https://telegram.me/empireoflies

حکایت‌های کاخ «وست‌مینستر»

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پارلمان انگلیس روز چهارشنبه گذشته (۶ خردادماه ۱۳۹۴) با سخنرانی «ملکه الیزابت دوم» به‌عنوان بالاترین مقام حکومتی در انگلیس، برای دور جدید آغاز به کار کرد.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ انتخابات پارلمان انگلیس برگزار شده بود و حزب محافظه‌کار توانست با کسب ۳۳۱ کرسی، یعنی کمی‌بیش از نصف کرسی‌ها، اکثریت را در مجلس عوام این کشور به دست آورد.

هر سال مقام سلطنت طی مراسمی پر خرج که مورد انتقاد آحاد مردم انگلیس است، سوار بر کالسکه مجلل سلطنتی که محافظان را همراه خود دارد، برای گشایش پارلمان انگلیس، مسیر کاخ باکینگهام به وست‌مینستر (محل پارلمان) را طی می‌کند. طبق رسمی قدیمی محل جایگاه سلطنتی در مجلس اعیان است که نمایندگان مجلس عوام برای شنیدن سخنان آنها مجبورند ساعتها سرپا بایستند.

«ملکه انگلیس»

«ملکه انگلیس»

ملکه بر فراز تخت سلطنت، سخنان افتتاحیه‌اش را همیشه با عبارت «دولت من…» آغاز می‌کند تا همواره تاکید کند که نفر اول انگلستان است و سپس لوایح اصلی دولت برای ارائه به پارلمان را بر می‌شمارد. پارلمان انگلستان بالاترین مرجع قانونگذاری در این کشور است و از دو بخش مجلس عوام و مجلس اعیان تشکیل شده که هر یک در صحن‌های ویژه خود در کاخ وست مینستر تشکیل جلسه می‌دهند.

عُمر مجلس اعیان ۵ سال است و نظام مردسالارانه در مجلس لُردها حاکم است. این مجلس با حدود ۷۸۶ عضو، شامل شخصیت‌های مطرح و لُردها است که به‌طور کلی توسط مردم انتخاب نمی‌شوند. اکثر نمایندگان مجلس اعیان انگلیس به‌صورت مادام‌العمر و بقیه به‌صورت موروثی عضو این مجلس هستند و کار اصلی آنها بررسی و تبادل نظر درباره قوانین پیشنهادی جدید است.

مجلس عوام نیز دارای ۶۵۰ عضو است که طی انتخابات پارلمانی توسط مردم انتخاب می‌شود. برخلاف مجلس اعیان که با انحلال این مجلس از سمت خود کنار نمی‌روند، نمایندگان مجلس عوام در صورت انحلال مجلس عوام از سمت خود برکنار می‌شوند.

پس از هر انتخابات، پارلمان با دستور ملکه تشکیل می‌شود. در روز اعلان شده، دو مجلس عوام و اعیان در دو مجلس در تالارهای مخصوص خود تشکیل جلسه می‌دهند. آن‌گاه مجلس عوام که منتخب مردم است به مجلس اعیان فراخوانده می‌شوند و در آنجا لردهای عالی‌رتبه نماینده ملکه، به آنها دستور انتخاب رئیس مجلس را می‌دهند. سپس مجلس عوام انتخابات داخلی خود را برگزار کرده و روز بعد مجدداً به مجلس اعیان برمی‌گردد. در این مرحله لَردهای عالی‌رتبه صحت انتخابات را تایید کرده و از طرف پادشاه تایید سلطنتی را به رئیس مجلس ابلاغ می‌کند.

پس از سوگند وفاداری نمایندگان مجلس عوام، لردها در تالار مجلس اعیان بر کرسی خود نشسته و نمایندگان مردم در مجلس عوام را فراخوانده و اعضای مجلس عوام در برابر نرده‌ای که درست در بیرون تالار واقع شده، سرپا می‌ایستند و در این زمان پادشاه یا ملکه بر تخت خود می‌نشیند و سخنان خود خطاب به نمایندگان را بیان می‌کند.

در مراسم گشایش امسال پارلمان انگلیس علاوه بر اعضای خاندان سلطنتی، «دیوید کامرون» نخست‌وزیر، اعضای دولت جدید و نمایندگان مجالس اعیان و عوام حضور داشتند.

سخنرانی روز چهارشنبه ملکه الیزابت دوم در پارلمان انگلیس، شصت و دومین سخنرانی وی از زمان دستیابی به مقام سلطنت در ۶۴ سال پیش شمرده می‌شود. متوسط زمان سخنرانی ملکه انگلیس در ۶۲ بار گذشته، حدود ۱۰ دقیقه بوده است.

«ملکه انگلیس»

«ملکه انگلیس»

«ملکه الیزابت دوم» سخنانش را با لفظ «دولت من» آغاز کرد و به بیان شرح وظایف و برنامه‌های دولت انگلیس در سالهای آینده پرداخت. وی در حالی که تدابیر شدید امنیتی اطراف ساختمان «وست مینستر» دربر گرفته بود، لوایح دولت از جمله برگزاری همه‌پرسی خروج از انگلیس از اتحادیه اروپا را تایید نمود و به لوایح دیگر دولت انگلیس از جمله سخت کردن شرایط مهاجرت به انگلیس، افزایش قدرت پلیس و نیروهای امنیتی و اعمال تدابیر نظارتی بر سازمان‌های نظارتی رسانه‌های گروهی و استفاده از ابزارهای پیشرفته برای رصد اطلاعات ارتباطاتی توسط سازمانهای امنیتی، اشاره کرد.

ملکه ۸۹ ساله انگلستان در سخنانش «سیاست خارجی»، «مبارزه با تروریسم» و «یافتن یک راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه» را از جمله محورهای کاری دولت انگلیس بیان داشت. با آنکه ادعا می‌شود ملکه در سیاست دخالتی ندارد، اما وی خطاب به دولت گفت که بایستی روسیه را برای احترام به تمامت ارضی اوکراین تحت فشار قرار دهد.

نکته قابل تامل آنجاست که تنها لایحه دولت انگلیس که در سخنان ملکه الیزابت به آن اشاره نشد، جایگزینی «قانون حقوق بشر» با «لایحه حقوق بریتانیایی» بود که طی ماه‌های اخیر با انتقاد رسانه‌ها مواجه شده بود. محافظه‌کاران وعده داده بودند که در صورت پیروزی در انتخابات قصد دارند تا «قانون حقوق بشر» را با آنچه «لایحه حقوق بریتانیایی» می‌نامند، جایگزین کنند. افزایش مخالفت بسیاری از نمایندگان مجلس، اتحادیه‌های کارگری و سازمان‌های حقوق بشری با لغو قانون حقوق بشر در انگلیس، کامرون را وادار کرده است تا در خصوص ارائه این لایحه دستکم تا یک سال دیگر تامل کند.

سازمان عفو بین‌الملل درخصوص طرح دولت انگلیس برای لغو قانون حقوق بشر کارزار تبلیغاتی به راه انداخته و به‌ویژه در رسانه‌های گروهی انگلیس به صورت گسترده تبلیغ می‌کند.

گفتنی است مراسم امسال گشایش پارلمان انگلیس حاشیه‌هایی نیز داشت. «دنیس اسکینر»، از نمایندگان چپگرای مجلس عوام که به مخالفت با سلطنت هم شهرت دارد، هنگام ورود فرمانده محافظان مجلس اعیان به تالار مجلس عوام، با اظهاراتی کنایه آمیز با اشاره به قصد دولت انگلیس برای فروش سازمان دولتی خدمات پستی و تصویر سر ملکه در گوشه تمبرهای پستی، به صدای بلند گفت: “فروش پست سلطنتی، خصوصی سازی سر ملکه!” که باعث خنده نمایندگان دیگر شد.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme