https://telegram.me/empireoflies

خاطرات زندان/ سال تحویل با قرآن

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در روزهای واپسین اسفند ماه ۱۳۵۳ همراه ۶۸ نفر دیگر در یکی از سلول‌های عمومی زندان اوین ایام حبس خود را می‌گذراندیم. در این جمع نسبتا پرشمار، دو گروه اصلی در کنار هم زندگی می‌کردند: زندانیان مذهبی که تعدادشان به ۱۳ نفر می‌رسید و زندانیان چپ که اکثریت جمع با آن‌ها بود.

زمینه این هم‌زیستی را ساواک فراهم آورده بود. آن‌ها سعی می‌کردند مذهبی و غیر مذهبی‌ها را به هر نحو ممکن با یکدیگر درگیر کنند و به اصطلاح به جان هم بیاندازند.

شب عید فرا رسید. ما که از قبل برای این مراسم برنامه‌ریزی کرده بودیم، مقداری میوه آماده کردیم و در وسط سلول روی زمین چیدیم. این میوه‌ها را چندی قبل ملاقات‌کنندگان آورده بودند و ما آن را برای چنین شبی کنار گذاشته بودیم. هم‌زمان با تحویل سال، از بلندگوهای داخل سالن سخنرانی شاه پخش شد.

این عمل روسای زندان بیشتر برای ایجاد جنگ روانی صورت می‌گرفت. باید کاری می‎کردیم تا مثل همیشه حضور و موجودیت خود را بیشتر جلوه دهیم. رو به مجید رهبر کردم و گفتم: «مجید، قرآن بخوان» او که گویی منتظر چنین کاری بود، با چهره‌ای برافروخته و بشاش نگاهی کرد و گفت: کدام سوره؟ من نیز مخصوصا گفتم: سوره «الم ترکیف…» را بخوان.

او نیز با صوت زیبایش شروع کرد. آن قدر زیبا تلاوت می‌کرد که همه حاضران را تحت تاثیر قرار داد. سکوت عجیبی در سلول حکم‌فرما بود و فقط صدای صوت قرآن خواندن او شنیده می‌شد.

ناگهان دو مامور با عجله وارد شدند تا از این مراسم جلوگیری کنند. ما بدون هیچ اعتنایی برنامه خود را ادامه دادیم. جالب آنکه آن دو مامور نیز آن‌چنان محو برنامه و حالات معنوی بچه‌ها شده بودند که هیچ‌گونه مخالفتی نکردند و برنامه با وقار خاصی ادامه پیدا کرد.

پس از پایان تلاوت قرآن، طبق سنت دیرینه به طرف بچه‌های دیگر رفتیم و با آن‌ها روبوسی کردیم و عید را تبریک گفتیم. این عمل تاثیرات بسیار مثبتی در بچه‌های چپی گذاشت که نتایج آن تا مدت‌ها بعد، در رفتار آن‌ها به چشم می‌خورد.

مسعود ستوده

منبع: کتاب خاطرات زندان، به کوشش سیدسعید غیاثیان، انتشارات سوره مهر، ۱۳۸۸، صص ۲۵۵ تا ۲۵۶

انتهای پیام/

زمینه این هم‌زیستی را ساواک فراهم آورده بود. آن‌ها سعی می‌کردند مذهبی و غیر مذهبی‌ها را به هر نحو ممکن با یکدیگر درگیر کنند و به اصطلاح به جان هم بیاندازند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme