https://telegram.me/empireoflies

خبر خوب برای مقاومت؛ پخش «المنار» از «نایل‌ست» از سر گرفته شد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ«پخش المنار روی ماهواره نایل‌ست از سر گرفته شد». این خبری است که خبرنگاران مختلف لبنانی و غیرلبنانی از شب گذشته آن را در فضای مجازی منتشر کردند.

هرچند شبکه المنار این خبر را رسما اعلام نکرده اما «اسراء الفاس» خبرنگار شبکه المنار با انتشار تصویر زیر از فرکانس جدید شبکه روی ماهواره نایل‌ست، بازگشت شبکه به پخش از این ماهواره را تبریک گفت.

همچنین «ناصر قندیل» تحلیلگر لبنانی در مطلبی در روزنامه «البناء»، در این خصوص نوشت: جایی برای بیان جزئیات نیست. خبر خودش برای جشن گرفتن کافی است. بازگشت المنار بعد از غیبتی ساختگی و مجازات‌گونه به این دلیل که بر گزینه «مقاومت» پافشاری کرده بود. شعله‌ای خاموش‌نشدنی مانند صدای مقاومت… .

پخش شبکه المنار از ماهواره مصری «نایل‌ست» که ناشی از فشار عربستان و امارات بود، ششم آوریل ۲۰۱۶  به اتهام «پخش برنامه‌های اختلاف‌برانگیز مذهبی» متوقف شده بود. پیش از آن نیز عربستان پخش این شبکه و شبکه المیادین را از ماهواره «عرب ست» نیز متوقف کرده بود و المنار صرفا از روی ماهواره روسی و همچنین روی اینترنت پخش می‌شد.

المنار شبکه رسمی و اطلاع‌رسانی حزب الله لبنان است. این شبکه در سال ۱۳۶۹ (۱۹۹۱) تأسیس شد و مقر آن در «ضاحیه» در جنوب شهر بیروت است. رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۶ در جنگ ۳۳ روزه، ساختمان این شبکه را بمباران و کامل تخریب کرد اما پخش برنامه‌های آن متوقف نشد.

بعد از چندین سال، شبکه المنار با بازسازی ساختمان پیشین در ضاحیه، بار دیگر پخش برنامه‌ها از همان ساختمان را «در پیامی آشکار برای اسرائیل»، از سر گرفت. برنامه‌های این شبکه ۲۴ ساعته است.

ناصر قندیل در ادامه با اشاره به نقش آگاهی‌بخش المنار به مخاطبان خود نوشت: مردم مقاومت و مخاطبان المنار، نقش این شبکه را در جنگ تموز [۳۳روزه سال ۲۰۰۶] و جنگ سوریه بخوبی می‌دانند. المنار در دل مردم مقاومت جایی ویژه دارد و غیبتش با هیچ چیز پر نمی‌شود.

البناء افزود: آنچه غیبت المنار به ما یادآوری کرد، ضرورت داشتن ماهواره‌ای است که زیر فشارهای سیاسی نباشد که هدفش ضربه‌زدن به نیروهای مقاومت است. [ما] نیازمند پوششی هستیم که مخاطب برای دریافت آن نیازمند کار پیچیده و سخت نباشد… ما از روسیه هم تشکر می‌کنیم که مدیریت ماهوارهای روسی یکی از ماهواره‌ها را برای پوشش منطقه اختصاص داد و با قیمتی پایین قرارداد منعقد کرد… این کار روسیه فضایی رقابتی در قیمت‌ها ایجاد کرد و سبب شد تا تحریمی که برخی شرکت‌ها برای برخی ماهواره‌ها قرار داده بودند، هدف بازنگری قرار بگیرد.

سال ۲۰۱۶ پس از افزایش تنش میان عربستان با احزاب و گروههای مختلف سیاسی در لبنان مثل حزب الله، ریاض در حوزه رسانه‌ای فشارهای شدیدی به مقاومت وارد کرد و پخش شبکه المنار را از روی چند ماهواره قطع کرده بود. عربستان و امارات بعد از انتقادهای شدید حزب الله به جنگ آنان علیه مردم یمن و پیشتر از آن در سوریه، سیاست‌های ضدمقاومت خود را علنی‌تر از گذشته کرده‌اند.

عربستان و امارات، حزب الله لبنان را که نماد مبارزه با تروریسم اسرائیلی و تکفیری در منطقه است، در لیست گروههای تروریستی خود قرار داده‌اند.

انتهای پیام/فارس

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

بعد از حدود دو سال از توقف پخش شبکه المنار روی ماهواره «نایل ست» به دلیل فشارهای عربستان و امارات، پخش المنار از شب گذشته در این ماهواره مصری از سر گرفته شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme