https://telegram.me/empireoflies

خانه مد کابل؛ فرش سرخ زیر پای مدل‌های افغان +تصاویر

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: فرهنگ افغانستان یک فرهنگی بسیارغنی از لحاظ تاریخی و تمدنی است. باورهای اصیل و ریشه دار مردم مسلمان افغانستان موجب شد که قوای ارتش سرخ موفق نشوند فرهنگ مردم افغانستان را به آن شکلی که می خواستند، تغییر دهند. این موضوع نشان دهنده ریشه دار بودن باورهای مردم افغانستان است.متاسفانه از زمان ظهور گروهک تروریستی طالبان فضایی بسته‌ای را در افغانستان ایجاد شد. این طرز نگرش محدویت‌های گسترده‌ای را در جامعه افغانستان بویژه جامعه زنان ایجاد کرد که پیامدهای بدی برجا گذاشت.

جامعه افغانستان، جامعه نابالغی است که با یک کنش اجتماعی می‌توان آن را تحریک کرد. علاوه بر این به سبب محدودیت های ایجاد شده در زمان طالبان جامعه افغانستان ظرفیت بسیار قوی برای پذیرش آراء و افکار جدید دارد. این موضوع می تواند دارای جنبه های مثبت و منفی باشد.

 

واقعیت ها حکایت از آن دارد که کشورهای غربی تمام تلاش خود را برای تغییر سبک زندگی در افغانستان انجام می دهند. تاسیس ده هاایستگاه رادیویی و تلویزیونی [۱] از سال ۲۰۰۸به بعد موید این مطلب است. محصول چنین اقداماتی نه تنها در قاب شیشه ای بلکه در بطن جامعه نیز نمود عینی پیدا کرده است. ترویج سبک زندگی غربی در نحوه پوشش یکی از دغدغه های امروز افغانستان به شمار می رود.

برخی از جوانان افغان در اقدامی جدید و ابتکاری خانه مد و فشن راه اندازی کرده اند، آنها مرکز مد و فشن خود را «لمن» به معنای دامن نام گذاری کرده اند. علاوه بر حضور طراحان در خانه مد و فشن برخی از دختران و پسران جوان افغان نیز به عنوان مدل مشغول به کار در این مرکز هستند. بی بی سی فارسی هدف از راه اندازی این مرکز را «طراحی لباس های محلی به شکل و مد خارجی و غربی،  ترکیبی از زیور آلات افغانستان و صنایع دستی؛ جنس و پوشش شرقی، دیزاین و مد غربی…».

 

«خالد وردک» ۳۰ ساله و از بنیانگذاران این خانه مد حدود یک سال برای راه اندازی آن تلاش کرد. او در سال ۲۰۰۷، از مدرسه آمریکایی در کابل فارغ شد و دنبال بورسیه‌های تحصیلی بود، بورسیه تحصیلی آمریکا را از دست داد و بورسیه هند را نرفت. دنبال فرهنگ و تمدن بود و زندگی در اروپا. سرانجام موفق شد از یکی از دانشگاه‌های بریتانیا قبولی بگیرد. «خالد وردک» به همراه«راهبه رحیمی» که او نیز در آمریکا تجارت خوانده، تصمیم گرفتند این مرکز را راه اندازی کنند.

راهبه رحیمی در خصوص هدف خود از راه اندازی خانه مد و فشن می گوید: «حالا وقتش رسیده که افغانستان با سایر کشورهای دنیا یکجا گام بردارد. ما باید افغانستان را با چیزهای نو معرفی کنیم و چیزهای نو را به افغانستان بیاوریم».

راه اندازی این مرکز در حالی است که نوع پوشش مردان و زنان افغان به طور غالب سنتی بوده و به هیچ وجه مطابق با سبک پوشش در کشورهای غربی نیست! در سبک پوشش غربی موضوع حجاب معنایی ندارد حال آنکه جمعیت غالب افغانستان را مسلمانان تشکیل می دهند باید گفت که تلاش نافرجام سال ۲۰۱۳ در برپایی نمایشگاه مد و فشن امروز به ثمر رسیده است.

 

اکثر برنامه هایی که امروز در افغانستان شاهد هستیم با عناوین پرطمطراقی چون «آزادی های برابر»، «منع خشونت علیه زنان»، «آزادی بیان» و …. اجرا می شود. در حقیقت با پوشش چنین عناوینی است که سبک زندگی غربی در افغانستان ترویج می شود! برپایی نمایشگاه مد و لباس و یا برگزاری کنسرت های رقص و موسیقی ازجمله این برنامه ها است. در کنار همه اینها برخی از دست اندرکاران عرصه سیاست نیز به دنبال تغییر سبک زندگی در افغانستان هستند.

[۱] تلویزیون طلوع، شبکه تلویزیونی آریانا

انتهای پیام/ما هستیم

اگرچه در ابتدا هدف کشورهای غربی از حمله به کشور افغانستان جنبه نظامی داشت اما با گذشت زمان روز به روز دامنه آن فراتر رفت و آنچنان که امروز شاهد آن هستیم جنبه فرهنگی به خود گرفته است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme