https://telegram.me/empireoflies

خارج کردن خانواده از قید مذهب و تغییر سبک زندگی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغشاید بتوان تمام اهدافی را که شبکه‌های ماهواره‌ای در پی آن هستند، در یک کلام خلاصه کرد: «از بین بردن مذهب و تغییر سبک زندگی». تماشای پشت‌سر هم فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌هایی که در آن به راحتی ناهنجاری‌های اخلاقی نشان داده می‌شود، آرام آرام انسان را از قید دین خارج می‌کند.

رسول مهربانی پیامبر اکرم (ص) فرمودند: بر حذر باشید از نگاه‌های زیادی که همانا تولید هوا و هوس می‌کند و بذر غفلت می‌کارد. (۱)

کسی که به نگاه‌های آلوده مبتلا می‌شود، آرام آرام از یاد خدا غافل می‌شود.

امیر خوبی‌ها علی (ع) فرمودند: در بدن عضوی ناسپاس‌تر از چشم نیست؛ پس درخواست آن را اجابت نکنید که شما را از یاد خداوند عزّ و جلّ غافل می‌کند. (۲)

بسیاری از افرادی که مهمان سفره ماهواره می‌شوند، نماز را کنار می‌گذارند؛ زیرا نماز برترین مصداق یاد خدا است و کسی که چشمش به نگاه حرام آلوده می‌شود، از یاد خدا غافل می‌شود.

-من تقریبا مذهبی نیستم. چهار سال پیش اتفاقی یه فیلمی به خونه ما اومد. خانوم و بچه‌های من با دیدنش اصرار داشتن که ادامه پیدا کنه. شیش ماه تو خونه ما ادامه داشت. بعد از شیش ماه، نماز و قرآن و همه چیز رو کنار گذاشتم؛ ام بعدش به خودم اومدم و توبه کردم و این کار رو کنار گذاشتم؛ ولی چهار ساله که هنوز نتونستم خانومم رو به سجاده نماز برگردونم. می‌خوام بگم اثری که این فیلمای بد تو زندگی می‌ذاره، ممکنه سال‌های سال آدم نتونه جبران کنه؛ پس بهتره یه مقدار انسان، عاقلانه رفتار کنه و شیطان رو از خودش دور کنه. این کشورای خارجی و شیطان بزرگ آمریکا می‌خوان زندگی ما از هم بپاشه. به خودمون بیایم و از این ماهواره دست بکشیم که اثراتش جبران‌پذیر نیست.

-خانوم برادر من، قرآن رو با معنی حفظ می‌کرد. از وقتی ماهواره به خونشون اومد، کلا قرآن و حجاب رو کنار گذاشت. دل آدم به درد میاد از این موضوع. من خیلی ناراحتم از این که به جای قرآن، ماهواره تو خونه شیعه‌هاس.

-من آدم مومنی بودم. اگه تعریف از خود نباشه، نماز جماعتم رو از دست نمی‌دادم؛ اما وقتی ماهواره خریدم، دیگه کم کم از خدا فاصله گرفتم. کارم به جایی رسید که دیگه نماز نمی‌خوندم. خانوادم من رو نصیحت می‌کردن که نماز بخونم؛ ولی من حالیم نمی‌شد؛ چون عاشق ماهواره بودم. من تا یک سال از خدا دور بودم؛ اما بعد از یک سال فهمیدم که ماهواره به درد نمی‌خوره. حالا ماهواره رو جمع کردم و زندگی راحتی دارم و به عبادتم می‌رسم.

در سبکی که شبکه‌های ماهواره‌ای از زندگی ترسیم می‌کنند، عاداتی وارد زندگی ما می‌شود که هیچ سنخیتی با هویت ملی و مذهبی ما ندارد. برنامه‌های ماهواره‌ای دغدغه‌های ما را هم‌سو با همان دغدغه‌هایی می‌کند که در سبک زندگی مطلوب آن‌ها اصالت دارد؛ مثلا بسیاری از مادران ماهواره‌ای حوصله انجام وظایف مادرانه خود را ندارند؛ زیرا در نوع نگاهی که آن‌ها از شبکه‌های ماهواره‌ای دریافت می‌کنند، مادری‌کردن جایگاه ویژه‌ای در زندگی ندارد.

-ما تو خونمون ماهواره داشتیم. یه پسر پنج ساله هم داشتم. یکی از این شبکه‌های فارسی رو خیلی نگاه می‌کردم؛ طوری که اصلا دوست نداشتم با بچم بازی کنم. سریالا رو دنبال می‌کردم و بعضی وقتا حتی غذا هم درست نمی‌کردم؛ از بس که به این سریالا وابسته شده بودم. بعد از مدتی دیدم رو بچم خیلی تاثیر گذاشته؛ مثلا آب می‌خورده لیوانش رو می‌زنه به لیوان ما یا حتی وقتی می‌خواست من رو ببوسه، یه طور دیگه می‌بوسید. پسر پنج‌ساله، رفتاراش خیلی عوض شده بود. تازه پسر من پای برنامه‌ها نمی‌نشست، عبوری نگاه می‌کرد؛ اما چون اثرش رو دیدم، ماهواره رو قطع کردم و دیگه نگاه نمی‌کنیم. به همه هم‌وطنا هم می‌گم ماهواره واقعا آدم رو از خدا دور می‌کنه و به شیطون نزدیک می‌کنه. ماهواره، دجال زمانه است، همش دنیا گراییه، فقط شهوته، هیچ سودی برای آخرت نداره.

-خودم تو اطرافیان‌مون شاهد بودم که رفتار هنرپیشه‌ها چقدر روی این خانواده‌ها اثر داره. درست رفتار اونا رو کپی‌برداری می‌کنن و همون رفتار رو تو زندگی‌شون پیاده می‌کنند. این الگوبرداری اکثرا باعث شده که به مشکل بربخورن. من خودم به شخصه از ماهواره استفاده می‌کردم؛ اما از زمانی که این مسائل رو دیدم. خودم با خانومم صحبت کردم و ماهواره رو تو خونمون جمع کردم. من دیدم که این ماهواره باعث خیلی مسائل و مشکلات تو زندگی ما و زندگی اطرافیان‌مون شده و کار بعضیا رو به جدایی کشونده.

-ما در خانه ماهواره نداریم؛ اما از وقتی مادر و پدرم این وسیله کثیف رو به خونشون آوردن، مادرم عاشق این برنامه‌ها شده و دیگه قناعت و رضایت از خونشون رفته. با این که مادرم اهل نماز شب و مسجده؛ اما ماهواره تاثیرات بسیار زیادی رو زندگی اون‌ها داشته.

منبع: کتاب بشقاب‌های سفره پشت‌بام‌مان-خانواده و ماهواره-نوشته محسن عباسی ولدی

پی‌نوشت:

۱-«إِیَّاکُمْ وَ فُضُولَ النَّظَرِ فَانَّهُ یَبْذُرُ الْهَوَی وَ یُوَلِّدُ الْغَفْلَهَ» بحارالانوار ج ۶۹، ص ۱۹۹٫

۲- «لَیْسَ فِی الْبَدَنِ‌ شَیءٌ اَقَلَّ شٌکراً مِنَ الْعَیْنِ فَلا تُعطوها سٌؤلَها فَتَشْغَلکُم عَنْ ذِکْرِ اللهِ‌ عَزَّ وَجَل» وسائل الشیعه، ج ۶، ص ۵۰۵٫

انتهای متن/

در سبکی که شبکه‌های ماهواره‌ای از زندگی ترسیم می‌کنند، عاداتی وارد زندگی ما می‌شود که هیچ سنخیتی با هویت ملی و مذهبی ما ندارد

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme