https://telegram.me/empireoflies

خودکشی در خاندان پهلوی

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: فردا (۲۰ خرداد) سالگرد خودکشی «لیلا پهلوی» کوچکترین دختر «محمدرضا پهلوی» است. پس از لیلا که در خردادماه سال ۱۳۸۰ به زندگی خود پایان داد، «علیرضا پهلوی» پسر کوچکتر «محمدرضا پهلوی» نیز در دی‌ماه ۱۳۸۹ با آنکه متاهل بود، اما به سبب ناراحتی ناشی از غرق‌شدن دوست‌دخترش، با شلیک گلوله تفنگ شکاری در دهان، خودکشی کرد.

در سن ۳۱ سالگی، در اتاقش در هتل لئونارد واقع در مرکز شهر لندن، با مصرف بیش از اندازه قرص‌های خواب‌آور خودکشی کرد. علت مرگ وی خودکشی با مصرف حدود ۲۷۰ قرص خواب‌آور، ناشی از کلاه‌برداری و فرار دوست‌پسرش عنوان شد.

«لیلا پهلوی» با وجود داشتن تحصیلات عالیه در رشته ادبیات تطبیقی، به شدت افسرده بود و از سردردهای شدید میگرن و دردهای عضلانی رنج می‌برد. همین امر سبب شده بود که گوشه عزلت گزیند و در جمع دوستان حاضر نشود. شکست عشقی و کلاه‌برداری دوست‌پسرش، افسردگی او را تشدید کرد و در انتها در سن ۳۱ سالگی، در اتاقش در هتل لئونارد واقع در مرکز شهر لندن، با مصرف بیش از ۲۷۰ قرص‌های خواب‌آور خودکشی کرد.

علیرضا و لیلا پهلوی

علیرضا و لیلا پهلوی

حال، این سؤال در ذهن مطرح شد که علت خودکشی در خاندان پهلوی چیست و چرا تاکنون دو فرزند «محمدرضا پهلوی» با آنکه در ناز و نعمت ناشی از پول‌های بادآورده زندگی می‌کردند، این‌چنین به زندگی خود پایان دادند؟

سرنوشت خاندان پهلوی، سرنوشتی عبرت‌آموزی است. رضا شاه معروف به «رضا میرپنج»، جد این خاندان، در جزیره موریس در تبعید و انزوا با افسردگی همراه با حس حقارت درگذشت تا در پایان زندگی‌اش از ابهت و شکوه رضاخانی‌ خبری نباشد و سرنوشتش تلخ‌تر از آنچه بدبین‌ترین افراد درباره‌اش پیش‌بینی کرده بودند، رقم بخورد.

سرنوشت فرزندش، «محمدرضا پهلوی»، نیز بی‌شباهت به سرنوشت او نبود. محمدرضا که به گواه دوستانش، همچون حسین فردوست، فردی فاقد اعتماد به نفس و وابسته بود، در دوره‌هایی از عمر پادشاهی‌اش دچار افسردگی شدیدی شد؛ تا آنجا که سفارت آمریکا در ایران به صراحت به آن اشاره می‌کند. بر اساس اسناد سفارت آمریکا، او پیش از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ یکی از دوره‌های افسردگی را پشت سر گذاشته بود. همین اسناد نشان می‌دهد که در روزهای پایانی حضورش در ایران در سال ۱۳۵۷ باز هم افسردگی دیرین به صورتی فلج‌کننده به سراغش آمد و تا لحظه مرگ رهایش نکرد. ‌سرنوشت او نیز همچون پدرش با مرگ در سرزمینی بیگانه (مصر) و در انزوا و تنهایی رقم خورد تا همگان شاهد پایان دیکتاتوری باشند که رویای تمدنی بزرگ را در سر می‌پروراند و در این راه از سرکوب شدید مخالفانش و تخریب ارزش‌ها و باورهای مردم کشورش فروگذار نکرد.

به اعتقاد برخی کارشناسان، یکی از دلایل آمار بالای خودکشی در بین اعضای خاندان پهلوی، تفاوت جایگاه و موقعیت اجتماعی خودساخته پهلوی‌ها در دوران قدرت، و سپس سقوط و نفرت مردم از آنها در ایام انقلاب اسلامی بود که موجب فرارشان از کشور شد. این امر سبب افسردگی شدید بسیاری از خاندان پهلوی در سالهای پس از انقلاب شد.

وضعیت روحی برای بسیاری از اعضای خاندان پهلوی به‌نحوی بود که تنها غیر از خودکشی چاره‌ای برای برون‌رفت از افسردگی و پریشانی و بحران هویتی که در آن گرفتار شده‌ بودند، وجود نداشت.

اکنون سؤال این است که خودکشی «علیرضا پهلوی» و «لیلا پهلوی» و برخی خودکشی‌های ناموفقت خاندان پهلوی، پایانی است بر سرنوشت تراژیک این خاندان یا در آینده باز هم خبر خودکشی دیگری در این خانواده به گوش خواهد رسید؟ نمی‌توان پاسخی مشخص به این سؤال داد، اما با توجه به شواهد و سوابق، به نظر می‌رسد که بقیه افراد این خانواده از جمله «فرح دیبا» و «رضا (ربع) پهلوی» نیز دچار بحران باشند و بعید نیست در آینده خبر خودکشی آنها را نیز شنیده شود.

شاید سرنوشت عبرت‌آموز این خاندانِ وابسته به بیگانه و دور از مردم ایران را باید در این واقعیت مشاهده کرد که برای نمونه، پسر کوچک محمدرضا پهلوی (علیرضا) که در دوران کودکی‌اش در ایران و در سایه پادشاهی پدر همیشه مورد توجه قرار داشته و هر جا که می‌رفت همچون دُردانه‌ای مورد استقبال قرار می‌گرفته، زندگی‌اش در سرزمینی بیگانه و در گمنامی محض به پایان برسد که حتی همسایه‌اش نیز از هویتش مطلع نبود و وی را نمی‌شناخت.

خبر خودکشی «ربع پهلوی» در سالهای اخیر بارها منتشر شده است.

خبر خودکشی «ربع پهلوی» در سالهای اخیر بارها منتشر شده است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme