https://telegram.me/empireoflies

خود سانسوری در صدای آمریکا

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: حذف سریع یک لینک خبری از روی وب‌سایت صدای آمریکا و انتشار چند خبر جایگزین و همچنین حذف ویدئوی خبری مربوط به اعلام نتایج یک نظر سنجی که گفته می‌شود در دانشگاه مریلند صورت گرفته است، به یک رسوایی برای دست اندرکاران آن مبدل شده است.

بخش فارسی صدای آمریکا در یکی از برنامه‌های خبری پر بیننده خود، همزمان با روز جمهوری اسلامی ایران (۱۲ فروردین) خبر از برگزاری نشستی برای بررسی نتایج یک نظر سنجی تلفنی را منتشر کرده اما در کمتر از ۲۴ ساعت بعد کلیه لینک‌های مربوط به این رویداد از وب سایت صدای امریکا حذف و اخبار و گزارش‌های جدیدی در همین مورد جایگزین آن شد.

در این نظر سنجی که گفته شد از سوی مرکز مطالعات بین المللی و امنیتی دانشگاه مریلند  با عنوان “تاثیر نتایج انتخابات مجلس در ایران و توافق هسته‌ای بر تصمیم گیران واشنگتن” اجرا شده است. ادعا شده بود از طریق تلفن با یک هزار شهروند ایرانی از کانادا تماس گرفته شده و سوالاتی از آنها پرسیده شده است که پاسخ‌ها نشان می‌دهد مردم ایران به دولت و انتخابات در ایران خوش‌بین هستند و مشروعیت سیاسی نظام حاکم را پذیرفته‌اند.

مدیریت این پروژه نظر سنجی را یک استاد دانشگاه ایرانی‌آمریکایی به نام ابراهیم محسنی بر عهده داشته که همزمان هم با دانشگاه تهران و هم با دانشگاه مریلند فعالیت دارد. آقای محسنی در قالب فعالیت مستمر در مرکزی به نام «مرکز افکار سنجی دانشگاه تهران» مشغول است.

از دیگر نکات مهم مطرح در خبرهای منتشر شده از سوی صدای آمریکا در خصوص برگزاری نشست بررسی نتایج این نظر سنجی که با هزینه دانشگاه مریلند و در یکی از ساختمان‌های مجلس سنا آمریکا برگزار شد، اظهار نظر‌های تریتا پارسی رییس نایاک (لابی دموکرات های آمریکا ) بود. او که در این مراسم به عنوان کارشناس ایران دعوت شد، گفته بود این نظر سنجی نشان می‌دهد اعتماد مردم به حکومت اسلامی در ایران بالاست و مردم ایران خواهان مداخله نظامی جمهوری اسلامی در سوریه، عراق و دیگر کشورهای منطقه هستند و ترجیح می‌دهند با داعش در دیگر کشورها مبارزه شود تا در داخل ایران.وی همچنین روابط تنگاتنگی با تیم مذاکره کننده هسته ای در دوران مذاکرات هسته ای داشته است .

سانسور

همین اظهارات موجب شد تا مقامات صدای آمریکا در واکنشی بحث انگیز ابتدا کلیه لینک‌های خبری مربوط به این سخنان  از جمله ویدئوی خبری پخش شده در بخش خبر را حذف کنند و سپس با برجسته کردن بخش‌های دیگری از صحبت‌های ابراهیم محسنی، تریتا پارسی و دیگر مدعوین این مراسم که بیشتر روی موضوعات اقتصادی تاکید داشتند، لینک‌های اصلاحی را جایگزین خبرهای اولیه کنند.

صدای آمریکا پیش از این و در جریان انتخابات پیشین مجلس (اسفند ۱۳۹۴) در ایران با انتشار اخباری از یک نظرسنجی مشکوک که حسین قاضیان آنرا سرپرستی می‌کرد در کانون انتقادات قرار گرفته بود.

منابع نزدیک به مرکز «وودرو ویلسون» در واشنگتن گفته‌اند که محتوای سوالات تنظیم شده در این نظر سنجی مطابق استانداردهای متداول نظر سنجی نیست و پاسخ دهنده را در شرایطی قرار می‌دهد که مجبور به ارائه پاسخ مورد نظر پرسشگر می‌شود.

همچنین سابقا صدای آمریکا در چند نوبت به حذف برخی اخبار از روی خروجی سایت خود نمود که در یک مورد اظهارات همسر نوکیش مسیحی در ایران که وی را متهم به ابتذال جنسی میدانست را بعد از چند ساعت از سایت خود حذف نمود .

منبع:

ایرانشهر

صدای آمریکا

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme