https://telegram.me/empireoflies

حمله سیاستمداران به آبروی یکدیگر، در جدال برای تصاحب قدرت

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سخنرانی سالانه ترامپ حواشی گسترده ای داشت.  او در که در نطق سالانه خود مدعی پیروزی در سیاست خارجی و حتی اقتصاد آمریکا بود نتوانست توجه دموکرات را جلب کند اما مورد تشویق بسیار جمهوریخواهان قرار گرفت.

سخنرانی سالانه او مانند سال گذشته حواشی بسیار داشت از دست ندادن به رئیس مجلس نمایندگان تا سنت شکنی در یک مجلس سنتی و تاریخی، تا پاره کردن سخنرانی او از سوی نانسی پلوسی، در کنار اینها سفیدپوشان کنگره مانند هر سال حضور داشتند، نمایندگانی که به نشانه اعتراض به سیاست های ترامپ لباس های سفید بر تن می کنند و در مقابل نیز ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا پیراهنی مشکی به تن داشت.

نطق امسال ترامپ (اینجا) مانند سال گذشته بار دیگر با محور ایران همراه بود، ترامپ در این نطق شهادت سردار سلیمانی را دستاورد مثبت دیپلماسی خود عنوان کرد و همین طور جنگ تجاری با چین را برای آمریکا موفقیت آمیز خواند. او بار دیگر مانند هرسال مساله دیوار مکزیک را پیش گرفت و در باره نفتا هم اظهاراتی را عنوان کرد که از نظر دموکرات ها همگی اینها خلاف اصول سیاست خارجی ایالات متحده است.

نطق او و حواشی مجلس با بازتاب گسترده ای داشت که در ادامه می خوانید:

واکنش‌ها به نطق سخنرانی ترامپ در کنگره
 نانسی پلوسی هنگام خروج از کنگره پس از سخنرانی ترامپ، در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره علت پاره کردن متن سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا گفت: این مودبانه‌ترین کاری بودکه می‌شد در پاسخ به حرف‌ها و اقدامات ترامپ انجام داد.

رسانه های غربی بویژه آمریکایی همگی به حاشیه‌های جنجالی سومین نطق سالانه دونالد ترامپ در مکانی که تا چند روز پیش جلسه دادگاه وی برگزار شد، پرداخته و گزارش دادند که «حرف‌های شعارگونه ترامپ» با واکنش سرد و جنجالی دموکرات‌ها به ویژه نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همراه شد.

شبکه فرانس۲۴ امروز (چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه) نوشت: ترامپ درحالی که در شعاری از بازگشت شکوهمند آمریکا حرف زد که نانسی پلوسی نطق او را پاره کرد.

در حالی که بیشتر رسانه‌های غربی و آمریکایی به صحنه پاره کردن متن سخنرانی ترامپ از سوی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا متمرکز شدند که کمتر به علت این مساله پرداختند.

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد، زمانی که نانسی پلوسی برای گرفتن متن این سخنرانی دست خود را به سمت ترامپ برد، رئیس جمهوری بدون اعتنا، از دست دادن با او خودداری کرد و از وی رو گرداند.

واکنش‌ها به اقدام پولسی و رفتار ترامپ
تد کروز سناتور جمهوریخواه آمریکا در واکنش اقدام نانسی پلوسی در پاره کردن متن سخنرانی ترامپ گفته، این کار رئیس مجلس نمایندگان سبب توهین و تحقیر آمریکاست.«کار پلوسی، نشان داد که دموکرات‌ها خواهان تحقیر و توهین به آمریکا هستند.»

تارنمای هیل نیز در نوشتاری، رفتار ترامپ با رئیس مجلس نمایندگان در دست ندادن با او و در مقابل پاره کردن متن سخنرانی  ترامپ توسط نانسی پلوسی را اعلان بی‌اعتمادی عمیق بین کاخ سفید و مجلس نمایندگان توصیف کرد.

 در همین حال کاخ سفید، مایک پمپئو و جمهوریخواهان کنگره آمریکا اقدام جنجالی نانسی پلوسی در پاره کردن کپی از متن سخنرانی سالانه دونالد ترامپ را محکوم کردند.

به گزارش  پایگاه هیل، حساب رسمی کاخ سفید در توئیتر در واکنش به اقدام نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پاره کردن کپی از متن سخنرانی سالانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا موسوم به سخنرانی “وضعیت کشور” در پستی نوشت: “پلوسی با پاره کردن این متن به اینها توهین کرد: یکی از آخرین خلبانهای آمریکایی بازمانده از جنگ جهانی دوم. زنده ماندن نوزادی که در هفته بیست‌ویکم بارداری به دنیا آمد. خانواده‌های عزادار راکی جونز و کایلا مولر. پیوستن یک نظامی به خانواده‌اش. اینها میراث نانسی پلوسی هستند.”

این توئیت در واقع اشاره به چندین تن از مهمانان حاضر در جلسه سخنرانی ترامپ از جمله اعضای خانواده مردی کشته شده توسط یک مهاجر غیرقانونی و یک امدادگر کشته شده توسط ابوبکر البغدادی، رهبر گروه تروریستی داعش داشت.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بعد از آن اقدام به پاره کردن کپی متن نطق سالانه دونالد ترامپ موسوم به “وضعیت کشور” کرد که ترامپ در آغاز سخنرانی سالانه خود از دست دادن با پلوسی امتناع کرد.

پلوسی بعدا به خبرنگاران گفت که پاره کردن متن سخنرانی ترامپ “نسبت به کارهای معادل آن حرکتی مودبانه بوده است.”

این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در واکنش به این اقدام نانسی پلوسی تصویری از انیمیشن آمریکایی “خانواده سیمپسونها” را منتشر کرد.

تصویری که پمپئو منتشر کرده یکی از شخصیتهای این انیمیشن به نام “لیزا سیمپسون” را نشان می‌دهد که با چشمانی اشک‌بار در حال پاره کردن یک برگه کاغذ است.

این تصویر برداشته شده از یکی از قسمتهای این انیمیشن به نام “خانم لیزا به واشنگتن می‌رود” است. این کاراکتر در این قسمت متن یک مقاله خود با موضوع “ارزشهای ‌آمریکایی” را بعد از مشاهده رشوه‌خواری یک نماینده فاسد کنگره آمریکا و از دست دادن اعتقادش به دموکراسی پاره می‌کند.

 

دموکرات‌ها حین نطق سالانه ترامپ صحن کنگره را ترک کردند
به گزارش پایگاه خبری هیل، تیم رایان، نماینده دموکرات کنگره از ایالت اوهایو و بیل پاسکرل، نماینده دموکرات از ایالت نیوجرسی هنگام ارائه توضیحات درباره تصمیم‌شان برای ترک سومین سخنرانی سالانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در همان دقایق اولیه، شدیدا از وی انتقاد کردند.

رایان در توییتی نوشت: من هم اکنون محل سخنرانی سالانه رئیس جمهور را ترک کردم. به اندازه کافی شنیدم. این سخنرانی شبیه به تماشای یک کشتی حرفه‌ای بود. کل اظهارات و سخنان دروغ بودند.

پاسکرل نیز در توییتی نوشت: من هم اکنون محل سخنرانی سالانه رئیس جمهور را ترک کردم. نمی‌توانم یک دروغگو را تحمل کنم. ریاست جمهوری ترامپ یک تراژدی ملی است.

همچنین مشاهده شده که جیم مک‌گاورن، رئیس کمیته قوانین مجلس نمایندگان نیز در حین سخنرانی ترامپ کنگره را ترک کرده و کرسی‌های ایلهان عمر، نماینده دموکرات از ایالت مینه سوتا و رشیده طلیب، نماینده دموکرات از ایالت میشیگان نیز پیش از اتمام نطق سالانه ترامپ خالی بودند.

طلیب توضیح داد که اظهارات ترامپ درباره برنامه کمک تغذیه الحاقی معروف به “برنامه کوپن غذا” شأن و منزلت جایگاهی را که ترامپ اشغال کرده، پایین می‌آورد. مک‌گاورن نیز گفت: ترامپ نطق سالانه را به یک تجمع انتخاباتی تبدیل کرده است.

طلیب گفت: من سخنرانی سالانه را ترک کردم. “این دروغ‌ها، این تعصب و این لاف‌زدن‌های شرم‌آور درباره حذف کوپن‌های غذایی که مردم برای زندگی به آن‌ها وابسته هستند، شأن و منزلت جایگاهی را که ترامپ اشغال کرده، پایین می‌آورد. شرم بر این رئیس جمهور برای همیشه استیضاح شده.”   

این در حالی است که عمر ایلهان هنوز در این رابطه هیچ اظهار نظری نکرده است.

نطق سالانه ترامپ در زمان تشدید تنش ها در کنگره در بحبوحه محاکمه استیضاح در سنا و در آغاز سال انتخاباتی برگزار شد؛ انتخاباتی که تعدادی از اعضای کنگره با هدف به چالش کشیدن ترامپ در آن نامزد شده‌اند.

 

انتهای متن/ ایسنا

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme