https://telegram.me/empireoflies

خاطرات زندان/ ۵ به ۱

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در این مطلب و سلسله مطالب دیگر قصد داریم با انتشار خاطرات زندانیان سیاسی رژیم پهلوی رفتارهای وحشیانه رژیم و ماموران ساواک را برای شما منتشر کنیم:

طبق اطلاعات به دست آمده در ضمن بازجویی‌ها، ساواک متوجه شده بود که بسیاری از عملیات مبارزان در سطح شهرها، در داخل زندان طراحی و رهبری می‌شود. از این روز برای آن‌ها مسلم شده بود که ترور زندی‌پور (رئیس کمیته مشترک) در زندان رهبری شده بود و تمامی برنامه‌ریزی‌ها در زندان صورت گرفته است.

پس از واقعه ترور زندی‌پور که ضربه سنگینی بر پیکره رژیم، خصوصا بر ساواک وارد کرده بود، ساواکی‌ها به داخل زندان قصر آمدند و علنا اعلام کردند که از این پس به تاوان هر یک از مسئولانی که شما ترور کنید، ما در زندان پنج نفر از مبارزان رده بالای زندانی را، که کاظم ذوالانوار و مصطفی خوشدل نیز در میان آن‌ها بودند، ظاهرا برای بازجویی مجدد به کمیته بردند ولی برای همه مسلم شده بود که آن‌ها را اعدام خواهند کرد.

در آن روز سکوت حزن‌انگیزی فضای زندان را در برگرفته بود. فضایی که آبستن حوادث تلخی بود که در آینده‌ای بسیار نزدیک خبرش، زندان را در ماتمی سنگین فرو برد. فردای آن روز روزنامه‌ای به داخل سلول آورده شد. همه با دلهره‌ای خاص به دور روزنامه حلقه زدند. در خبری که همراه عکس‌هایی مبهم به چاپ رسیده بود، نوشته شده بود:

«۹ نفر زندانی به هنگام انتقال از زندان قصر به اوین دست به فرار زدند که پس از درگیری با ماموران کشته شدند.» به یکباره همه در غمی بزرگ فرو رفتند و فضای زندان حالت حزن‌آلودی به خود گرفت که من تا پیش از آن چنین حالی ندیده بودم؛ زیرا اعدام‌شدگان افراد محبوبی بودند که تمام گروه‌های مختلف داخل زندان برای آن‌ها احترام خاصی قایل بودند.

«علی محمدآقا»

منبع: کتاب خاطرات زندان، به کوشش سیدسعید غیاثیان، انتشارات سوره مهر، ۱۳۸۸، صص ۲۳۰ و ۲۳۱

انتهای پیام/

«۹ نفر زندانی به هنگام انتقال از زندان قصر به اوین دست به فرار زدند که پس از درگیری با ماموران کشته شدند.»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme