https://telegram.me/empireoflies

«خط حزب الله» صدای روزنامه گاردین را هم درآورد!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: روزنامه گاردین (Gaurdian) در گزارشی با عنوان “رهبر عالی ایران با یک نشریه جدید پیام انقلابی خود را تندتر می کند” به بررسی نشریه الکترونیک “خط حزب الله” که مدتی است از سوی پایگاه دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری منتشر می شود پرداخت و در توضیح آن نوشت: «نگاهی به خط حزب الله، پایگاهی جدید که به طرفداران آیت الله خامنه ای دسترسی سانسور نشده به نظرات وی می دهد.»

این روزنامه در مقاله حاضر که توسط بخش موسوم به “دفتر تهران” مستقر در لندن منتشر شده، تفاوت این نشریه با پایگاه اینترنتی  khamenei.ir (دفتر نشر آثار) را در ارائه مقالات و تحلیل سخنرانی های مقام معظم رهبری به جای اکتفا کردن به انتشار سخنرانی ها بر می شمرد و می نویسد: «اگر وبگاه [دفتر نشر آثار آیت الله] خامنه ای تمام ایرانیان و رسانه های خارجی را هدف قرار داده، خط حزب الله مستقیماً حامیان متعهد رهبری را هدف گرفته که گاه با نام حزب اللهی ها شناخته می شوند، و اغلب اعضای داوطلب بسیج را تشکیل می دهند،» سازمانی که این روزنامه آن را “گروهی شبه نظامی”  توصیف کرده است.

البته گاردین بین این که تا کنون ۹ یا ۱۲ شماره از این نشریه منتشر شده نتوانسته با قاطعیت تصمیم گیری کند.

بخش موسوم به دفتر تهران گاردین همچنین می نویسد: «این اولین باری است که چنین نشریه ای در طول ۲۶ سال رهبری [آیت الله] خامنه ای ظاهر شده است .» گاردین همزمانی آغاز به کار این نشریه با توافق هسته ای را به هیچ وجه اتفاقی ندانسته و گفته: «بعضی بنیادگرایان درباره گرم شدن گسترده تر احتمالی روابط با آمریکا ابراز نگرانی کرده اند و راهبرد [آیت الله] خامنه ای ظاهراً  آرام کردن این نگرانی های آن ها از طریق تأکید بر اجازه ندادن او در سازشکاری های خارج از برنامه بوده است.»

یک عضو جبهه منحله مشارکت از حزب اصلاح طلب در گفتگو با دفتر تهران گفته است:  «درهرحال چنین به نظر می رسد که [آیت الله خامنه ای] در حال استفاده از این نشریه برای روشن کردن مواضع خود و آرامش خاطر حامیانش نسبت به این موضوع است که رویکرد او در مسائل دیپلماتیک، داخلی و فرهنگی در پی توافق نرم تر نخواهد شد.»

دفتر تهران گاردین واقع در لندن با مرور بعضی سرخط های شماره های پیشین این نشریه به موضوعاتی از قبیل” اظهارنظر نکردن رهبری درباره توافق هسته ای، فیلم محمد رسول الله(ص) ساخته مجید مجیدی، واکنش به سخنان فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس درباره “تغییر موضع ایران درباره اسرائیل”، و “شرح دیدگاه های [آیت الله] خامنه ای دررابطه به نیاز به فرزند بیشتر” اشاره کرده است.

بخش مسائل ایران روزنامه گاردین در گفتگو با کسی که او را یک خبرنگار اصلاح طلب معرفی کرده می نویسد: “او هیچ شکی ندارد که خط حزب الله باید نشریه رسمی [آیت الله] خامنه ای قلمداد شود” و در این رابطه به نقل از این خبرنگار نوشته است: «وی ۲۶ سال رهبر عالی بوده است و این اولین باری است که اجازه داده نشریه ای تحلیلی مانند این با نام او بر روی آن منتشر شود.»

گاردین همچنین مدعی شده خط حزب الله نشاندهنده تغییر موضع دررابطه با روزنامه کیهان است که به ادعای این رسانه “زبان غیررسمی [آیت الله] خامنه ای” محسوب می شود.

گاردین در ادامه نوشته است: «با وجود خط حزب الله، برای کیهان و هر نشریه دیگری بسیار سخت تر خواهد بود تا این برداشت را منتقل کند که از طرف رهبری سخن می گوید.»

به نوشته این روزنامه، یک عضو بسیج دانشگاه علم و صنعت تهران به بخش موسوم به “دفتر تهران” روزنامه انگلیسی گاردین گفته است: «تصور می کنم با آغاز سال جدید تحصیلی خط حزب الله رکوردهای توزیع پیشین را بشکند و در هر صورت این نشریه مُهر آیت الله [خامنه ای] را بر خود دارد و از یک نظر، پاسخی از سوی وی به درخواست طرفداران جوانش برای داشتن نشریه ای مورد تأیید او است.»

قاسم که بسیجی دیگری در منطقه افسریه جنوب تهران معرفی شده، توضیح داده که “چگونه پایگاه های بسیج پیام این نشریه را منتشر می کنند”. او به گاردین گفته: «ما به محض انتشار خط حزب الله نسخه های آن را تکثیر می کنیم و هرکس برای نماز به مسجد می آید در صورت تمایل نسخه ای از آن را دریافت می کند. ما در فروشگاه ها و در موقع نماز مغرب نیز این نشریه را در دسترس همگان می گذاریم و خواهران بسیجی ما هم آن را برای توزیع در میان خانم ها می برند.» وی به این روزنامه گفته: “خط حزب الله دسترسی بدون سانسور به دیدگاه های رهبری را فراهم می کند” و ادامه داده: «بسیجی ها عاشق آیت الله خامنه ای هستند. هر زمان که او در نماز جمعه حاضر می شود همه برای اعلام حمایت می روند. ما سخنرانی های او را از طریق تلویزیون می بینیم اما با وجود این، بسیاری از ما سرگرم کاریم و وقت کافی برای شنیدن کامل سخنرانی ها و بیانات او را از رادیو یا تلویزیون نداریم. ما مجبوریم همه مطالب را از وبسایت ها و روزنامه ها کنار هم بچینیم و این منابع هر یک تعصبات خاص خود را دارند… این نشریه مانند نوری در تاریکی است و مسیر درست را به ما نشان خواهد داد.»

گاردین البته می نویسد: واکنش ها در شمال تهران متفاوت بوده است.

این روزنامه انگلیسی مدعی شده یکی از گردانندگان مسجد امام صادق (علیه السلام) واقع در منطقه نیاوران تهران به خبرنگار آن گفته: «برای ما کافی است که مردم برای نماز بیایند و بعد به خانه هایشان بروند. این که سعی کنیم فضای اینجا را سیاسی کنیم واقعاً کاری را از پیش نمی برد.»

گاردین می نویسد: خط حزب الله حضور فعالی در شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام دارد که در این شبکه تنها در فاصله ۶ هفته و با انتشار ۳۱ مطلب توانسته ۸ هزار و ۱۵۲ دنبال کننده داشته باشد. این روزنامه البته مدعی شده تعداد اندک نظرات بین ۱۰ تا ۲۰ نظر برای هر مطلب نشان می دهد هنوز به محل پرطرفداری برای بحث وتبادل نظر تبدیل نشده است.

گفتنی است بخش موسوم به “دفتر تهران” روزنامه گاردین به گفته گردانندگان آن اندکی پیش از انتخابات سال ۸۸ آغاز به کار کرد و در ابتدا در قالب وبلاگ شخصی فردی به نام “کِلی گلنوش نیکنژاد”  فعالیت خود را آغاز کرد.

نیکنژاد در نخستین مراحل جنگ ایران و عراق در ۱۷ سالگی به همراه خانواده ایران را ترک کرده است.

دفتر تهران سپس تحت دامنه اختصاصی خود به فعالیت ادامه داد و مدتی بعد به زیردامنه خبرگزاری PBS آمریکا منتقل شد. بعدها بخش دفتر تهران به مجموعه سایت گاردین اضافه شد.

گفتنی است در ایام انتخابات سال ۸۸ بخش موسوم به دفتر تهران به یکه‌تاز اخبار بدون منبع و از سوی افراد ناشناس در شبکه های اجتماعی تبدیل شده بود که به گفته خود نیکنژاد تنها با “کپی کردن مطالب و نوشته های شبکه های اجتماعی” به عنوان اخبار معتبر تهیه می شد و البته پس از مدتی تنها منبع اصلی مورد اعتماد خود را “یک عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی” قرار می دهد. از آن زمان این پایگاه به یکی از مهم ترین منابع رسانه های خارجی درمورد اخبار مربوط به مسائل ایران تبدیل شده است.

با وجود آن که نیکنژاد شروع به کار فعالیت دفتر تهران را چهار ماه مانده به انتخابات ۸۸ اعلام می کند، دامنه اختصاصی ثبت شده به نام “دفتر تهران” حتی به زمانی پیش از آغاز فعالیت وبلاگ شخصی او در بلاگ اسپات (Blogspot) باز می گردد. جالب آن که این دامنه دقیقا یکسال مانده به روز انتخابات ۸۸ و در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۷ به نام “جیسون رضائیان” خبرنگار بازداشتی روزنامه واشنگتن پست در ایران به ثبت رسیده است.

از جمله دیگر همکاران دفتر تهران که به محفلی برای انتشار اخبار عناصر ضدانقلاب و ایرانیان معارض خارج از کشور تبدیل شده و اغلب گزارشات خود را بدون ذکر نام نویسنده منتشر می کند، می توان بر اساس گزارشات خبری آن سال ها به “فریبا پژوه” رئیس تیم خبرنگاران در تهران، “جیسون رضائیان” خبرنگار اخبار انتخابات ۸۸، و “لیلا دارابی” خبرنگار مستقر در نیویورک اشاره کرد. رسانه های غربی همچنان گزارشات و مقالات “دفتر تهران” را به عنوان اخبار معتبر در صدر اخبار خود به مخاطبان منتقل می کنند.

انتهای پیام/جام نیوز

گاردین می نویسد: خط حزب الله حضور فعالی در شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام دارد که در این شبکه تنها در فاصله ۶ هفته و با انتشار ۳۱ مطلب توانسته ۸ هزار و ۱۵۲ دنبال کننده داشته باشد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme