وزیری باعث نگرانی‌های گسترده در رأس هرم قدرت جزیره شده است. کوربین نه‌تنها با گفتن جمله «از بمب اتم استفاده نخواهم کرد» باعث دودستگی در کابینه سایه حزب کارگر شده است، بلکه با این حرف عملا ستون‌های دولت استعماری بریتانیا را که بر جنگ،کشتار و تحمیل قدرت نظامی‌اش به کشورهای جهان استوار است به لرزه درآورده است.

با این وجود کمتر کسی فکر می‌کرد که دیوید کامرون پس از افتضاح  کله خوک ماه سپتامبر، دوباره یک گاف رسانه‌ای بدهد و به خیال جواب دادن به کوربین خودش را به سوژه «خوک اتمی» در مطبوعات آنگلوساکسون بدل کند. روزنامه ایندیپندنت در شماره دوشنبه خود از قول نخست‌وزیر انگلیس جملاتی نوشت که او را یک دشمن بشریت نشان می‌دهد. کامرون گفته است اگر شرایط ایجاب کند لندن از بمب اتمی برای هدف قرار دادن دیگر کشورها استفاده می‌کند: «بمب‌های اتمی سیاست پیشگیرانه نهایی» هستند و حمله اتمی انگلیس علیه کشوری دیگر «توجیه پذیر» است. اگر شما  مانند من اعتقاد داشته باشید که انگلیس باید سیاست پیشگیرانه نهایی را با بازدارندگی اتمی حفظ کند، باید بپذیرید شرایطی وجود دارد که استفاده از آن (بمب اتمی) توجیه‌پذیر است.

اگر شما پاسخ دیگری بدهید، شما به واقع امنیت ملی و بازدارندگی ما را زیر سوال می‌برید». مساله اینجاست که حتی اگر انگلیس همانند فرانسه و دیگر قدرت‌های هسته‌ای به بمب اتمی مجهز باشد اما به زبان آوردن به کارگیری این وسیله کشتار جمعی در دنیای رسانه‌ای امروز به هیچ وجه مزیتی برای لندن محسوب نمی‌شود و کامرون که به خیال خود می‌خواسته از رقیب کارگرش سبقتی امنیتی بگیرد با این حرف‌ها یک گاف اساسی داده است. اگرچه کامرون پس از سخنان اخیر یک بار دیگر کوربین را خطری برای امنیت ملی انگلیس خوانده اما به نظر می‌رسد واکنش منفی مردم به گاف اتمی نخست‌وزیر، خود او را به تهدیدی برای افکار عمومی جلوه دهد. کریس بمبری، کارشناس سیاسی انگلیسی در این رابطه به پرس‌تی‌وی گفته است: «کامرون با لفاظی درباره استفاده از تسلیحات اتمی در پی تقویت جایگاه خود در حزب محافظه‌کار است.

نخست‌وزیر انگلیس قدرت مورد نیاز برای استفاده از تسلیحات اتمی را ندارد و نیازمند مجوز آمریکا برای استفاده از آن است». کوربین هفته گذشته گفته بود: «اگر من نخست‌وزیر شوم دکمه قرمز (شلیک اتمی) را فشار نخواهم داد. فکر نمی‌کنم ما نیاز داشته باشیم ۱۰۰ میلیارد پوند برای به روز کردن سیستم ترایدنت هزینه کنیم. این یک‌چهارم بودجه دفاعی ماست». وست مینستر (پارلمان بریتانیا) قرار است درباره به روز کردن سیستم تسلیحات اتمی سلطنتی موسوم به سامانه ترایدنت رأی‌گیری کند و این سیاستمدار چپگرای ضدسلطه در رأس دومین حزب بزرگ مجلس مخالفت آشکار خود را با تمدید ترایدنت اعلام کرده است.

این در حالی است که ۲ بلوک مهم و جدید مجلس یعنی حزب ملی اسکاتلند و سبزها نیز مخالف سامانه هسته‌ای ترایدنت هستند و به نظر می‌رسد پادشاهی بریتانیای صغیر با سرعت به سمت تبدیل شدن به یک شیر بی‌دندان حرکت می‌کند.

انتهای پیام/وطن امروز

موضع صریح جرمی کوربین، رهبر جدید حزب کارگر انگلیس درباره عدم استفاده‌اش از سلاح اتمی در صورت رسیدن به پست نخست‌وزیری باعث نگرانی‌های گسترده در رأس هرم قدرت جزیره شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme