https://telegram.me/empireoflies

حکم شرعی مراجع ماهواره و استفاده از آن

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبا توجه به وجود ماهواره در منازل برخی شهروندان ایرانی، برآن شدیم تا حکم فقهی داشتن ماهواره را از مراجع تقلید عظام جویا شویم. از همین رو پرسشی به دفاتر مراجع عظام تقلید ارسال نمودیم که برخی از آن بزرگ‌واران چنین پاسخ دادند:

پرسش: با توجه به اینکه امروز تعداد زیادی شبکه ماهواره‌ای برای تبلیغ دین مبین اسلام و مذهب تشیع در کنار صدها شبکه ماهواره‌ای خبری، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و غیره وجود دارد، داشتن ماهواره در منزل و استفاده از آن چه حکمی دارد؟

پاسخ برخی مراجع تقلید:

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتائی در خصوص استفاده از ماهواره و شبکه‌های خبری بیگانه، هرگونه استفاده از این شبکه‌ها را جایز ندانستند.

آیت‌الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتاء «استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های خبری بیگانه از نظر شرعی چه حکمی دارد؟» گفت: در مورد استفاده از ماهواره‌ها و سایت‌های خبری که در واقع شبکه‌های بیگانه آن‌ها را ترتیب داده و بر جوامع اسلامی مسلط کرده‌اند، باید گفت چون غالبا اطلاعات آن‌ها مسموم است و اگر خبر صحیحی هم در دسترس بینندگان‌شان و مخاطبان‌شان قرار دهند، در راستای اهداف استعماری و گمراه‌کردن (مردم) و ایجاد فتنه و تفرق است. به همین خاطر استفاده از چنین شبکه‌های جایز نیست.

در پاسخ استفتاء آیت‌الله صافی گلپایگانی آمده است: البته اهل خبره یعنی کسانی که دست بیگانگان را خوانده‌اند و در واقع به جهت اطلاع از نحوه ورود آن‌ها در مسائل و اینکه دنبال چه اهدافی هستند، روی این اخبار فعالیت علمی انجام می‌دهند، از این فتوی مستثنی هستند. البته آن هم در مواردی که ضرورت ایجاد کند. اما اگر ضرورت ندارد، آن هم جایز نیست.

همان حکمی که مشهور فقها در مورد کتب ضاله، فرموده‌اند: «استفاده از کتب ضاله جایز نیست.» همان حکم در مورد این‌ها هم جاری و ساری است. جاذبه این برنامه‌ها از کتب ضاله و فریب‌کاری‌ها و حیله‌ها و نیرنگ‌هایی که در این سایت‌ها وجود دارد و ترفندهایی که اهل باطل در کتب ضاله برای فریب مخاطبین‌شان و مطالعه‌کنندگان اعمال می‌کنند، کمتر نیست.

آیت‌الله صافی گلپایگانی همچنین در پاسخ استفتاء دیگری «ارتباط گرفتن با شبکه‌های ماهواره از طریق تلفن، ایمیل و روش‌های دیگر و ارسال اخبار داخلی کشور چه حکمی دارد؟»، تاکید کردند: در مورد ارتباط با شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌ها یا مطبوعات بیگانه، چه این نحوه ارتباط تلفنی باشد، چه از طریق تلگراف، چه از طریق ایمیل و اینترنت باشد، به هر صورت، ارتباط با این‌ها که در واقع نوعی همکاری و همیاری با آن‌هاست و آن‌ها را به اهدافشان نزدیک‌تر می‌کند، ولو به نظر شما بسیار قلیل و ناچیز بیاید، به هیچ وجه جایز نیست و این به نوعی قدم برداشتن در راه اهداف باطل بیگانگان است.

انتهای پیام/

با توجه به وجود ماهواره در منازل برخی شهروندان ایرانی، برآن شدیم تا حکم فقهی داشتن ماهواره را از مراجع تقلید عظام جویا شویم.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme