https://telegram.me/empireoflies

خبر مرگ «فرمانفرمائیان» و اربابی که در سوگ رعیت عزا گرفت

اختصاصی به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغخداداد فرمانفرماییان در سال ۱۳۰۷ در تهران متولد شد. در دانشگاه «کلورادو» و «استنفورد» دکترای اقتصاد گرفت و در ایران به استخدام سازمان برنامه درآمد و سپس به ریاست سازمان برنامه رسید. چندی بعد وی به ریاست بانک مرکزی نیز دست یافت. فرمانفرماییان در شکل­گیری و تحول مفهوم و ساختار برنامه­ ریزی در ایران نقش محوری ایفاکرد. فرمانفرماییان در آمریکا با «ابتهاج» آشنا شد و این آشنایی منجر به دعوت ابتهاج از وی برای تصدی دفتر اقتصادی سازمان برنامه به ایران شد. فرمانفرماییان در دو دوره در سازمان برنامه فعالیت نمود. دوره اول که در زمان «ابتهاج» آغاز شد تا ابتدای مدیر عاملی «صفی­ا صفیا» ادامه یافت. در این دوره، مشاغل او نه تنها در شکل­‌دهی به اندیشه و ساختار عمومی برنامه­‌ریزی در ایران نقش داشت، بلکه به عنوان مسئول مستقیم تهیه برنامه سوم شاهد و دست­ اندرکار تنش‌هایی بود که در شکل ­گیری سیاست‌­های داخلی و نیز روابط خارجی در سال­های بعد تاثیر گذار بودند. سایه تیرگی که از ابتدا بر رابطه میان محمدرضا شاه و جان اف-­کندی رییس ­جمهور آمریکا دیده می‌شد، شاه را نسبت به  طرح‌­هایی که نتیجه نفوذ «گروه مشاوران هاروارد» در سازمان برنامه بودند حساس نمود. خداداد فرمانفرماییان پس از یک وقفه هشت ساله که در مقام قائم­مقام و رییس بانک مرکزی ایران از سازمان برنامه دور بود، دگر بار در اواسط برنامه چهارم به سمت مدیرعاملی به سازمان برنامه برگشت و دوره دوم فعالیت‌های خود را در این سازمان آغاز نمود. در این دوره او برنامه پنجم را که آخرین برنامه عمرانی بود که در سال‌های پیش از انقلاب­اسلامی اجرا شد، پایه­گذاری و تدوین کرد.

این مدیر اقتصادی در سال‌های آخر حکومت پهلوی از کار دولتی کناره گرفت اما پس از پیروزی انقلاب ۵۷  دستگیر شد. او پس از این دستگیری از ایران خارج شد و به همراه خانواده‌اش در انگلستان سکنی گزید. فرمانفرماییان در ۲۵ آذر امسال (۱۳۹۴ شمسی) در لندن پس از ۸۷ سال خیانت به یک ملت چشم از جهان فروبست تا در جهانی دیگر پاسخگوی اعمال خود باشد.

تاریخ ایران سرشار از خیانت و وطن فروشی افرادیست که تمام حیات و ممات خود را مدیون بیگانگان مخصوصا انگلستان هستند. یکی از این خاندان‌ها، خاندان فرمانفرماییان است که هم اکنون نوادگانشان در انگلستان در نزد ارباب خود به وطن فروشی اشتغال دارند.

از نظر انگلیسی‌ها دوره پهلوی اول مطلوب‌ترین دوره مناسبات آن‌ها با ایران محسوب می‌شد دوره محمدرضا هم تا اوایل دهه چهل که آمریکایی‌ها به‌عنوان شریک غارتگری وارد صحنه شدند، همین وضعیت برای انگلیسی‌ها ادامه داشت. بعد از آن نیز شاه برای انگلستان بهترین گزینه بود اما لازم به ذکر است که رضاشاه علیرغم تکیه زدن به انگلیسی‌ها با توهم اینکه شاید آنها شخص دیگری را جایگزین وی کنند، به قلع و قمع اطرافیان خود که عمدتا انگلوفیل بودند، دست زد. همان‌هایی که حامیان اصلی او در بدست گرفتن قدرت بودند و دستگاه بروکراسی حکومت دیکتاتوریی او را تشکیل می‌دادند؛ خائنینی نظیر «داور»، «تیمورتاش»، «نصرت‌الدوله فیروز»، «محمدعلی  فروغی»، «سیدحسن تقی‌زاده» «جعفرقلی خان سرداراسعد» و… که آن‌ها را تصفیه کرد. البته این‌ افراد اغلب با انگلستان ارتباطات قدیمی داشتند،  نظیر «جعفرقلی خان  سرداراسعد» یا «نصرت‌الدوله فیروز» که هر دو به شکل خانوادگی و خاندانی با انگلستان مرتبط بودند. نکته جالب از سرسپردگی خاندان فرمانفرماییان  این است که «عبدالحسین فرمانفرما» تا حدی به انگستان وابسته و سرسپرده بود که حتی در وصیت نامه خود، وصی شرعیش را سفارت انگلستان قرار داده‌بود. او در وصیت‌نامه‌اش اعلام می‌کند که سفارت انگلیس را وصی شرعی خودم می‌کنم تا اموالی را که در خارج دارم، سرپرستی کنند. این حد از وابستگی در تاریخ ایران سابقه نداشته و یک نمونه بی‌نظیر از نوکری اجنبی نه تنها در ایران بلکه احتمالاً در کل تاریخ بشریت است.

اکنون پس از مرگ یکی از سرسپردگان خاندان فرمانفرماییان شبکه بی‌بی‌سی انگلستان در مقاله‌ای به قلم مسعود بهنود، خداداد فرمانفرماییان را بزرگترین فردی می‌داند که در اقتصاد دوره پهلوی نقشی به سزا داشته و در این خصوص می‌نویسد: “گذری بر زندگی ۸۷ ساله خداداد فرمانفرماییان در عین حال تصویری است از دورانی خاص، و فرصت بزرگ از دست رفته از نسلی که به موقع بر سر قرار برای شرکت در آبادانی وطن خود رسید، اما فرصتی چندان نیافت. اینان پیرانه سر را دور از خانه در حالی به سر بردند که وطن شان خبرهای دیگر می‌ساخت و سیاست‌های دیگر داشت و مدیرانش خیال‌های دیگری در سر می پختند.”

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme